To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 2 kwietnia 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-04-02 20:21redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-04-02 20:21

W ostatnim przedświątecznym podsumowaniu dnia o finansach na święta, o mocnych ruchach na giełdzie tuż przed Wielkanocą, ale też o przyszłości - posiadaczy kredytów frankowych. Zapraszam.

#1 Największy bank w Polsce przygotowuje się do systemowego porozumienia z frankowcami, biorąc pod uwagę masowe przewalutowanie bez wsparcia deklarowanego wcześniej przez Narodowy Bank Polski. Zgodę na taki ruch ma wyrazić walne zgromadzenie PKO BP, zwołane na końcówkę kwietnia. W rozpoczynającym się właśnie miesiącu słowo "franki" prawdopodobnie będziemy powtarzali wyjątkowo dużo razy.

#2 Wzrasta zainteresowanie inwestycjami w złoto. Kiedy stopy procentowe zbyt niskie, żeby sięgać po lokaty, na rynku nieruchomości brak cenowych okazji, a inflacja nie ustępuje, uwaga poszukujących sposobów na pomnożenie kapitału skręca m.in. w stronę metali szlachetnych. Wprawdzie na złocie od kilku miesięcy trwa korekta po wzrostach z okresu maj-lipiec 2020, nie zmniejsza to jednak zainteresowania Australijskimi Kangurami, Wiedeńskimi Filharmonikami, Krugerrandami oraz Kanadyjskimi Liśćmi Klonowymi. Dilerzy złota, z którymi rozmawiał Krzysztof Kolany, mówią o wzrostach sprzedaży na poziomie przynajmniej kilkunastu procent rdr.

#3 Zaniedbania w kwestii publikacji raportów z danymi finansowymi to główny zarzut, jaki postawiono przedstawicielom spółek, które decyzją Giełdy Papierów Wartościowych zostały wycofane z obrotu na rynku NewConnect. Było ich kilkanaście, każda z nich wcześniej upomniana za swoje postępowanie. Pełną listę ukaranych podmiotów znajdą Państwo w dzisiejszym artykule autorstwa Adama Torchały.

#4 Chleb, ale też sama mąka, do tego cukier, mleko czy sery - między innymi za te produkty zapłacimy na Wielkanoc więcej niż rok temu. Do wzrostu ceny "koszyczka" przyczyniły się także droższe energia, zboża i koszty pracy. Nie wszystko jednak poszło w górę, zachęcam do sięgnięcia po szczegóły.

Choć wielu z nas nie zakładało tego rok temu, te święta Wielkiejnocy również będą spędzane w granicach rządowych obostrzeń i raczej w mniejszym niż większym gronie. Spodziewano się, że na najbliższy weekend nałożone zostaną dodatkowe restrykcje, ale rząd poinformował jednoznacznie, że nie planuje zakazu przemieszczania się czy godziny policyjnej przed świętami. Jak poinformował szef resortu zdrowia, kolejne decyzje w zakresie obostrzeń mogą zostać opublikowane w środę lub czwartek.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj?

Piątek 2 kwietnia 2021 r. - wybrane z kraju i ze świata

19:41 USA: samochód wjechał w barykadę przy Kapitolu

19:06 W Wielkiej Brytanii najniższa liczba zakażeń od września

14:41 Trwa awaria InPostu

14:30 Wielkie otwarcie na amerykańskim rynku pracy

13:18 Skokowy wzrost sprzedaży samochodów w marcu

12:09 Rusza program rehabilitacji pocovidowej

11:04 KNF nałożyła na GetBack 1 mln zł kar za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych

09:25 Gwałtowne umocnienie złotego. Kurs euro spadł poniżej 4,60 zł

08:20 Obroty akcjami na GPW w marcu wzrosły o 57,2 proc. rdr do 40,9 mld zł

06:50 Rząd zmienia programy antysmogowe, ale to nadal za mało. Apel o wsparcie dla najuboższych

06:00 Nowy Wspaniały Ład. Kaczyński i Morawiecki idą śladami Roosevelta

06:00 Tanie mieszkania i działki budowlane od wojska. W Warszawie nawet za 4600 zł/mkw.

05:19 Parlament Holandii nie zdołał przegłosować wotum nieufności wobec premiera

01:25 Ponownie ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób 40+

01:05 W Irlandii wymóg kwarantanny w hotelach dla przybyszów z kolejnych 26 państw

Od jutra do poniedziałku włącznie zapowiadana pauza w podsumowaniach dnia, tym goręcej zachęcam do odwiedzania serwisu Bankier.pl na bieżąco. My w "To był dzień" ponownie spotykamy się we wtorek.

Na czas Wielkanocy, w imieniu swoim i całego zespołu redakcyjnego, życzę dużo zdrowia, spokoju i wytchnienia.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
langdon25
Waldemar Bonkowski senator PiS zabił bestialsko swojego psa - 5 lat więzienia dla twarzy pisu na Kaszubach .

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki