Topnieją chińskie rezerwy. Dwa lata "złotego milczenia" Pekinu

Aż o 34 mld dol., czyli najwięcej od niemal dwóch lat, skurczyła się w październiku wartość chińskich rezerw walutowych. Pekin po raz kolejny nie zaraportował natomiast zmiany stanu rezerw królewskiego metalu. "Złote milczenie" trwa już równo dwa lata.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Na koniec października wartość chińskich rezerw walutowych spadła o 33,9 mld dol. do 3,05 bln dol. - wynika z danych Ludowego Banku Chin. Była to najwyższa miesięczna zmiana od grudnia 2016 r., gdy Pekin rozpaczliwie bronił juana przed utratą wartości, skupując "czerwonego" za "zielone". Był to również trzeci miesiąc spadków z rzędu i szósty w tym roku. Natomiast poziom 3,05 bln dol. jest najniższy od kwietnia 2017 r. We wrześniu wartość chińskich rezerw skurczyła się o 22,7 mld dol.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

W tym roku wartość chińskich rezerw spadła już o blisko 87 mld dol., po tym jak w 2017 r. wzrosła o niemal 130 mld dol., odrabiając potężne "straty" z lat 2015-16, gdy na obronę waluty przepalono niemal bilion dolarów. Jeszcze w połowie 2014 r. wartość chińskich rezerw wynosiła dokładnie 3,993 bln dol.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Mogłoby się więc wydawać, że i tym razem chińskie władze bezpośrednio i na niemałą skalę interweniują na rynku. Taką narrację wzmacniają wyniki handlu zagranicznego, a szerzej obrotów na rachunku bieżącym, które od II kwartału ponownie zapewniają dopływ dewiz do chińskiego skarbca.

Warto jednak pamiętać, że na dolarową wartość rezerw w dużym stopniu wpływa kurs "zielonego". Jeżeli dolar umacnia się wobec innych walut, w których Chińczycy trzymają część rezerw, to dolarowa wartość tej części spada. Szacuje się, że aktywa dolarowe stanowią ok. 60 proc. chińskich rezerw, a reszta jest denominowana głównie w euro. W październiku kurs EUR/USD spadł o ponad 2 proc. Z szacunków Bankier.pl wynika, że wpływ wyceny odpowiadał za spadek wartości rezerw o ok. 20 mld dol. Oznaczałoby to, że Ludowy Bank Chin pozbył się w ubiegłym miesiącu jedynie ok. 14 mld dol. rezerw, mniej niż miesiąc wcześniej.

W przeciwieństwie do poprzedniej fali znaczącego osłabienia juana, tym razem Pekin sięgnął po szerszy wachlarz rozwiązań, w mniejszym stopniu korzystając ze zgromadzonych rezerw dewizowych.

Dwa lata złotego milczenia

7 listopada 2018 r. markuje drugą rocznicę "złotego milczenia" Pekinu. Dokładnie dwa lata temu Ludowy Bank Chin po raz ostatni poinformował o zmianie rezerw złota. Mało kto jednak wierzy, że Chińczycy mają w skarbcu raptem 1842,6 tony i od roku nie powiększają swoich zasobów.

(Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Chińczycy wyjątkowo niechętnie przyznają się do regularnej zmiany rezerw "królewskiego metalu" w swoim skarbcu. Zamiast informować o stopniowym zwiększaniu rezerw co kilka lat zrzucają na rynek prawdziwą bombę. Tak było m.in. w 2009 r., kiedy Ludowy Bank Chin ogłosił, że w miesiąc (!) nabył 454 tony złota, więc jego rezerwy wzrosły z 600 ton do 1054 ton. Kolejny raz podobna informacja została ogłoszona w lipcu 2015 r. - w skarbcu przybyły 604 tony, a oficjalny ich poziom sięgnął 1658 ton. Nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy, że raporty Chińczyków mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Po pierwsze transakcje o takiej skali są niemożliwe do przeprowadzenia ze względu na skalę. Po drugie nie mają wielkiego sensu - dlaczego Pekin miałby kupować tyle kruszcu wyłącznie w tych miesiącach?

Dlaczego stan chińskich rezerw złota ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości gospodarki światowej przeczytasz w rocznicowym tekście sprzed roku. Jeśli milczenie faktycznie jest złotem, to Pekin może wstrząsnąć globalnym systemem finansowym, ponownie ogłaszając jednorazowe powiększenie rezerw królewskiego metalu do ogromnych rozmiarów i "opierając" na nich wartość juana.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 12 sel

Chiny maja 3 bln dolarów USA a USA minus 20 bilionów dolarów to kto ma więcej?

! Odpowiedz
7 43 open_mind

Przecież banki już ustaliły że złoto to barbarzyński relikt. To co się czepiacie. Kto ma to to ciemną nocą wyrzuca do rzeki i po kłopocie. I więcej długu i kredytu,- łatwe przyjemne i dostępne dla każdego. Marks Engels i Lenin to globalne wzory, z ich doświadczeń świat musimy czerpać nauki.

! Odpowiedz
33 24 ajwaj

O ile wielu nie kuma i pewnie nigdy nie skuma :)
NASI CHINSCY PRZYJACIELE SA SKAZANI NA SUKCES

Babcia Salcia na podwórku powtarzala > "trzymajcie sie silnych, madrych bo nie nawala, cos sie dowiecie i obronia w przypadku konfliktu" > a prez. Putin powidzial na spotkaniu z Panem Xi ""jak USA chce nawalanki, my bedziemy walic PIERSI"" (a poniewaz jest cisza, zólty USA zlom siedzi w koszarach-jest OK)

Chiny przy wzrostach +6 % PODWAJAJA sile w 10-15 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 mgs3

No bo jak z ruslandu trolujesz to poczta działa. Czy z polandii działasz?
Powiedz bo mnie to ciekawi-jeśli to nie problem dla Ciebie.
Znasz polski lepiej niż większość mych rodaków;)

! Odpowiedz
1 58 karroryfer

zwłaszcza że Chiny są największym producentem złota :P
ciekawie co będzie jak ogłoszą że mają go więcej niż FED ...

! Odpowiedz
4 56 ajwaj

Sorry przyjacielu :)
a ile ma FED ???
Ostatni "remament" w 1953 r.

! Odpowiedz
0 19 h-b odpowiada ajwaj

Rezerwa Federalna nie posiada w ogóle złota a tylko certyfikaty złota Certyfikaty złota są denominowane w dolarach USA – w wartości złota przyjętej w 1934 r. Od tego czasu nie była ona zależna od wahań ceny złota na rynkach. Certyfikaty te nie dają też prawa Fedowi prawa do żądania wymiany dolarów na złoto, ani nie podlegają sprzedaży. W tym sensie są raczej „finansowymi artefaktami”,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 mgs3 odpowiada ajwaj

ajwaj, Ty możesz kawior przysłać? Po ile u was?

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
ZŁOTO -0,14% 1 272,55
2019-04-24 04:30:00
USD/PLN 0,04% 3,8191
2019-04-24 04:27:00
EUR/PLN -0,04% 4,2832
2019-04-24 04:27:00
EUR/USD -0,09% 1,1212
2019-04-24 04:27:00
CHF/PLN 0,03% 3,7419
2019-04-24 04:27:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil