To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-03-02 20:25redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-03-02 20:25

O gigantach, jak Amazon czy... Orlen, o kolejnym rządowym rozdaniu środków i środkach, którym Polacy będą musieli znaleźć nowy adres, wreszcie o dużych przewinach i większych niż dawniej za nie karach. Między innymi o tym w dzisiejszym podsumowaniu dnia. Zapraszam. 

Tutaj możesz zapisać się na wieczorny newsletter Bankier.pl z podsumowaniem dnia.

#1 OFE znika na dobre. Rząd przyjął projekt ustawy, na mocy którego środki zgromadzone na Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przeniesione na IKE. Taki będzie wariant bazowy, alternatywnie członkowie OFE będą mogli zdecydować o przesunięciu pieniędzy do ZUS-u. Wyboru trzeba będzie dokonać do 2 sierpnia. Ów chaos podobno ma uporządkować emerytalny bałagan w systemie.

#2 Mocą rozporządzenia sprzed ostatniego weekendu, przedłużona została tzw. tarcza branżowa 6.0 i 7.0. W ramach programu można wnioskować m.in. o świadczenie postojowe, dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zwolnienie z obowiązku płacenia składek do ZUS-u. Ale, jak zawsze od roku, nie każdy i nie bez warunków. Ewelina Czechowicz rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców i szczegółowo opisuje dziś dla kogo przewidziano wsparcie oraz na jakich zasadach można z niego skorzystać.

#3 Od teraz: mówisz Orlen, myślisz - także media. Sfinalizowano bowiem zapowiedzianą w grudniu ub. roku i szeroko komentowaną transakcję przejęcia przez koncern paliwowy grupy wydawniczej działającej na 15 lokalnych rynkach w Polsce. 20 dzienników, prawie 120 tygodników i bezpłatna prasa wchodzą od teraz do portfolio marki przez wielu kojarzonej co najwyżej ze stacjami paliw.

#4 Pozostańmy na moment przy znanych markach i dużych rynkowych graczach. Na nadwiślańskim rynku pojawiła się bowiem właśnie polska wersja internetowej platformy handlowej Amazon.pl. Dostępna jest już internetowa strona najpoważniejszego konkurenta dobrze znanego na krajowym rynku serwisu Allegro, piszemy dziś o ofercie oraz systemie płatności za zakupy. Inwestorów z pewnością zaciekawi reakcja notowań polskiego giganta e-commerce w dniu startu amerykańskiego rywala - wyniki na zamknięciu wtorkowej sesji podaje Michał Żuławiński.

#5 Ekologia, nierzadko uznawana za wydumane hasła grupy zapaleńców, po raz kolejny ma szansę zyskać wymiar odczuwalny w portfelu. Resort środowiska zapowiedział prace nad nowelizacją kodeksu karnego, w ramach których napiętnowane mają być działania kwalifikowane jako przestępstwa środowiskowe. Nawet 25 lat więzienia, podwyższenie tak górnej, jak i dolnej wysokości kar, w tym  grzywny, to tylko niektóre z zapowiadanych przepisów, nazywanych przez ministrów największą od lat 90. zmianą przepisów w ramach zwalczania przestępczości tego rodzaju.

P.S. Mam dla Państwa zaproszenie. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Bankier.pl i "Puls Biznesu" wyłonią banki wyróżniające się jakością obsługi, ofertą produktową i prowadzoną działalności. W ramach trwających prac nad wyłonieniem zwycięzców 12. edycji rankingu Złoty Bankier, od wczoraj do 21 marca trwa internetowe głosowanie, w którym swoich ulubieńców mogą wskazywać klienci. Gorąco zachęcam do poświęcenia kilku chwil trzem konkursowym kategoriom. Za nami wyjątkowy rok, jest szansa wyrazić swoje wyrazy uznania, jak i krytyki wobec stających w szranki instytucji.

Wtorek 2 marca - wybrane z kraju i ze świata

17:50 Wzrosty na GPW. Allegro w górę w dniu debiutu polskiego Amazona

17:15 Zawiadomienie do UOKiK: Branża węglowa robi greenwashing na "ekogroszku"

16:52 USA wprowadziły sankcje przeciwko Rosji za Nawalnego

15:17 Facebook będzie płacił za treści dziennikarskie w Niemczech

13:58 Orlen właścicielem Polska Press. Sfinalizowano transakcję przejęcia

13:45 Formalności przed ślubem załatwisz przez internet

13:01 Reforma OFE. Rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

12:46 Zabawki i samochody najczęściej zgłaszane jako niebezpieczne produkty

12:20 Obroty akcjami na GPW w lutym wzrosły o 60,4 proc. rdr

11:40 Najlepiej i najgorzej płatne branże w Unii Europejskiej

10:36 Brak lekarzy, przeciążone SOR-y. NIK o zaniedbaniach resortu zdrowia w ratownictwie medycznym

10:31 Surowsze kary za przestępstwa środowiskowe. Nawet 25 lat więzienia

10:21 Premier: Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Polski Ład to nasza strategia na walkę z kryzysem

10:18 Kredyty we frankach. KNF szacuje koszt konwersji dla banków: od 34,5 mld zł do 234 mld zł

10:05 TSUE: nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać prawo UE

09:53 Kurs euro najwyższy od miesiąca. Pogłębiła się słabość złotego

08:17 Ropa w USA tanieje od trzech sesji. Zwyżki cen przechodzą na razie do historii

08:00 Amazon.pl wystartował. Polska wersja serwisu już dostępna

06:41 Co ze zwrotem kosztów za pracę zdalną? MRPiT pracuje nad ostatecznym kształtem przepisów

06:00 Tarcza branżowa przedłużona. Dalsza pomoc dla najbardziej dotkniętych pandemią

04:42 Izrael rozpoczął testy bransoletki ostrzegającej o łamaniu kwarantanny

Już teraz zapraszam na jutrzejsze podsumowanie dnia.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki