REKLAMA

Trudna sytuacja Poczty Polskiej. Rozważa wyjście z Banku Pocztowego

2021-11-30 07:05
publikacja
2021-11-30 07:05
Trudna sytuacja Poczty Polskiej. Rozważa wyjście z Banku Pocztowego
Trudna sytuacja Poczty Polskiej. Rozważa wyjście z Banku Pocztowego

Trudna sytuacja zmusza pocztowców do zastanowienia się nad inwestycjami w spółki zależne: bank czy towarzystwa ubezpieczeniowe - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Poczta Polska rozważa wyjście z Banku Pocztowego (BP) – dowiedział się DGP z dwóch niezależnych źródeł. Ma to związek z kondycją finansową samego operatora, ale też kontrolowanego przez niego kredytodawcy" - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Gazeta przypomina, że Poczta miała w ubiegłym roku niemal 120 mln zł straty netto, i to pomimo prawie 420 mln zł otrzymanych dotacji. Wynik na sprzedaży, który jeszcze w 2019 r. był minimalnie nad kreską, w 2020 r. był prawie 366 mln zł na minusie. Państwowy operator logistyczny ma więc ograniczone możliwości dalszego zwiększania inwestycji w spółki zależne. A zasoby kapitałowe Banku Pocztowego są szczupłe. Współczynnik wypłacalności BP wynosił w końcu czerwca – to najnowsze dostępne dane – 17 proc. wobec 18 proc. rok wcześniej. Bank z nadwyżką spełnia wymogi nadzorcze, ale pod względem współczynnika kapitałowego jest poniżej średniej dla sektora. Przy tym jego fundusze własne pomiędzy czerwcem ubiegłego i tego roku skurczyły się o prawie 60 mln zł, do 657,6 mln zł. W pierwszej połowie tego roku Pocztowy miał 5,5 mln zł zysku netto, ale cały 2020 r. zamknął stratą. Spowodowało to uruchomienie planu naprawy.

Według jednego z rozmówców "DGP" wśród branych pod uwagę wariantów jest sprzedaż Pocztowego do którejś ze spółek grupy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W grę mógłby wchodzić albo sam PZU, albo kontrolowane przez niego banki – Pekao bądź Alior. „Jako spółka publiczna Alior Bank nie komentuje spekulacji medialnych dotyczących kształtu sektora bankowego. Warto jednocześnie dodać, że zgodnie ze zaktualizowaną strategią Alior Banku +Więcej niż Bank+ na lata 2020–2022, Alior Bank skupia się na wzroście organicznym, a nie na wzroście przez akwizycję. W najbliższym czasie Alior Bank nie planuje aktualizacji swojej strategii w tym zakresie" – odpowiedziało biuro prasowe banku. W podobny sposób do sprawy odniósł się Pekao. Rozmów na temat zmian właścicielskich nie potwierdził też rzecznik Banku Pocztowego. PZU nie odpowiedziało na pytanie "DGP".

Według "DGP" w przeszłości jedną z przeszkód w rozwoju Banku Pocztowego był jego mniejszościowy akcjonariusz. PKO BP, największy krajowy bank, chciał w ten sposób uniknąć konkurencji ze strony instytucji teoretycznie dysponującej najbardziej rozwiniętą siecią dystrybucji w postaci placówek bankowych. „PKO Bank Polski nie komentuje spekulacji medialnych dotyczących przyszłości Banku Pocztowego” – odpowiedziało biuro prasowe PKO BP.

Dodano, że Poczta Polska jest również udziałowcem Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie czy Pocztylion-Arka PTE. Od kilku lat niemal połowę udziałów Pocztowego TUW ma Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (zarząd pełni prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, powiedział kilka dni temu, że KRUS chce kupić Pocztowe TUW, by upowszechniać ubezpieczenia rolnicze. Kwota zaangażowana przez Pocztę w Pocztowe TUW to 28 mln zł. "DGP" zapytał Pocztę o możliwość sprzedaży banku i ubezpieczyciela, powody takiej decyzji i o kondycję finansową, ale Poczta odmówiła komentarza. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (19)

dodaj komentarz
incitatus
Wystarczy nałożyć podatek solidarnościowy na InPost w wysokości 50% przychodu na rzecz PP i problem solved.
evandrew
No, brak zawierzenia Maryi też może mieć wpływ.
evandrew
Jak nic, wina Tuska, opozycji i UE!
leszczykowy
Poczta jest tak obsadzona pasożytami, że to nigdy na prostą nie wyjdzie. Zaorać to wszystko, placówki zamienić w paczkomaty
tak_sobie_pisze
sprzedaż bezpośrednia bije rekordy, poczty całego świata zarabiają rekordowo, właściciel InPostu zostaje miliarderem a Poczta Polska bankrutuje.
Wytłumaczcie mi jak to możliwe??
kryzysio
Tabuny leśnych dziadków oczekujących na emeryturę na kierowniczych stołkach?
my_kroolik
Wszyscy operatorzy mają punkty nadań i odbiorów w sklepach, kwiaciarniach, Żabkach itp, no ale PP musi mieć kilka tysięcy swoich placówek ze swoimi urzędnikami na full time. To jest kompletny absurd, ale jeśli zwykła firma kurierska wyobraża sobie, że pełni rolę cywilizacyjną, jak 150 lat temu, to się nie może udać.
qwertas
Może lepiej skupić się na rzetelnym dostarczaniu paczek. Niech listonosz w końcu dostarcza paczki i przestanie wrzucać awizo do skrzynki kiedy ludzie są w domu. Sukces InPostu jest głównie dzięki słabości Poczty Polskiej.
antek10
Oni nie muszą bo rząd da im darmową kasę. Zresztą oni nie potrafią bo to przystań dla pociotków. Rozwój paczkomatów pokazał że PP to skansen i obudzili sie z ręką w nocniku.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki