REKLAMA

To będzie droga zima dla grzejących się węglem

2021-11-19 10:06
publikacja
2021-11-19 10:06
To będzie droga zima dla grzejących się węglem
To będzie droga zima dla grzejących się węglem
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Tzw. ekogroszek, którym ludzie palą w piecach podrożał z 900 do 1500 zł tonę. Dla przeciętnej rodziny posiadającej kocioł na węgiel będzie to dużo bardziej dotkliwe niż prawdopodobna podwyżka cen prądu.

Rosyjski ekogroszek mamy po 1500 zł za tonę – mówi handlowiec ze Słupska. Ekogroszek premium, polski, za 1600 zł. Jeżeli chce pan węgiel workowany, trzeba doliczyć 100 zł za tonę.

Pytany, czy jest nadzieja, że panika na rynku się skończy i ceny spadną w przyszłym miesiącu, tylko wzdycha do słuchawki. – Proszę pana, my nie wiemy nic.

W Braniewie, czyli tuż przy rosyjskiej granicy workowany ekogroszek  z dostawą kosztuje 1525 za tonę. Na Śląsku w prywatnych składach ceny zaczynają się od 1300 zł za tonę. Ale węgla często brakuje.

W internetowym sklepie Polskiej Grupy  Górniczej ekogroszek teoretycznie jest po cenach z zeszłego roku – nieco ponad 800 zł za tonę. Ale kupić go nie sposób – „chwilowy brak towaru”. W składach pod kopalniami ceny są podobne, ale wprowadzono limity dla kupujących od 3 do 5 ton na ciężarówkę. – U nas 3 tony na samochód i do tego maksymalnie 90 ton na dobę. Cena  luzem 696, workowany 820. Są kolejki, ale jak pan wieczorem stanie, to następnego dnia się pan załaduje – zachęcała kilka dni temu miła pani w kopalni Chwałowice.

Skąd się wzięły limity?

Przyczyna wiele mówi o naszym rynku węgla. Otóż niektóre kopalnie PGG od dawna handlują węglem po bardzo przystępnych cenach, ale korzystają z nich zwykle okoliczni mieszkańcy. W zeszłym roku pandemia wywróciła rynek do góry nogami. Aż 18 spośród 165 autoryzowanych sprzedawców wypowiedziało umowy z PGG, pozostali ograniczyli odbiór i zamiast tego na potęgę zamawiali węgiel z importu, który był w 2020 r. tańszy.

Sytuacja zmieniła się jak zwykle o 180 stopni i latem 2021 ceny się odwróciły – nagle polski węgiel znowu zrobił się tańszy, a w dodatku importowanego rosyjskiego zaczęło brakować. W tej sytuacji część firm handlujących węgiel zaczęła wysyłać ciężarówki bezpośrednio do kopalń PGG, żeby kupić taniej. I dlatego wprowadzono limity. PGG woli oczywiście sprzedawać większą ilość węgla na aukcjach, po dużo wyższych cenach. Można było oczywiście w ogóle znieść sprzedaż przy kopalniach, ale zapewne bano się irytować okoliczną ludność.

Tak wzrosną ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło, na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

Braki węgla dla ludności stały się już przedmiotem interpelacji poselskiej, opozycja i rząd jak zwykle wylewały krokodyle łzy, ale w gruncie rzeczy przyczyna jest prozaiczna. Gruby węgiel spalany w tzw. sektorze komunalno-bytowym jest produktem ubocznym wydobycia miałów dla elektrowni i ciepłowni. Jest wprawdzie droższy i lepiej się na nim zarabia, ale jeśli przez ostatnich kilka lat potrzebne było coraz mniej miałów,  to i grubego węgla wydobywano mniej. Inwestycje w PGG w 2020 r spadły o miliard zł – spadła więc też produkcja.

Czy może zabraknąć węgla zimą? Czy jest szansa na zwiększenie wydobycia polskiego węgla? Gdzie obecnie można kupić najtańszy węgiel? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl 

Rafał Zasuń 

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (22)

dodaj komentarz
zbyszek_
"Inwestycje w PGG w 2020 r spadły o miliard zł – spadła więc też produkcja." - a dlaczego nie inwestowano w to?
zbyszek_
Walka z paliwami kopalnymi. I prosze wydobycie zamkneli ceny w gore, To pojda smieci w ruch. Bedzie o wiele czystrze powietrze........ Brawo WY elyty swiatowe.

Nawiasem mowiac, Jak bym byl bez pieniedzy i kupil bym pol tony wegla zamiast tony bo jest drozej 2razy. To jak by mi sie wegiel w domu skonczyl i dzieci w zimnej
Walka z paliwami kopalnymi. I prosze wydobycie zamkneli ceny w gore, To pojda smieci w ruch. Bedzie o wiele czystrze powietrze........ Brawo WY elyty swiatowe.

Nawiasem mowiac, Jak bym byl bez pieniedzy i kupil bym pol tony wegla zamiast tony bo jest drozej 2razy. To jak by mi sie wegiel w domu skonczyl i dzieci w zimnej wodzie mial bym w styczniu myc. TO sory, ale smieci by poszły w ruch.

Ludzkie zycie jest wazniejsze od powietrza. A zamarasz szybciej niz trujesz sie oparami palnoych smieci.
men24a
Inaczej bym to ujął.....to będzie bardzo zimna zima dla niegrzejących a takich będzie bardzo dużo i to będzie bardzo droga zima aby przeżyć i móc co do gara włożyć i pamiętać o nie zapłaconych rachunkach, leżą w podartej kieszeni na doopie.
mknowak
Ważne że nie ma LGBT+ i jest 500+
liczygrosz odpowiada mknowak
Przypomniałeś mi, że jeszcze dzisiaj nie śpiewałem 'Bogu rodzica'
petrolnuts
Jeżeli komuś leży na sercu dobro klimatu na ziemi to nie powinien w ogóle grzać w zimie! Ekologicznie i ekonomicznie.
antek10
Idzie inflacja jak w Wenezueli. Ludzie bedą palić banknotami.
adam314
To ludzie czekają z zakupem wyngla do zimy?
slawekkry
ludzieeeeeeeeee !!!!!!!! wungiel przywieźli , wungiel przywieźli !!!!!!!
ajwaj_
No, ale za to grzanie gazem bedzie taniocha.... :)
Zima nadchodzi i moze bedzie lekka

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki