Transportowcy z UNAS blokują 14 przejść granicznych z Polską, Czechami, Węgrami i Ukrainą

Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) rozpoczęli we wtorek rano blokady na kilku przejściach granicznych. Zablokowane jest m.in. przejście Chyżne–Trstena (Trzciana) z Polską. Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

UNAS blokuje 14 przejść granicznych z Polską, Czechami, Węgrami i Ukrainą. Transportowcy nie przepuszczają ciężarówek chcących wjechać do Słowacji i wyjechać z tego kraju, ale zapewniają, że protest nie dotyczy ruchu samochodów osobowych. Poinformowali także, że priorytetem jest zagwarantowania przejazdu pojazdów ratunkowych.

Blokowane są także drogi w Żylinie i Rużomberku.

UNAS wznowiła protesty, które zostały zawieszone 13 stycznia po wezwaniu premiera Słowacji Petera Pellegriniego do rozmów. Rokowania zostały przerwane w poniedziałek po południu i transportowcy postanowili wznowić blokady. Przedstawiciele ministerstw finansów i transportu nie zaakceptowali żądań znaczącego obniżenia podatków drogowych i zwiększenia rabatów za przejazdy po drogach i autostradach, w zależności od przebiegu samochodów ciężarowych i przejechanej odległości.

Przedstawiciele resortów finansów i transportu uznali żądania transportowców za nierealne i zapowiedzieli, że przedstawią na posiedzeniu rządu w środę informację o wpływie ewentualnego zaakceptowania postulatów UNAS na budżet. Zdaniem UNAS podatek drogowy, który płacą przedsiębiorcy za przejazdy ciężarówek na Słowacji, jest drugim co do wielkości w UE.

Podczas zawieszonego 13 stycznia protestu, część postulatów UNAS miała poparcie kierowców z drugiego działającego na Słowacji zrzeszenia transportowców - Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD). Współpraca miedzy stowarzyszeniami została zerwana w poniedziałek i CzESMAD nie przystąpił do blokad.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ baj/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne