Tomasz Komenda będzie się domagał 18 mln zł odszkodowania

Tomasz Komenda będzie się domagał 18 milionów odszkodowania od Skarbu Państwa; po milionie złotych za każdy rok spędzony niesłusznie w więzieniu - przekazał w poniedziałek jego obrońca mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Dodał, że wniosek zostanie złożony do końca roku.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

Ćwiąkalski przekazał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że wraz z Komendą będą się ubiegać o 18 milionów złotych odszkodowania za czas, jaki Komenda niesłusznie spędził w więzieniu. "Jeżeli uwzględnić 6 570 dni, które Tomasz Komenda spędził w zakładzie karnym, to jeżeli kwotę osiemnastu milionów złotych, a więc po milionie za każdy rok spędzony w zakładzie karnym się przeliczy, to wypada około 2700 złotych za każdy dzień pobytu" - powiedział Ćwiąkalski podczas promocji książki "25 lat niewinności".

Dodał, że taka kwota została ustalona po uwzględnieniu sytuacji w jakiej znalazł się Komenda . "Jeżeli ktoś uważa, że to to dużo, to niech przez kilka dni spróbuje przebywać w warunkach w jakich przebywał pan Komenda" - oświadczył mecenas. Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony do końca roku.

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca br. został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Prokuratorzy ustalają m.in., czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.(PAP)

autor: Maciej Zubel

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 filcmsz

Odszkodowanie od państwa?! Ok. Tylko dlaczego państwo nie dochodzi tych kwot regresem od winnych tego rażącego zaniedbania. Sędziów i prokuratorów których przecież zatrudnia. Nadzwyczajna kasta??? Może wtedy bardziej by się przykładali do swojej pracy. Dlaczego za takie błędy musi płacić podatnik.

! Odpowiedz
0 0 wwff

To nie jest trudna sprawa sądowa, porównywalna do sprawy o alimenty. Pełnomocnik działa pro bono. Mam nadzieję, że to się nie skończy po wpływie przelewu na rachunek. Złe języki mówią, że w takim przypadku podział jest 50/50.

! Odpowiedz
1 14 po_co

Temu człowiekowi należy się odszkodowanie, a 18 milionów to jakaś kwota totalnego minimum.
Przez tyle lat nie mógł normalnie żyć, nie mógł założyć rodziny, nie mógł cieszyć się z dzieci, nie miał kontaktów znajomych. Ukradziono mu 18 lat życia, a przypominam że mamy je tylko jedno !
Tej straty nie da się wycenić, dlaczego tylko 18 milionów ?
Jasne wiele osób nie zarobi takich pieniędzy przez całe życie ale mogą żyć, mogą obcować z innymi podejmować lepsze lub gorsze decyzje - mogą wszystko, a ten pan nie mógł nic przez 18 lat !!!

Natomiast co do adresata tego wyroku, to absolutnie nie zgadzam się aby to państwo ponosiło koszty złej decyzji. Dlaczego ja, Ty i nasz sąsiad mamy płacić za błędy polityków, sędziów, prokuratorów ?
Jest taka instytucja jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, można je wykupić lub nie. Jeżeli osoba która popełniła błąd miała ubezpieczenie to adresata roszczeń znamy ale jeżeli nie, to mam w nosie czy będzie musiała sprzedać cały swój majątek - to jest błąd osobisty i należy ponieść jego konsekwencje.
Jeżeli mamy lukę w prawie to za ten stan rzeczy odpowiadają politycy, winny jest pytanie tylko jak wysoko postawiony ? Jak za wysoko to zapłacimy za to wszyscy, a to nie jest sprawiedliwość tylko kolejna KRADZIEŻ !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 kaczka-po-smolensku

nie dostanie 18 baniek moze milion albo dwa i to będzie max

! Odpowiedz
6 19 search

Niejaki owczesny Leszek z Wawelu naciskal, wiec moze wramach wielkiego test blizniak sie wezmie. Choc sedziowie ktorzy wydali wyrok jak najbardziej w ramach daniniy powinni miec okrojone emeryturki do min.

! Odpowiedz
6 26 oko1

Jak najbardziej jestem za.
Dość tego sądowniczego cwaniactwa i skazywania biednych mało znaczących ludzi za drobne przestępstwa na wiele lat a grubych ryb oddawanie w niskie wyroki i udawanie głupa że nic się nie stało.

! Odpowiedz
5 90 aspargin

W takim wypadku to nie Skarb Państwa tylko osoby, które doprowadziły do jego niesłusznego skazania powinny płacić.

! Odpowiedz
28 9 miszu997

Jak sobie to wyobrażasz?
Powiedzmy sam go skazujesz. Zarabiasz 40 tys rocznie. Jak chcesz spłacić 18 milionów?

! Odpowiedz
2 35 abcx odpowiada miszu997

@miszu997 weź kredyt, zmień pracę, „za około 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji"...

! Odpowiedz
3 39 karbinadel

Teoretycznie słuszne, ale w praktyce niewykonalne. Takich kwot nie jest w stanie spłacić żaden funkcjonariusz państwowy, więc albo odszkodowanie pozostałoby na papierze, albo sądy zasądzałyby jakieś śmieszne kwoty, rzędu kilkuset tysięcy (jak to często było do tej pory). Natomiast państwo powinno finansowo obciążyć winnych niesłusznego skazania na ile się da

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT