PILNE

Tranzyt ropy do Polski ruszy w ciągu 7 dni?

2019-05-17 18:09
publikacja
2019-05-17 18:09

Strona rosyjska poinformowała Białoruś, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni - przekazał w piątek dziennikarzom białoruski wicepremier Ihar Laszenka, cytowany przez agencję Biełta.

/ fot. Yegor Aleyev/TASS / FORUM

Laszenka podkreślił, że Białoruś będzie ubiegać się o odszkodowanie za bezpośrednie i pośrednie straty poniesione w wyniku zanieczyszczenia ropy płynącej przez rurociąg Przyjaźń.

"Omówiliśmy z (rosyjskimi) partnerami to, że tu są dwa rodzaje odszkodowań: (wynikające z) bezpośrednich i pośrednich szkód przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o bezpośrednie, to wiadomo - uszkodzenie instalacji. W tej kwestii pracują kompetentne grupy, strona rosyjska zapewniła nas, że przedstawione udokumentowane wydatki zostaną zrekompensowane białoruskiej stronie" - wskazał Laszenka, który stoi na czele sztabu ds. uregulowania sytuacji wokół zanieczyszczonej ropy.

Laszenka poinformował, że szkody powstałe w rafinerii w Mozyrzu wskutek napływu z Rosji ropy o niedostatecznej jakości szacowane są na 30 mln dolarów.

Wicepremier podkreślił, że straty pośrednie dotyczą utraconego dochodu z tranzytu ropy oraz z eksportu.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja. Rosyjski koncern Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja. TASS podała w środę, że wznowienie dostaw do Polski i Niemiec jest oczekiwane w najbliższym czasie.

W piątek koncern Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę, ponieważ kraj ten wciąż zmaga się z zanieczyszczoną ropą, którą otrzymał w ubiegłym miesiącu. Wyjaśnił, że przepływy na Ukrainę będą wznowione w niedzielę w nocy.

Biełnaftachim potwierdził także, że tranzyt do Polski nie został jeszcze wznowiony.

W Rosji wszczęto postępowanie karne, w którym w charakterze podejrzanych występuje sześć osób. Cztery z nich znajdują się w areszcie śledczym. Rosyjski Komitet Śledczy podejrzewa, że osoby te sprzeniewierzyły surowiec, by ukryć malwersacje, dostarczyły niewłaściwej jakości ropę do systemu rurociągowego, powodując zanieczyszczenie surowca w rurociągu Przyjaźń.

ndz/ mal/ arch.

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
""Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę""

- Ukraina dziwny kraj.
Niby od "agresora" Rosji dawno nie biora ropy i gazu. A tu i tam jednoznacznie wychodzi, ze caly import weglowodorów Ukrainy to wlasnie z tej strasznej Rosji - tez "rewers"
""Biełnaftachim poinformował, że wstrzymano tranzyt rosyjskiej ropy na Ukrainę""

- Ukraina dziwny kraj.
Niby od "agresora" Rosji dawno nie biora ropy i gazu. A tu i tam jednoznacznie wychodzi, ze caly import weglowodorów Ukrainy to wlasnie z tej strasznej Rosji - tez "rewers" :)

A gdzie "bezpieczenstwo" energetyczne, nie-wspieranie imperialistów rosyjskich itd. ?
Wychodzi, ze tylko w PL jelonki i kompradorzy POPIS kupuja ultra droga energie z ziemi przyjaciól Indian, wspierajac kal-bojskich imperialistów. Placzac i placac drogo jak nigdzie
ajwaj
""Rosyjski gigant gazowy, po rekordowym dostawie gazu do Europy w 2018 r., Przyznał, że istnieje możliwość zmniejszenia eksportu do innych krajów (np. PL). Jak stwierdził wiceprzewodniczący rady nadzorczej Gazpromu Elena Burmistrova na konferencji gazowej w Berlinie, „w perspektywie średnioterminowej spodziewamy ""Rosyjski gigant gazowy, po rekordowym dostawie gazu do Europy w 2018 r., Przyznał, że istnieje możliwość zmniejszenia eksportu do innych krajów (np. PL). Jak stwierdził wiceprzewodniczący rady nadzorczej Gazpromu Elena Burmistrova na konferencji gazowej w Berlinie, „w perspektywie średnioterminowej spodziewamy się konsolidacji popytu na rosyjski gaz w Europie w przedziale 194–204 mld metrów sześciennych rocznie”.

Konieczne będzie odjęcie „ukraińskiego rewersu” od szacowanych 194–204 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że te ilości, które są formalnie dostarczane do obcych krajów, ale w rzeczywistości pozostają w użyciu na Ukrainie.""

Chytre :) Ukraina bedzie placic z rewersu 360$/1000cbm, choc moglaby 1/2 ceny 140$

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki