REKLAMA

Torpol chce utrzymać w '22 podobne rdr przychody i nie gorszą rentowność, pracuje nad strategią

2022-05-23 10:44
publikacja
2022-05-23 10:44
Torpol chce utrzymać w '22 podobne rdr przychody i nie gorszą rentowność, pracuje nad strategią
Torpol chce utrzymać w '22 podobne rdr przychody i nie gorszą rentowność, pracuje nad strategią
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Grupa Torpol pracuje nad aktualizacją strategii do 2026 roku, publikacja może nastąpić pod koniec I półrocza 2022 roku - poinformował prezes Grzegorz Grabowski. Spółka chciałaby utrzymać w 2022 roku podobny rdr poziom przychodów i nie gorszą niż przed rokiem rentowność.

"Pracujemy obecnie nad aktualizacją strategii, planu strategicznego do 2026 roku. Na pewno nie jest to zadanie proste, ale konieczne do wykonania. Myślę, że pod koniec pierwszego półrocza spółka taką skumulowaną informację na temat tej aktualizacji przekaże do publicznej wiadomości" - powiedział podczas poniedziałkowej wideokonferencji prezes Grzegorz Grabowski.

Strategia będzie nakierowana przede wszystkim na podstawową działalność grupy, czyli modernizację i rewitalizację infrastruktury kolejowej. Spółka będzie szukać też dywersyfikacji podmiotowej i zamierza kontynuować rozwój na rynku tramwajowym.

"Będziemy się starali także rozwijać obiektowy obszar budownictwa i szeroko rozumianą elektroenergetykę" - poinformował prezes.

Torpol skupia się aktualnie na utrzymaniu płynnej realizacji projektów, satysfakcjonującej rentowności realizowanych projektów oraz wysokiej aktywności w zakresie pozyskiwania nowych projektów, przede wszystkim w obszarze modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych, ale również z obszaru infrastruktury tramwajowej, obiektów inżynieryjnych czy budownictwa ogólnego.

Jak poinformował prezes Grabowski, głównym wyznaniem na kolejne kwartały jest budowa portfela zleceń.

"Dlatego niezmiernie cieszą nas ostatnio ogłoszone postępowania oraz zapowiedzi szybkiego uruchomienia środków z funduszy europejskich w ramach KPO. Oznacza to bowiem, iż wkrótce możliwe będzie zwiększenie liczby postępowań przetargowych, na które czeka branża budowlana i których potrzebuje cała polska gospodarka. Mam nadzieję, że wiele rozstrzygnięć tych podstępowań przetargowych nastąpi jeszcze w tym roku" - poinformował prezes Grzegorz Grabowski.

Jak podała spółka, w 2022 roku PKP PLK ogłosiły 14 postępowań przetargowych na łączną, szacunkową kwotę ponad 12 mld zł netto. Wartość wszystkich ofert złożonych przez spółkę do końca marca wyniosła ok. 8,72 mld zł netto. Do końca pierwszego półrocza Torpol planuje złożyć oferty w pozostałych 5 postępowaniach organizowanych przez PKP PLK.

Na koniec marca Torpol posiadał portfel zamówień o wartości niespełna 1,1 mld zł netto bez udziału konsorcjantów, zapewniający prowadzenie prac do 2023 roku włącznie.

Spółka chciałaby utrzymać w 2022 roku podobny rdr poziom przychodów i nie gorszą niż przed rokiem rentowność.

"Poziom przychodów w 2022 roku może być nieco niższy niż w 2021 roku, ale walczymy o to, by ten poziom oscylował wokół 2021 roku. (...) Będziemy walczyć też o utrzymanie rentowności rdr" - powiedział prezes Grabowski.

Grupa Torpol odnotowała w pierwszym kwartale 2022 roku 20,3 mln zł zysku netto wobec 6,5 mln zł przed rokiem. Zysk brutto ze sprzedaży Torpolu wzrósł w I kw. 2022 roku do 31 mln zł z 16,5 mln zł przed rokiem, a zysk operacyjny do 23 mln zł z 8,6 mln zł rok wcześniej.

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyniosły na koniec pierwszego kwartału 2022 roku 475,1 mln zł wobec 431,9 mln zł na koniec grudnia 2021 roku.

Przychody netto ze sprzedaży grupy Torpol w I kwartale spadły do 208,4 mln zł z 219,5 mln zł przed rokiem.

Spółka podała, że spadek przychodów ze sprzedaży jest efektem przede wszystkim braku projektów z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 na rynku, z których część miała być ogłoszona w drugiej połowie 2021 roku, jednak na skutek zamrożenia dostępu do środków pochodzących z funduszy unijnych w ramach programów FEnIKS, CEF2 oraz niezatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy ich ogłoszenie zostało przesunięte poza pierwszy kwartał 2022 roku.

Wzrost zysku brutto ze sprzedaży oraz rentowności wynikał głównie z rozpoznania średniej rentowności na sprzedaży brutto powyżej pierwotnie planowanych budżetów dla części kontraktów będących w końcowej fazie realizacji. (PAP Biznes)

sar/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki