Tracimy pracowników z Ukrainy

Polskie agencje zatrudnienia działające na Ukrainie ostrzegają: nasila się konkurencja o tamtejszych pracowników ze strony Czech, Słowacji i Niemiec - podkreśla poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

"Niemieccy pośrednicy już werbują na Ukrainie kandydatów do pracy, przygotowując się na wejście w życie przepisów, które w przyszłym roku mają ułatwić migrację zarobkową do Niemiec. Wzmogła się też konkurencja ze strony Czech i Słowacji. Ukraińcom oferuje się tam zarobki o 20-30 proc. wyższe niż u nas. Z Polski może wyjechać duża część fachowców - obawia się Marian Przeździecki, dyrektor ukraińskiego oddziału Work Service. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) potencjalny ukraiński exodus szacuje na 500 tys. osób, co obniżyłoby nasz PKB o 1,6 proc." - czytamy w "Rz".

"Zdaniem Jacka Piechoty, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, chociaż naszym atutem w oczach Ukraińców jest bliskość geograficzna i kulturowa, to konkurencja ze strony państw, gdzie można zarobić więcej, jest realnym zagrożeniem" - zaznaczono.

"Według cytowanych przez PulsHR niemieckich statystyk w 2017 r. po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców ich liczba wzrosła za Odrą o prawie 10 proc., do 138 tys. ZPP apeluje o spójną politykę migracyjną. Jej niemal gotowy projekt jesienią wrócił do uzgodnień międzyresortowych. Polityka migracyjna powstaje na styku wielu resortów, dotyczy wielu tematów, więc uzgodnienia muszą potrwać broni się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju" - czytamy w dzienniku. (PAP)

par/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 wojtekk35

Świetny artykuł, dużo ciekawych informacji znaleźć można również w artykule https://wynajempracownikow.pl/niemcy-sciagaja-pracownikow-z-ukrainy/ Nie ukrywam, że bardzo nad tym faktem ubolewam - siła robocza ze wschodu jest solidna i tania, szkoda, że coraz niechętnie zatrzymują się w naszym kraju

! Odpowiedz
13 38 ajwaj

A co moze Polska po 30 letniej masakrze gospodarki Okr.Stola i Magdalenki pracownikom zaoferowac ? :)

Bez komentarza - tylko popatrzec na SILE nabywcza w Europie. Polska o wielkim potencjale jest gdzies miedzy Bulgaria, biednym srodkiem Turcji a Ukraina na koncu

https://www.gfk.com/insights/news/map-of-the-month-purchasing- power-europe-2018/

Na marginesie > ekonomisci dawno (mapa) traktuja rosyjski Krym jako wlasnie rosyjski i sciemy POPPISPZPZZSL.... nic nie zmienia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 ajwaj

przed "power" w linku trzeba usunac spacje

! Odpowiedz
28 115 onurb

Ci wszyscy, którzy twierdzą, że przez to, że Ukraińcy wyjadą spadnie nam PKB najzwyczajniej mówią takie rzeczy z korzyścią dla siebie. Straszą i są jednocześnie bardzo cwani. Ukraińcy są tani więc opłaca się tak mówić. Polakowi trzeba więcej zapłacić stad lament Januszów. Prawda jest taka, że nie potrzeba nam Ukraińców, ani innych emigrantów. Mamy własnych pracowników tylko trzeba ich godziwie wynagradzać. Zaznaczam słowo godziwie! Przyznać też trzeba, że wygodnie jest mieć Ukraińców, bo można straszyć Polaków gdy tylko zwrócą się o coś więcej, że za bramą stoi pełno Ukraińców chętnych do pracy. Taka jest prawda na temat Ukraińców. Jedyne sensowne słowa ne temat ich pracy w Polsce od osób mających jakikolwiek dostęp do mediów usłyszałem z ust byłego wiceministra finansów Cezarego Mecha. Jego wypowiedź podsumowuje cały temat odnośnie Ukraińców - "Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i wymuszają emigrację polskiej młodzieży. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. (…) W interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki
płacowe dla własnych obywateli”
Podsumowując, niech jak najszybciej Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec, Czech czy gdzie tam chcą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 20 and00

Ukraińcy są tani? Polemizował bym.
Ciekawe jak wymuszają emigrację młodzieży? Jakiś związek przyczynowo skutkowy?
Poza tym naszych firm nie stać żeby płacić jak na zachodzie( z różnych względów), czyli dlaczego niby nasi mają wrócić?
A problem zobaczysz jak ci zamkną biedronkę, bo personelu zabraknie...

! Odpowiedz
4 65 onurb odpowiada and00

Wymuszają emigrację młodzieży, ponieważ zaniżają stawki - tak trudno to zrozumieć, że młodzi nie chcą pracować jak wielu ich rodziców za miskę ryżu?
O biedronkę bym się nie martwił o lidla też nie zwłaszcza, że to nie polski kapitał. W swoich krajach płacą pracownikom zdecydowanie więcej. W Polsce na razie wykorzystują dostęp do taniej siły roboczej i na tym robią pieniądze.
Nasze firmy stać, żeby płacić godziwie. Nie napisałem jak na zachodzie, tylko godziwe. Proponuję czytać ze zrozumieniem.
Nic nie pisałem o powrocie Polaków. Mój wpis dotyczył tych, którzy jeszcze w tym kraju egzystują. Ponownie apeluję o czytanie ze zrozumieniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 newsman odpowiada and00

nie boj sie o biedronke bo tam na godziny mozna zatrudnić seniorow na kasie na umowę zlecenie i dadza rade a o ukraincow sie nie martw bo to narod bez państwa za chwile z pomocą angeli podziela sobie ukrainne na dwie części i ot o im chodzi

! Odpowiedz
3 6 walentys

Ta mapa pokazuje, że Polska przez 30 lat była źle rządzona a plan Balcerowicza to porażka... Przy polskiej pracowitości powinniśmy już dawno przegonić kraje południa Europy. Niestety "praca" ludzi szła do kieszeni cwaniaków (miejscowych i zagranicznych). Balcerowicz się chwali, że tak pięknie dookoła i to jego zasługa. Ciekawe jak by było gdyby nie ten koszmarny plan i porozumienie magdalenkowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 37 h-b

A co już poznali się na tutejszym rynku jak najtańszego się da,śmieciowego,niepewnego niby zatrudniania.Wreszcie im się oczy otworzyły ....

! Odpowiedz
4 21 h-b

Ps.Poczuli wreszcie ten propagandowy Dobrobyt...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.