To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 4 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-04 20:35redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-04 20:35

Dobry wieczór w maju i w nowej pandemicznej rzeczywistości. Ale dziś nie tylko o zmianie obostrzeń. W podsumowaniu akcentujemy też rosnącą sympatię Polaków do specyficznych środków transportu i przyglądamy się rosnącym przez pandemię/dzięki pandemii oszczędnościom obywateli. To świetna okazja, żeby zerknąć również na najlepsze propozycje depozytowe bankowych liderów. Niby nic nie powinno zaskoczyć, a jednak niektórzy będą zdziwieni tym, co widać w tabelach.

#1 Mimo że po majówce, w pierwszym podsumowaniu po długim weekendzie jedną nogą pozostajemy w urlopowym klimacie. A to w związku z nowymi danymi o rosnącej liczbie rejestracji kamperów w Polsce, którą raportuje dzisiaj Marcin Kaźmierczak. Z danych pozyskanych przez Bankier.pl od Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że początek 2021 roku był na tym rynku jeszcze mocniejszy niż rekordowe miesiące letnie w czasie pandemii, które ewidentnie podkręciły zainteresowanie tego typu turystyką na własną rękę. 931 - tyle kamperów zarejestrowano w całym I kwartale br., co oznacza ponad 90-procentowy wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego i trzeci najlepszy wynik w historii. Po jakie marki samochodów sięgamy najchętniej - o tym w artykule.

#2 Nauczyciele i uczniowie szkół średnich jako najważniejszą wiadomość z 4 maja wskazaliby zapewne start matur, ale pracownicy sektora handlu czy rodzice najmłodszych uczniów - zniesienie niektórych spośród obowiązujących do tej pory obostrzeń. Galerie handlowe czy duże sklepy budowlane od dziś ponownie mogły otworzyć się dla klientów, obowiązujące od 4 maja zmiany dotyczą też m.in. (niektórych) obiektów kulturalnych oraz miejsc sprawowania kultu religijnego. Przypominamy, że harmonogram zmian zakłada jeszcze kilka istotnych dat "luzowania" w maju.

#3 Wiadomość z wieczora - tuż przed zakończeniem posiedzenia w Sejmie przegłosowano ustawę w konsekwencji umożliwiającą przyjęcie środków przewidzianych dla Polski w ramach tzw. Funduszu Odbudowy. Emocje polityków od rana rosły na myśl o braku porozumienia, chodzi bowiem o 770 mld zł, które miałyby wspomóc krajową gospodarkę w walce z konsekwencjami pandemii. Premier deklarował dziś do których gałęzi gospodarki powinny trafić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

#4 Odnotujmy tylko dla porządku, bez zbędnego komentarza - z początkiem maja najlepsza lokata miesięczna na rynku daje maksymalnie 1 proc. Rocznie, rzecz jasna. Na drugim i kolejnych miejscach w tabeli liderów jest - uwaga - dużo gorzej. Polecam najnowszą analizę Moniki Dekrewicz.

#5 Skoro wskutek "pandemicznych" obniżek stóp procentowych lokaty są jakie są, rosną covidowe oszczędności Polaków na rachunkach bieżących i w gotówce (skalę doskonale pokazuje ten wykres). Co zrobić z tymi pieniędzmi czy raczej czego nie robić - o tym we wtorkowym materiale głównego analityka Bankier.pl, który podsuwam jako lekturę wręcz konieczną.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj a warto wiedzieć na koniec dnia?

Wtorek 4 maja - wybrane z kraju i ze świata

18:45 Od 1 lipca wierzyciele wyślą tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego drogą elektroniczną

18:10 Obroty akcjami na GPW w kwietniu spadły o 4,9 proc. rdr

17:20 Majowe spadki na GPW. Wielka przecena Allegro, KGHM i paliwa w górę

16:00 Papież apeluje o uregulowanie rynków finansowych, by służyły ludziom

11:00 Paczkomaty staną w parafiach. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram

10:28 Banki złagodzą politykę kredytową dla gospodarstw domowych

09:40 Inflacja uciekła projekcjom NBP

09:00 Niedobory surowców hamują wzrost w przemyśle

08:36 Złoty mocniejszy po majówce

06:43 Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS

06:03 Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy

06:00 Wehikuł Buffetta sprzedaje akcje. „Robinhood zachęca do uprawiania hazardu”

06:00 Tarcza branżowa przedłużona. Można składać wnioski dotyczące marca i kwietnia

Na jutrzejsze podsumowanie zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy red. nacz. Bankier.pl. My ponownie spotykamy się w piątkowy wieczór.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki