Tranzyt ropy do Polski ruszy w ciągu 7 dni?

2019-05-17 18:09
publikacja
2019-05-17 18:09

Strona rosyjska poinformowała Białoruś, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni - przekazał w piątek dziennikarzom białoruski wicepremier Ihar Laszenka, cytowany przez agencję Biełta.

/ fot. Yegor Aleyev/TASS / FORUM

Laszenka podkreślił, że Białoruś będzie ubiegać się o odszkodowanie za bezpośrednie i pośrednie straty poniesione w wyniku zanieczyszczenia ropy płynącej przez rurociąg Przyjaźń.

"Omówiliśmy z (rosyjskimi) partnerami to, że tu są dwa rodzaje odszkodowań: (wynikające z) bezpośrednich i pośrednich szkód przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o bezpośrednie, to wiadomo - uszkodzenie instalacji. W tej kwestii pracują kompetentne grupy, strona rosyjska zapewniła nas, że przedstawione udokumentowane wydatki zostaną zrekompensowane białoruskiej stronie" - wskazał Laszenka, który stoi na czele sztabu ds. uregulowania sytuacji wokół zanieczyszczonej ropy.

Laszenka poinformował, że szkody powstałe w rafinerii w Mozyrzu wskutek napływu z Rosji ropy o niedostatecznej jakości szacowane są na 30 mln dolarów.

Wicepremier podkreślił, że straty pośrednie dotyczą utraconego dochodu z tranzytu ropy oraz z eksportu.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja. Rosyjski koncern Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja. TASS podała w środę, że wznowienie dostaw do Polski i Niemiec jest oczekiwane w najbliższym czasie.

W piątek koncern Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę, ponieważ kraj ten wciąż zmaga się z zanieczyszczoną ropą, którą otrzymał w ubiegłym miesiącu. Wyjaśnił, że przepływy na Ukrainę będą wznowione w niedzielę w nocy.

Biełnaftachim potwierdził także, że tranzyt do Polski nie został jeszcze wznowiony.

W Rosji wszczęto postępowanie karne, w którym w charakterze podejrzanych występuje sześć osób. Cztery z nich znajdują się w areszcie śledczym. Rosyjski Komitet Śledczy podejrzewa, że osoby te sprzeniewierzyły surowiec, by ukryć malwersacje, dostarczyły niewłaściwej jakości ropę do systemu rurociągowego, powodując zanieczyszczenie surowca w rurociągu Przyjaźń.

ndz/ mal/ arch.

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
""Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę""

- Ukraina dziwny kraj.
Niby od "agresora" Rosji dawno nie biora ropy i gazu. A tu i tam jednoznacznie wychodzi, ze caly import weglowodorów Ukrainy to wlasnie z tej strasznej Rosji - tez "rewers"
""Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę""

- Ukraina dziwny kraj.
Niby od "agresora" Rosji dawno nie biora ropy i gazu. A tu i tam jednoznacznie wychodzi, ze caly import weglowodorów Ukrainy to wlasnie z tej strasznej Rosji - tez "rewers" :)

A gdzie "bezpieczenstwo" energetyczne, nie-wspieranie imperialistów rosyjskich itd. ?
Wychodzi, ze tylko w PL jelonki i kompradorzy POPIS kupuja ultra droga energie z ziemi przyjaciól Indian, wspierajac kal-bojskich imperialistów. Placzac i placac drogo jak nigdzie
ajwaj
""Rosyjski gigant gazowy, po rekordowym dostawie gazu do Europy w 2018 r., Przyznał, że istnieje możliwość zmniejszenia eksportu do innych krajów (np. PL). Jak stwierdził wiceprzewodniczący rady nadzorczej Gazpromu Elena Burmistrova na konferencji gazowej w Berlinie, „w perspektywie średnioterminowej spodziewamy ""Rosyjski gigant gazowy, po rekordowym dostawie gazu do Europy w 2018 r., Przyznał, że istnieje możliwość zmniejszenia eksportu do innych krajów (np. PL). Jak stwierdził wiceprzewodniczący rady nadzorczej Gazpromu Elena Burmistrova na konferencji gazowej w Berlinie, „w perspektywie średnioterminowej spodziewamy się konsolidacji popytu na rosyjski gaz w Europie w przedziale 194–204 mld metrów sześciennych rocznie”.

Konieczne będzie odjęcie „ukraińskiego rewersu” od szacowanych 194–204 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że te ilości, które są formalnie dostarczane do obcych krajów, ale w rzeczywistości pozostają w użyciu na Ukrainie.""

Chytre :) Ukraina bedzie placic z rewersu 360$/1000cbm, choc moglaby 1/2 ceny 140$

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki