Transport VIP-ów: Samoloty zagrażają polskiemu rządowi

Ciągle nierozwiązana sprawa nowych samolotów dla polskiego rządu powoduje, że problem transportu VIP-ów na ważne wydarzenia poza Polską staje się zagrożeniem dla stabilności politycznej kraju i ośmiesza nas na arenie międzynarodowej – zauważa dzisiejsze „Życie Warszawy”. Jak duże i realne jest to ryzyko pokazuje wypadek premiera Millera podczas transportu rządowym helikopterem. Polskie samoloty „Vipowskie”, gdyby nie były uznane za wojskowe nie byłyby przyjmowane na europejskich lotniskach.

Brak nowoczesnych systemów nawigacji w trakcie lotu powoduje, że loty polskich Jaków-40 muszą być zgłaszane na 24 godziny przed wylotem. Brak systemu unikania kolizji, systemu sygnalizującego bliskość ziemi, czy awaryjnych nadajników o kolizji dyskwalifikują samoloty Jak-40 z cywilnego ruchu lotniczego. Najważniejszym jednak mankamentem jest jednak wiek i zużycie techniczne samolotów. Liczne awarie w trakcie podróży zagranicznych nie tylko, że stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób to powodują pogorszenie wizerunku Polski.

Częste przypadki, gdy premier spóźnia się na ważne spotkania międzynarodowe z powodu awarii samolotu lub kłopotów z transportem nie jest zbyt wiarygodne dla budowy wizerunku Polski jako pewnego partnera do rozmów lub też może pogarszać polskie stanowisko negocjacyjne. Czesi mając podobny problem co Polska zdecydowali o natychmiastowej wymianie floty powietrznej za ponad 170 mln USD. W Polsce może nadszedł czas, żeby ta kwestia została rozwiązana, ale czas wyborów i atmosfera polityczna nie sprzyja racjonalnym rozwiązaniom.

BP.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil