Transfery do Polski od emigrantów w III kw. '18 wyniosły 4,2 mld zł

Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2018 roku wyniosły 4,2 mld zł, o 0,2 mld zł mniej rdr - podał NBP.

(fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM)

"W III kwartale 2018 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,2 mld PLN. Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1,5 mld PLN (tj. 36,3 proc. ogółu transferów) i od migrantów długookresowych w wysokości 2,6 mld PLN (tj. 63,7 proc. całej kwoty). W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była niższa o 0,2 mld PLN" - napisano.

Spadek NBP tłumaczy mniejszym niż przed rokiem napływem środków z Wielkiej Brytanii.

Kraj ten, mimo zanotowanego spadku nadal pozostaje jednym z głównych kierunków napływu przekazów pieniężnych.

W III kwartale 2018 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 0,8 mld PLN. Więcej środków napłynęło do Polski jedynie z Niemiec (1,6 mld PLN). Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 55,8 proc. wszystkich transferów.

Emigracja z Polski 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w końcu 2017 roku przebywało czasowo za granicą około 2 540 tys. stałych mieszkańców Polski, tj. o 25 tys. więcej niż w 2016 roku. Głównymi kierunkami emigracji spośród państw Unii Europejskiej były Wielka Brytania (793 tys.), Niemcy (703 tys.), Holandia (120 tys.) oraz Irlandia (112 tys.). Z danych GUS-u wynika, że w 2017 odnotowano wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W pierwszym wspomnianym państwie nastąpił wzrost o 5 tys., a w drugim - o 16 tys. 

Spadek emigrantów zaobserwowano natomiast w Austrii,Danii i Szwecji. "Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających przez okres powyżej 3 miesięcy w krajach europejskich nienależących do UE – najwięcej takich osób przebywało w Norwegii (ok. 85 tys. – podobnie jak rok wcześniej), wzrost liczby Polaków raportują m.in. Szwajcaria i Islandia" czytamy w opracowaniu GUS-u.

Według szacunków ponad 80 proc. czasowym emigrantów przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy. Powodem wyjazdów jest przede wszystkim chęć podjęcia pracy za granicą. 

Transfery z Polski pracujących emigrantów w III kw. '18 wyniosły 4,0 mld zł, o 0,5 mld zł więcej rdr - podał NBP.

"Środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 4,0 mld PLN. Była to kwota wyższa o 0,5 mld PLN niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w III kwartale 2018 r. wyniosły 3,6 mld PLN wobec 3,2 mld PLN w III kwartale 2017 r" - podał NBP.

Wg NBP w strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 3,7 mld zł i stanowiły 91,9 proc. wszystkich środków.

Rok wcześniej, pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,2 mld zł.

WSZ/ PAP Biznes

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 3 bt5

Do ajwaj. Zapewniam cię że jako imigrant możesz liczyć tylko na płacę minimalną nawet jako fachowiec typu elektryk, stolarz. Z tego 10 euro to jest 6 netto do 7 .5 netto w zależności od kraju. A zasiłku dla bezrobotnych z agencji pracy się nie dorobisz bo trzeba mieć albo pół roku odpracowane co z agencji pracy jest bardzo trudne albo mieć limit wypracowanej minimalnej kwoty podatku co też się równa pół roku. Natomiast obywatele tamtych krajów mogą liczyć na że socjal awaryjny. A co do liczenia kasy przez banki to mogę tyle powiedzieć że turyści płacą kartami. A jak składałem reklamację za podwójny pobór za jedno tankowanie na polskiej stacji z zagranicznej karty to system bankowy
w Polsce wydrukował wszytkie operacje na tej kracie za granicą i w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 8 bt5

Do karabindel. W tym jest wliczony skup walut z kantorów. Zresztą on nie ma dziś większego znaczenia bo nawet za 2 dni pracy to musisz mieć konto i robią ci przelew. Na zachodzie nic nie ma na czarno no chyba że w polskich firmach ale tam ... sam się domyś.

! Odpowiedz
2 18 karbinadel

"W tym jest wliczony skup walut z kantorów" - bzdura. Tym bardziej, że w kantorach sprzedają głównie turyści. Poza tym fakt, że ktoś dostaje wypłatę na konto, nie oznacza, że z tego samego konta wysyła ją do kraju. Może wziąć w kieszeń, i przywieźć rodzinie. To całkiem racjonalne: im mniej państwo wie, tym lepiej dla obywatela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 mhm

„W tym jest wliczony skup walut z kantorów”
— ale jeśli tak, to skąd wiadomo, jaka część walut obcych sprzedawanych w kantorach pochodzi od emigrantów, a jaka to np. oszczędności wydobyte ze skarpety lub środki niewydane na zagranicznych wakacjach?

„musisz mieć konto i robią ci przelew”
— no ok, ale jeśli np. brytyjski pracodawca zrobi przelew do brytyjskiego banku, a polski pracownik wypłaci te środki w formie gotówki, którą wwiezie do Polski, to skąd mają się o tym dowiedzieć prowadzący takie badania?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 10 bt5

Do ajwaj. Przede wszystkim na zachodzie się nie buduje jak w Polsce lecz kupuje gotowe domki szeregowe od dewelopera. Po drugie imigranci w krajach zachodnich stanowią obsadę pracowniczą agencji tymczasowych. Mogę ci tylko zdradzić jako że mieszkałem w paru krajach że jako pracujący na zero hour contrakt to nawet nie ma co składać o mieszkanie socjalne bo trzeba się wykazać stałymi dochodami . Moja siostra dostała mieszkanie socjalne po 6 latach i jest pracowniczką umysłową na stałej umowie i ledwo ja stać opłacać preferencyjny czynsz. Generalnie problem polega na tym że wynajm pracowników czasowych ma służyc firmom których nie stać na stałych pracowników. Ale mamy drobiazg polega na tym że oni myślą że pobierasz socjal w Polsce i tam sobie pojechałeś dorobić. A przeciez poniżej 20% bezrobotnych z Polski ma zasiłek i tak groszowy. Słowem , na dziś nie ma sensu tam jechać bo jest straszna szarpanina za małe pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 3 ajwaj

Czy sie oplaca na "zachodzie" ?
Zalezy komu. Teraz placa minimalna to ca 10 €, zwykla 15€ - 25 i w góre. Po roku bezrobocie 60% bylych zarobków + mieszkanie, grzanie itd. Afryka, Azja tez to dostaje

! Odpowiedz
8 4 ajwaj

hejtery PISty cala noc cisneli kasownik, bo tam stala min. placa w Niemczech 10 € = ca 2000 €/m > to niebezpiczne dla rezimu dynastii Magdalenki :):):)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 6 jasiek2017

Kto nie dal sobie rady w Polsce wyjechal.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT