To musisz wiedzieć. Bankowość internetowa dla nastolatków

Wojciech Boczoń2020-10-23 12:52analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-23 12:52
To musisz wiedzieć. Bankowość internetowa dla nastolatków
To musisz wiedzieć. Bankowość internetowa dla nastolatków
fot. Life of Wu / / Pexels

Kiedy skończysz 13 lat, będziesz mógł założyć rachunek w banku. Do konta bank wyda ci kartę debetową, a zarządzać swoimi pieniędzmi będziesz mógł z poziomu bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Twoje pieniądze będą bezpieczne, jeżeli sam zachowasz ostrożność. Oto 10 przykazań bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.

Przed laty rachunki obsługiwało się przede wszystkim w placówce banku. Dziś nie jest to już konieczne. Kontem bankowym możesz zarządzać wygodnie sprzed ekranu komputera lub na swoim smartfonie.„Bankowanie” w komputerze określa się potocznie terminem „bankowość internetowa”, z kolei obsługę w telefonie – terminem „bankowość mobilna”.

Oba kanały są równie bezpieczne. Jednak to nie tylko bank odpowiada za bezpieczeństwo Twoich środków. Równie ważne jest Twoje zachowanie. Dlatego podpowiadamy, co robić, by uchronić się przed ewentualnymi niebezpieczeństwami w sieci.

Jeśli sam dobrze znasz te zasady, podziel się artykułem z kimś, kto Twoim zdaniem powinien go przeczytać.

1. Pilnuj loginu i hasła

„Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność” – mówił Ben Parker swojemu bratankowi, Peterowi Parkerowi, który został Spider-manem. Podobnie będzie w Twoim przypadku – dostajesz dostęp do prawdziwego konta bankowego i musisz korzystać z niego rozsądnie (to już nie zabawa). Przede wszystkim oznacza to, że musisz pilnować swojego loginu i hasła do bankowości internetowej oraz danych dostępowych do aplikacji mobilnej. To klucze, które znasz tylko Ty i tylko Ty możesz za ich pomocą logować się na rachunek. Nie możesz ich udostępniać nikomu innemu.

2. Sprawdzaj adres strony internetowej

Przed zalogowaniem się do banku sprawdź dokładnie adres strony internetowej. Najlepiej jeśli będziesz w przeglądarce wpisywał ten adres za każdym razem ręcznie. Nie korzystaj z wyszukiwarki, bo oszuści potrafią podstawić fałszywe strony. Kiedy na nie wejdziesz, przechwycą Twoje dane do logowania.  

3. Szukaj kłódki w adresie

Strony banków są odpowiednio zabezpieczone. Żeby sprawdzić, czy jesteś na bezpiecznej stronie, poszukaj na pasku adresu – po lewej stronie ikonki kłódki. Świadczy ona o tym, że strona ma odpowiednie certyfikaty i możesz czuć się na niej bezpiecznie.

4. Zainstaluj antywirusa

Twój komputer to teraz bramka do konta w banku. Dlatego powinieneś strzec go przed wirusami i zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Wirusy potrafią „podglądać” znaki, które wpisujesz na klawiaturze i w ten sposób przechwycić login i hasło do banku. Antywirusem warto też zabezpieczyć swojego smartfona – w końcu tu też pojawia się coraz więcej szkodników. 

5. Uważaj na pirackie gry

Jeśli korzystasz z pirackich gier musisz mieć świadomość, że w pliku instalacyjnym z „piratem” może się znajdować złośliwe oprogramowanie. Kiedy instalujesz oprogramowanie z nielegalnych źródeł możesz trafić na minę. Nigdy nie wiesz, czy piraci nie dołączyli do paczki jakiegoś szkodnika. W końcu oni też muszą z czegoś żyć i skądś brać pieniądze. 

6. Nie loguj się do banku u kolegi

Korzystaj z bankowości internetowej wyłącznie na sprawdzonym sprzęcie. Najlepiej żeby to był komputer Twój lub komputer rodziców. Nigdy nie wiesz czy kolega nie ma na swoim komputerze wirusów. 

7. Nie pożyczaj telefonu

 Kiedy zainstalujesz na swoim telefonie aplikację bankową, musisz pilnować urządzenia, by nie wpadło w niepowołane ręce. Co prawda złodziej nie wyrządzi wielkiej szkody, bo nie będzie znał danych dostępowych do banku, ale samemu też nie podawaj tych informacji kolegom lub znajomym. Mobilny bank z reguły zabezpieczony jest kodem PIN lub odciskiem palca.  

8. Nie zapisuj loginu i hasła w widocznym miejscu

Najlepiej gdybyś zapamiętał dane do logowania i nie zapisywał ich w widocznym miejscu. Nie jest dobrym pomysłem trzymanie ich przypiętych do tablicy magnetycznej wiszącej nad biurkiem. Zwłaszcza, jeżeli często odwiedzają cię znajomi lub gdy planujesz zorganizować większą imprezę.  

9. Sprawdzaj dokładnie numer rachunku

Jeżeli zlecasz przelew wychodzący z Twojego konta, uważnie sprawdź numer rachunku odbiorcy. Jeżeli się pomylisz, a następnie autoryzujesz transakcję kodem SMS lub mobilną autoryzacją, środki trafią do innego odbiorcy. Bank zaksięguje przelew i pieniądze pójdą w świat. Ich odzyskanie nie będzie proste.

10. Nie daj się złowić

 Jak oszuści próbują włamać się na konta? Nie są w stanie przełamać zabezpieczeń banku, więc próbują oszukać użytkowników bankowości internetowej. Na przykład podszywają się pod bank i wysyłają na losowo wybrane adresy e-mail fałszywą korespondencję w imieniu banku. Proszą w niej o pilne zalogowanie się na rachunek i podsyłają link kierujący do fałszywej strony. Jeśli podasz tam swój login i hasło, dane te trafią w ręce oszustów. Jak się przed tym chronić? Zapamiętaj jedynie, że prawdziwe banki nigdy nie wysyłają maili z prośbą o pilne zalogowanie się do konta. Bank też nigdy nie wyśle do Ciebie SMS-a z linkiem do logowania i nie będzie dzwonił z prośbą o podanie loginu i hasła.

Artykuł jest częścią projektu „Bankowość internetowa od podstaw” przygotowanego we współpracy z Santander Bank Polska.

Źródło:Materiał we współpracy
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki