To jest era… jazzu

Galowym koncertem w warszawskiej Filharmonii Narodowej celebruje Era Jazzu dziesięcioletnią obecność tej prestiżowej imprezy na polskim rynku.

Tak na dobrą sprawę celebrujemy jubileusz wszystkimi koncertami w tym roku – mówi Dionizy Piątkowski – pomysłodawca i szef prestiżowego cyklu koncertowego Era Jazzu. – Po wiosennych koncertach Dee Dee Bridgewater, Angelique Kidjo, Davida Murray, Cas-sandry Wilson i Johna McLaughlina także jesienna oferta Ery Jazzu jest niezwykle atrakcyjna. Przygotowujemy wielką galę modnego smooth-jazzu, świąteczny recital Dionne Warwick, świętujemy wraz z egzotycznym zespołem kubańskiego pianisty Omara Sosy – wylicza.

Polska Szkoła Jazzu

Tegoroczna kolekcja zainspirowana została działalnością polskich muzyków jazzowych i związanym z nimi ruchem, znanym pod nazwą Polska Szkoła Jazzu. Fenomen ten rozwijał się w Polsce od lat 50-tych ostatniego wieku, skupiając muzyków uprawiających różne style jazzu. Zabroniony w latach komunizmu kierunek muzyczny, rozwinął skrzydła stając się autentycznym i prężnym zjawiskiem. Odciskając jednocześnie piętno na kolejnych pokoleniach jazzmanów. Współpracujący ze sławami światowego jazzu artyści znad Wisły, sięgają po tradycyjne instrumenty muzyczne. Podczas licznych koncertów i festiwali potrafią za każdym razem na nowo zachwycić. Tchnąć życie i nakłonić swoje instrumenty do wydania dźwięków o niezapominanym brzmieniu. Gdyby nie fortepian, saksofon czy gitara, zapewne ominęłaby nas możliwość i przyjemność wysłuchania utworów skomponowanych i wykonanych na najwyższym poziomie.
Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem najwybitniej-szych gwiazd współczesnego jazzu i okolic tej muzyki. Program Ery Jazzu obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. I to nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu koncertowych przedsięwzięciach. Klubowe koncerty , galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje cyklu.

W ramach Ery Jazzu polskiej publiczności przedstawiono najwybitniejszych twórców. Co znamienne, wielu artystów pojawiło się po raz pierwszy w Polsce właśnie na zaproszenie organizatorów. Wielkie i niepowtarzalne wydarzenia prezentowały największe i niekwestionowane gwiazdy: Abbey Lincoln, Ala Di Meolę, Jana Garbarka , The Kronos Quartet, Cassandrę Wilson, Davida Murraya, Keith Jarretta, Airto Moreirę, Joe Zawinula, Herbiego Hancocka, Johna McLaughlina, Marizę, Dianę Krall, Wayne Shortera, Dianne Reeves, The Manhattan Transfer, Dee Dee Bridgewate.

– Od października 1998 roku Era Jazzu zrealizowała w całej Polsce ponad 200 koncertów– podlicza Dionizy Piątkowski. – Opiniotwórcze media uważają Erę Jazzu za najważniejszą imprezę jazzową w Polsce. W recenzjach wielokrotnie podkreślany jest fakt nie tylko wysokiego poziomu artystycznego imprezy, ale przede wszystkim profesjonalnej realizacji oraz skutecznej promocji. Wartym podkreślenie jest fakt, iż Era Jazzu jest przedsięwzięciem długofalowym, z precyzyjnie planowanymi koncertami, z wiarygodnym i prestiżowym sponsorem, co gwarantuje realizację tych wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

Celem Ery Jazzu jest konsekwentne promowanie tego niekomercyjnego gatunku muzycznego i choć koncerty Ery Jazzu mają zawsze ekskluzywny charakter, to właśnie ta elitarność i nietuzinkowość jest najważniejszą marką imprezy. Przygotowałem wiele specjalnych projektów, które miały niepowtarzalny charakter choćby Jan Garbarek & Hilliard Ensemble w najważniejszych polskich bazylikach, Ala Di Meolę wraz AMADEUS Orchestra Agnieszki Duczmal, międzynarodowy projekt Penderecki Jazz – przygotowany wraz z Krzysztofem Pendereckim, czy koncerty muzyki Gershwina w wykonaniu Herbiego Hancocka wraz – ze specjalnie powołaną dla tego pomysłu – polską orkiestrą symfoniczną. Z wielkim uznaniem przyjęto także recital wybitnej sopranistki Barbary Hendricks, która dla Ery Jazzu śpiewała standardy Duke’a Ellingtona.

Dziesięciolecie Ery Jazzu podsumowuje także specjalna edycja trzypłytowego albumu (2 CDs + DVD), z nagraniami z koncertów oraz reportażami ze znaczących wydarzeń z historii tej prestiżowej imprezy.

Więcej: www.jazz.pl

Jan Trawiński
Źródło: Noble Bank

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne