Tłumy na egzaminach na prawo jazdy. Idą nowe przepisy

Nadchodzące zmiany w prawie o kierowaniu pojazdami zmobilizowały wielu Polaków do tego, by jak najszybciej uporać się z egzaminem na dotychczasowych zasadach. Później, może być już tylko trudniej, a na pewno za przywilej kierowania pojazdami kursanci zapłacą 300 zł więcej.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), średnia liczba wydawanych miesięcznie praw jazdy wynosi w tym roku (stan na pierwsze półrocze) prawie 3000 sztuk więcej niż rok wcześniej. Zwracając uwagę na to, jakie egzaminy będą oferować WORD-y w przyszłym roku, można spodziewać się utrzymania tego trendu.

(fot. REPORTER / EastNews)

Kursanci mają coraz trudniej

Egzaminy na prawo jazdy są coraz trudniejsze. W 2013 roku weszły nowe zasady przeprowadzania teoretycznej części egzaminu, które sprawiły kandydatom na kierowcę spore problemy ze zdaniem. Zamiast 20 pytań z dostępnej dla każdego kursanta puli zagadnień otrzymali test składający się z pytań podzielonych na działy i różne stopnie znaczenia dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego – nagle zamiast 20 punktów do uzyskania zrobiło się 74, z czego 68 należało zdobyć, by zdać egzamin teoretyczny i otrzymać przepustkę do części praktycznej.

Kolejne zmiany utrudniające zdanie egzaminu weszły z początkiem 2015 roku i wprowadziły dodatkowe dwa zadania w części praktycznej, które mogły przesądzić o wyniku egzaminu. Kursanci od tej pory są sprawdzani pod kątem ekojazdy – zmiany biegów w odpowiednim momencie oraz wykorzystania hamowania silnikiem. Mimo podniesienia wymogów, w tym roku liczba wydawanych dokumentów uprawniających do jazdy samochodem wzrosła. Ci, którzy odkładali plany odbycia kursu i zdania egzaminu otrzymali mocny bodziec, by przyspieszyć ich realizację.

Zdążyć przed nowym rokiem

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są jednoznaczne – w tym roku wydawanych jest więcej praw jazdy niż rok wcześniej. Wzrost tej liczby można było zaobserwować już pod koniec zeszłego roku, kiedy miesięcznie wydawano o ponad 5 tys. plastików więcej niż w pierwszej połowie 2014 r.

Liczba wydanych w Polsce praw jazdy w poszczególnych miesiącach

Miesiąc

Rok 2014

Rok 2015

Styczeń

26228

31372

Luty

23780

29401

Marzec

25322

32087

Kwiecień

25528

29934

Maj

24097

28336

Czerwiec

24184

29617

Lipiec

29457

 brak danych

Sierpień

23834

Wrzesień

30741

Październik

36930

Listopad

24429

Grudzień

33741

Suma:

328271

180747

Średnia miesięczna:

27356

30125

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych CEPiK

Nie ulega wątpliwości, że kandydaci chcą skorzystać jeszcze z obecnych warunków egzaminowania, bo po nowym roku wejdą prolongowane zapisy ustawy o kierowaniu pojazdami, które wprowadzą jeszcze więcej obostrzeń dla świeżo upieczonych kierowców.

Przede wszystkim każdy, kto zda egzamin w 2016 roku, będzie musiał liczyć się z dwuletnim okresem próbnym. Przez pierwsze 8 miesięcy kierowca będzie zobligowany do przestrzegania surowszych zasad jazdy na polskich drogach. W terenie zabudowanym nowi kierowcy bezwzględnie będą musieli trzymać się ograniczenia prędkości do 50 km/h, nawet jeśli będę poruszać się po szybszych odcinkach estakad. Podobnie będzie poza miastami – zamiast obowiązującego ograniczenia do 90 km/h, ich limit zostanie ustalony na 80 km/h. Młodzi kierowcy spowolnią także ruch na autostradach, gdzie prędkościomierz nie będzie mógł wskazać więcej niż 100 km/h.

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy, będą musieli także odbyć dodatkowe szkolenie teoretyczno-praktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze i zagrożeń w ruchu drogowym. Za takie szkolenie będzie trzeba zapłacić 300 zł. Niestety w tym okresie nie będzie można nawet dorobić lub rozpocząć pracy polegającej na kierowaniu pojazdem, żeby opłacić ten koszt.

Trudniej dostać, łatwiej stracić

W okresie próbnym łatwiej będzie też stracić prawo jazdy. Za dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji przewidziane jest wydłużenie tego okresu o kolejne dwa lata. W przypadku dokonania trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa w ruchu drogowym, starosta jest zobowiązany wydać decyzję o cofnięciu prawa jazdy.

Na przyszłych kierowców czeka wiele obostrzeń, które „urozmaicą” im proces zdobywania praktyki w ruchu drogowym. Dlatego też zainteresowani uprawnieniami do kierowania ruszyli szturmem na kursy i egzaminy, by zdążyć przez wejściem dodatkowych zapisów ustawy o kierowaniu pojazdami w życie. Potwierdzeniem tej sytuacji są dane, które jednoznacznie wskazują na wzrost liczby wydawanych praw jazdy. Można przewidywać natomiast spadek tej liczby w 2016 roku – chyba że zaplanowane zostaną kolejne regulacje, które jeszcze bardziej ograniczą młodych kierowców. Stawka w grze o prawo jazdy wzrosłaby wtedy jeszcze bardziej.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~romka

No tak, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę... żeby tylko wyciągnąć z kursantów kasę. Jak nie oblewać, to jeszcze przygotować dodatkowe kursy po zdanym egzaminie. Paranoja. No nic, ale pozostaje zacisnąć zęby, dobrze się przygotować i tyle... no bo co zrobić. ośrodków szkolenia kierowców jest dużo, ciężko wybrać, najlepiej chyba pytać, gdzie znajomi robili kursy. Wiem, że warszawska jazda warszawskajazda.pl/technika-jazdy-samochodem/ jest raczej dobrym osk, ale może być to względna opinia, więc lepiej po prostu przejrzeć ofertę itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kate

Zmiany zmianami,ale testy i praktyke na prawko trzeba zdac. Nauke do testow zaczelam ze strona prawo-jazdy-360 ktora bardzo mi pomogla. Polecam wszystkim zdajacym

! Odpowiedz
0 0 ~wilumsen

Ja mam już w portfelu dwa dokumenty prawa jazdy i jeden dowodu osobistego z firmy fastidcard.com , są to dokumenty kolekcjonerskie, wyrabiane bez żadnych warunków i także w pełni legalne o czym wie niewiele osób.

! Odpowiedz
0 0 ~sven

A słyszeliście o kolekcjonerskich prawach jazdy? Widze, ze są tanio do kupienia na szybkieprawojazdy.pl , kilkoro moich znajomych już zamowiło i bardzo sobie chwali.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~zenada

Te przepisy i ta cala Polska to sie nadaje sami złodzieje kto to wogole wymyślił nie wiem ale jest wielkim poje*em całe to polskie prawo jest nie żeby pomagać obywatelom a po to by im niszczyć życie zaś śmieszny prezydent mówi że młodzi jadą za granicę dlaczego bo tu nie ma przyszłości w tym Polskim prawie same ku*wy i złodzieje w tym sejmie ..!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne