Transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły we Wrocławiu

W marcu średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły najbardziej we Wrocławiu, Łodzi i Krakowie - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Tylko w Poznaniu i Gdańsku średnie ceny lokali są niższe niż przed rokiem.

Z analizy wynika, że średnie transakcyjne ceny mieszkań używanych wzrosły najbardziej we Wrocławiu - o 8 proc. wobec marca ub.r. do 5 tys. 424 zł. Drożej niż przed rokiem było też w Łodzi i Krakowie. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono odpowiednio: 3 tys. 595 zł i 5 tys. 679 zł, co oznacza wzrost cen mieszkań w tych miastach o 7,2 proc. i 3,4 proc.

Według raportu największe spadki średnich cen transakcyjnych wystąpiły w Poznaniu - o 3,2 proc. Za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 4 tys. 892 zł. Również w Gdańsku ceny lokali spadły średnio o 0,8 proc. do 4 tys. 940 zł za metr kwadratowy.

Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse ocenił, że przybywa zainteresowanych zakupem mieszkania na rynku wtórnym. W marcu liczba transakcji zwiększyła się o 10 proc. wobec lutego. "Do zakupów zachęca duża podaż lokali. Wśród nich znajduje się sporo ofert bezskutecznie sprzedawanych od wielu miesięcy, ale z nowymi, skorygowanymi cenami" - podkreślił Jańczuk.

"Pierwszy kwartał zakończył się nieznacznymi podwyżkami średnich cen transakcyjnych. Wśród analizowanych miast tylko w Warszawie średnie ceny spadły o 18 zł za metr kwadratowy" - dodał.

Wzrósł też do 59 metrów kw. średni metraż mieszkania z drugiej ręki najczęściej kupowany przez Polaków. Oprócz mieszkań dwupokojowych dużym powodzeniem cieszą się lokale trzypokojowe.

Według Marty Kosińskiej z Szybko.pl w marcu rosły też średnie ofertowe ceny mieszkań używanych. W największych polskich miastach są one wyższe o 0,6 proc. wobec lutego br., a o 4 proc. niż rok wcześniej.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski zwrócił uwagę na spadek do 1,7 proc. przeciętnej marży kredytów z wysokim wkładem własnym wynoszącym 25 proc.

"Na początku kwietnia wzrosła trzymiesięczna stawka WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym - PAP). Co prawda jest to zmiana minimalna, ale osiągnęła dawno już niewidziany poziom 2,72 proc. Choć Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe zapewne dopiero pod koniec roku, to spłacający kredyty hipoteczne odczują podwyżki znacznie wcześniej" - podkreślił Sadowski. Dodał, że WIBOR zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem reaguje na to, co może stać się ze stopami procentowymi. (PAP)

dol/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~janka

ceny wcale nie wzrosły. 2 tygodnie temu kupiłam we Wrocławiu apartament na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 i w porównaniu do cen sprzed roku ceny są o wiele niższe

! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Ceny wzrosły tylko w snach developerów i pismaków żyjących z kryptoreklamy.. Tylko kompletny frajer i leszcze uwierzy w te bzdury. Mieszkania we WRO to po 4300 się sprzedają i to w dobrych lokalizacjach.

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Z jednej strony ceny podskoczyły o 8% a z drugiej zredykowano cenę długo niesprzedawanych mieszkań. nie rozumiem.

! Odpowiedz
0 0 ~tylko prawda

CZYTAJCIE NIEZALEŻNEGO BLOGA!
http://wdomachzbetonu.blogspot.com/

! Odpowiedz
0 0 ~franek

Poprostu obywatele RP zoststali pozbawieni gotowki porzez rabunkowa prywatyzacje na zakladach.Obecnie nie posiadaja gotowki,czy zdolnosci kredytowych aby kupic owe mieszkania.Spoleczenstwo biednieje.Wysysani z kasy Polacy poprostu nie moga pozwolic sie na nowe mieszkanie.Jest za drogie.Place sa na poziomie minimalnym dla pani na kasie w tesco czy innym markacie.Polacy -jestescie niewolnikami jak za feudalizmu.Chcieliscie kapitalizmu-macie feudalizm.Zapomnijcie o komunizmie-to jest beeee.Wolny rynek-propagowany codziennie w mediach-to jest to.Rozwijaj sie za 1500zl.Brawo wolny rynek i Gwiazdowski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ziemny

Jeśli w Polsce mamy wolny rynek to Tusk i Kaczyński mają po 2 m. wzrostu, a ja jestem synem króla nafty. Gdzie ty widzisz w tym kraju wolny rynek, nie mam pojęcia!?!

! Odpowiedz
0 1 ~flexi

A ponizej artykulu reklama mieszkan po 2922 zl za metr...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne