Tłumy na egzaminach na prawo jazdy. Idą nowe przepisy

Nadchodzące zmiany w prawie o kierowaniu pojazdami zmobilizowały wielu Polaków do tego, by jak najszybciej uporać się z egzaminem na dotychczasowych zasadach. Później, może być już tylko trudniej, a na pewno za przywilej kierowania pojazdami kursanci zapłacą 300 zł więcej.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), średnia liczba wydawanych miesięcznie praw jazdy wynosi w tym roku (stan na pierwsze półrocze) prawie 3000 sztuk więcej niż rok wcześniej. Zwracając uwagę na to, jakie egzaminy będą oferować WORD-y w przyszłym roku, można spodziewać się utrzymania tego trendu.

(fot. REPORTER / EastNews)

Kursanci mają coraz trudniej

Egzaminy na prawo jazdy są coraz trudniejsze. W 2013 roku weszły nowe zasady przeprowadzania teoretycznej części egzaminu, które sprawiły kandydatom na kierowcę spore problemy ze zdaniem. Zamiast 20 pytań z dostępnej dla każdego kursanta puli zagadnień otrzymali test składający się z pytań podzielonych na działy i różne stopnie znaczenia dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego – nagle zamiast 20 punktów do uzyskania zrobiło się 74, z czego 68 należało zdobyć, by zdać egzamin teoretyczny i otrzymać przepustkę do części praktycznej.

Kolejne zmiany utrudniające zdanie egzaminu weszły z początkiem 2015 roku i wprowadziły dodatkowe dwa zadania w części praktycznej, które mogły przesądzić o wyniku egzaminu. Kursanci od tej pory są sprawdzani pod kątem ekojazdy – zmiany biegów w odpowiednim momencie oraz wykorzystania hamowania silnikiem. Mimo podniesienia wymogów, w tym roku liczba wydawanych dokumentów uprawniających do jazdy samochodem wzrosła. Ci, którzy odkładali plany odbycia kursu i zdania egzaminu otrzymali mocny bodziec, by przyspieszyć ich realizację.

Zdążyć przed nowym rokiem

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są jednoznaczne – w tym roku wydawanych jest więcej praw jazdy niż rok wcześniej. Wzrost tej liczby można było zaobserwować już pod koniec zeszłego roku, kiedy miesięcznie wydawano o ponad 5 tys. plastików więcej niż w pierwszej połowie 2014 r.

Liczba wydanych w Polsce praw jazdy w poszczególnych miesiącach

Miesiąc

Rok 2014

Rok 2015

Styczeń

26228

31372

Luty

23780

29401

Marzec

25322

32087

Kwiecień

25528

29934

Maj

24097

28336

Czerwiec

24184

29617

Lipiec

29457

 brak danych

Sierpień

23834

Wrzesień

30741

Październik

36930

Listopad

24429

Grudzień

33741

Suma:

328271

180747

Średnia miesięczna:

27356

30125

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych CEPiK

Nie ulega wątpliwości, że kandydaci chcą skorzystać jeszcze z obecnych warunków egzaminowania, bo po nowym roku wejdą prolongowane zapisy ustawy o kierowaniu pojazdami, które wprowadzą jeszcze więcej obostrzeń dla świeżo upieczonych kierowców.

Przede wszystkim każdy, kto zda egzamin w 2016 roku, będzie musiał liczyć się z dwuletnim okresem próbnym. Przez pierwsze 8 miesięcy kierowca będzie zobligowany do przestrzegania surowszych zasad jazdy na polskich drogach. W terenie zabudowanym nowi kierowcy bezwzględnie będą musieli trzymać się ograniczenia prędkości do 50 km/h, nawet jeśli będę poruszać się po szybszych odcinkach estakad. Podobnie będzie poza miastami – zamiast obowiązującego ograniczenia do 90 km/h, ich limit zostanie ustalony na 80 km/h. Młodzi kierowcy spowolnią także ruch na autostradach, gdzie prędkościomierz nie będzie mógł wskazać więcej niż 100 km/h.

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy, będą musieli także odbyć dodatkowe szkolenie teoretyczno-praktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze i zagrożeń w ruchu drogowym. Za takie szkolenie będzie trzeba zapłacić 300 zł. Niestety w tym okresie nie będzie można nawet dorobić lub rozpocząć pracy polegającej na kierowaniu pojazdem, żeby opłacić ten koszt.

Trudniej dostać, łatwiej stracić

W okresie próbnym łatwiej będzie też stracić prawo jazdy. Za dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji przewidziane jest wydłużenie tego okresu o kolejne dwa lata. W przypadku dokonania trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa w ruchu drogowym, starosta jest zobowiązany wydać decyzję o cofnięciu prawa jazdy.

Na przyszłych kierowców czeka wiele obostrzeń, które „urozmaicą” im proces zdobywania praktyki w ruchu drogowym. Dlatego też zainteresowani uprawnieniami do kierowania ruszyli szturmem na kursy i egzaminy, by zdążyć przez wejściem dodatkowych zapisów ustawy o kierowaniu pojazdami w życie. Potwierdzeniem tej sytuacji są dane, które jednoznacznie wskazują na wzrost liczby wydawanych praw jazdy. Można przewidywać natomiast spadek tej liczby w 2016 roku – chyba że zaplanowane zostaną kolejne regulacje, które jeszcze bardziej ograniczą młodych kierowców. Stawka w grze o prawo jazdy wzrosłaby wtedy jeszcze bardziej.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~romka

No tak, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę... żeby tylko wyciągnąć z kursantów kasę. Jak nie oblewać, to jeszcze przygotować dodatkowe kursy po zdanym egzaminie. Paranoja. No nic, ale pozostaje zacisnąć zęby, dobrze się przygotować i tyle... no bo co zrobić. ośrodków szkolenia kierowców jest dużo, ciężko wybrać, najlepiej chyba pytać, gdzie znajomi robili kursy. Wiem, że warszawska jazda warszawskajazda.pl/technika-jazdy-samochodem/ jest raczej dobrym osk, ale może być to względna opinia, więc lepiej po prostu przejrzeć ofertę itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kate

Zmiany zmianami,ale testy i praktyke na prawko trzeba zdac. Nauke do testow zaczelam ze strona prawo-jazdy-360 ktora bardzo mi pomogla. Polecam wszystkim zdajacym

! Odpowiedz
0 0 ~wilumsen

Ja mam już w portfelu dwa dokumenty prawa jazdy i jeden dowodu osobistego z firmy fastidcard.com , są to dokumenty kolekcjonerskie, wyrabiane bez żadnych warunków i także w pełni legalne o czym wie niewiele osób.

! Odpowiedz
0 0 ~sven

A słyszeliście o kolekcjonerskich prawach jazdy? Widze, ze są tanio do kupienia na szybkieprawojazdy.pl , kilkoro moich znajomych już zamowiło i bardzo sobie chwali.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~zenada

Te przepisy i ta cala Polska to sie nadaje sami złodzieje kto to wogole wymyślił nie wiem ale jest wielkim poje*em całe to polskie prawo jest nie żeby pomagać obywatelom a po to by im niszczyć życie zaś śmieszny prezydent mówi że młodzi jadą za granicę dlaczego bo tu nie ma przyszłości w tym Polskim prawie same ku*wy i złodzieje w tym sejmie ..!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~jk

I to jest jeden z przykładów dlaczego obecna koalicja rządząca odejdzie. Coraz więcej ucisku obywatela, niby w trosce o bezpieczeństwo. Mało kto głośno głośno to artykułuje, ale powoduje to że życie staje się coraz trudniejsze. I raczej tu, a nie w braku wsparcie socjalnego widziałbym problem obecnej władzy. Czy słyszał ktoś o protestach żeby zaostrzyć przepisy drogowe podnieść mandaty, albo utrudnić zdobywanie prawa jazdy? Większość ludzi chce mieć przede wszystkim poczucie wolności i jak pokazuje historia jest to ważniejsze niż poczucie bezpieczeństwa. Gdyby było inaczej to nie było by powstań, rebebelii i ludzie nie wyprowadzaliby się z domu rodziców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~alt

przecież to jest jakiś idiotyzm z tymi innymi ograniczeniami tylko dlatego, że dopiero co dostało się prawo jazdy. na kursie ich uczą przestrzegać znaków, po otrzymaniu prawa jazdy mają sobie od każdego znaku odejmować ileś tam, żeby jechać zgodnie z przepisami. bardzo mi przykro, ale tylko w tym porąbanym kraju można to było wymyślić. bareja wiecznie żywy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~kierowca

Ograniczenia prędkości dla początkujących to martwy przepis. Do życia powstanie dopiero, kiedy "złowi się leszcza suszarką" i mandacik będzie opiewał na większą kwotę. Po prostu realizacja polityki wyciskania pieniędzy od obywateli na każdym kroku i w każdy możliwy sposób. Bezpieczeństwo poprawiają lepsze drogi, lepsze auta i szkolenia techniki jazdy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~cd

wprowadźcie jeszcze sprint na setkę, jak ktoś sięnie złapie w 9 sekund tzn że ma reakcje opóźnioną i nie dawać takiemu. Aaaa. I skok w dal bo cholera wie co mu na drogę wyskoczy. A nie chcemy wypadków przez zielone listeczki

! Odpowiedz
0 14 ~nn

niedługo pw będzie jak pozwolenie na broń, co za kraj

! Odpowiedz
0 2 ~ja

stukną się dwa rowery i już policja zamyka drogę na pół dnia wyznacza objazd 20-50km. fajnie!!!!!

! Odpowiedz
14 9 ~Capitalist

Dzisiejsza młodzież wychowana na internecie to nie dalej niż na siedzenie za kierowcą w autobusie się nadaje. Ludzie niemający bladego pojęcia o samochodach i o podstawowych prawach fizyki jakie działają na tą 1-2tonową bryłę, którą prowadzą. Znajomy ostatnio wpadł w poślizg przednionapędowcem, bo wcisnął gaz w podłogę mając koła skręcone w bok i zdziwił się kiedy siła pędu przesunęła go nie w lewo zgodnie z ruchem kierownicy, a do przodu na krawężnik (próbował zjechać dynamicznie w boczną uliczkę, a nie chciało mu się hamować żeby przepuścić auta z naprzeciwka). Zdziwiony nie rozumiał o czym mówię kiedy wyjaśniłem, że wystarczyło odpuścić gazu lub nacisnąć sprzęgło ażeby koła wyszły z poślizgu. Znam też kobietę, która wjechała w płot, bo ze stresu machnęła kierownicą w złą stronę...nie wiem za mojej młodości, grzebało się przy komarkach, simsonach itd. i praktycznie każde dziecko wiedziało mniej więcej czym jest motocykl czy auto i po prostu: jak to działa. Dzisiaj? Pewien młody kolega dzwonił do mnie z pytaniem gdzie się w samochodzie olej dolewa do silnika i wydaje mi się że on nawet do końca nie wie co to jest ten cały "silnik". Z takiej gliny będzie ciężko ulepić sensownych kierowców do jeżdżenia po zakupy po mieście, ale też dynamicznego poruszania po autostradach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 21 ~Taka_prawda

I takie madre bylo to twoje pokolenie ze jeszcze nastepne 4 jeszcze beda za nie dlugi splacaly

! Odpowiedz
2 9 ~Jabuszko

To proszę wyjaśnić, gdzie mają nabierać doświadczenia w ruchu? Proszę przypomnieć siebie, kiedy to pan poraź pierwszy wyjeżdżał na drogę, podejrzewam że nawet nie bardzo pan wiedział który to gaz, a który hamulec, a jeśli pan wiedział to wpadając w poślizg też nie wiedział by Pan jak z niego wyjść. Dlatego uprzejmie proszę nie czepiać się młodzieży, gdyż oni muszą nabrać doświadczenia. A co do sprawy zepsucia młodzieży, to powiem tak. Oni są teraz inni, żyją w lepszych czasach, i z nich korzystają a pan podejrzewam, że nie jest w stanie obsłużyć wszystkich sprzętów tak sprawnie jak oni. Dziękuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~anonim

To teraz ja to widzę tak:
Trudniejsze egzaminy = mniej kierowców = mniejszy popyt na samochody, ubezpieczenia, naprawy samochodowe, zakup benzyny = ogromne straty dla firm oraz państwa = kolejne zwolnienia i redukcje kosztów. Branża motoryzacyjna zacznie w szybkim tempie podupadać jeżeli liczba zabieranych praw jazdy będzie większa niż liczba wydawanych to już wielu ludzi może myśleć o spakowaniu walizek.
Oczywiście państwo długo stratne nie będzie bo zacznie tych pieniędzy szukać gdzieś indziej co odbije się również na kieszeniach tych, którzy owe prawko już mają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 86 ~cykor21

I dlaczego tu się dziwić, że 50% młodych planuje emigrację? Na każdym kroku młodym stawia się coraz wyższe, bezsensowne wymagania i oczywiście za wszystko trzeba zapłacić z własnej kieszeni, bo na każdym odcinku stoi jakiś "Janusz" co to musi zarobić.

Na całym świecie prawo jazdy to banalna sprawa, a u nas to prawie jak test na kosmonautę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 2 ~dg

Tak tak, Zapłacisz w UK poniższe koszta to ci się odechce psioczyć na własny kraj:

W funtach:
Egzamin praktyczny: 62.00 – dni robocze, 75.00 – wieczory i weekendy
Egzamin teoretyczny: 25.00
Tymczasowe prawo jazdy: 34.00 przez internet, 43.00 pocztą
Godzina nauki jazdy z instruktorem: 8.00 – 28. 00Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 39 ~Dżejms odpowiada ~dg

Tyle że tam funt to jaku nas złotówka - czyli tak jakby praktyczny kosztował u nas 60 zł. A ile kosztuje?

! Odpowiedz
1 27 ~mgm

co to za bzdura - czy oni chcą spowodować więcej wypadków takimi przepisami?!?!, cyt: "W terenie zabudowanym nowi kierowcy bezwzględnie będą musieli trzymać się ograniczenia prędkości do 50 km/h, nawet jeśli będę poruszać się po szybszych odcinkach estakad. Podobnie będzie poza miastami – zamiast obowiązującego ograniczenia do 90 km/h, ich limit zostanie ustalony na 80 km/h. Młodzi kierowcy spowolnią także ruch na autostradach, gdzie prędkościomierz nie będzie mógł wskazać więcej niż 100 km/h"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~wyprzedzany

To jawna dyskryminacja młodych. Na każdym kroku, od zawsze. Dlaczego place oc ze zwyzka za slabe umiejętności jazdy skoro robię 10 tys/msc i nie spowodowalem żadnej kolizji? Jeżdżę z prędkością ograniczenia plus 20 km/h, i nigdy od 8 lat policja mnie nie zatrzymala, nikomu nie okazalem prawa jazdy. Powinni wziac sie za emerytów i niedzielnych kierowców, jak? Kierować na darmowy egzamin osoby podejrzane o brak umiejętności prowadzenia auta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Qw3rt

darmowe xD O kurde weż przestań, jeszcze bardziej chcesz zniszczyć gospodarkę kraju?

! Odpowiedz
1 1 ~Pepcia

Płacisz OC i co z tego jak kogoś zabijesz to swoje OC wsadź do kieszeni. CZŁOWIEK NIE ŻYJE!

! Odpowiedz
28 9 ~JP

Ci co powyjezdzali do Anglii aby sie sprzedawac za cwierc darmo to zyciowe kaleki nie dajace sobie rady w trudnych warunkach. W innym aspekcie zdrajcy narodowi, ktorzy powinni zwracac koszty wykształcenia w rodzimym kraju.

! Odpowiedz
0 44 ~Baranina

Pojeb..ny kraj! Ile razy można zmieniać prawo, przepisy i inne. W końcu człowiek bedzie miał wyjeb..ne na to wszystko i bedzie jeździł bez prawa jazdy. Bo co, do więzienia mnie wsadza?

! Odpowiedz
0 23 ~Qw3rt

Bo u władzy są nieudacznicy co nie rozumieją że ustawą nie da się znieść ubóstwa, biedy czy innych problemów.

! Odpowiedz
0 4 ~lilkim odpowiada ~Qw3rt

masz na mysli PełO oczywiscie co jak zwykle zgliszcza zostawiają ???

! Odpowiedz
2 26 ~wr

dlatego pi....lę polskę z całych sił swoich, z całej mocy swojej. PJ robiłem w innym kraju.

! Odpowiedz
1 25 inwestowisko-pl

Dopóki nie zmieni się podejścia z nakazywania, karania i zabraniania na edukowanie to nadal będzie niebezpiecznie na naszych drogach.

! Odpowiedz
37 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 29 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 40 ~kkk11

Młodzi kierowcy spowolnią także ruch na autostradach, gdzie prędkościomierz nie będzie mógł wskazać więcej niż 100 km/h.jakim trzeba byc kretynem zeby powodowac celowo spowolnienia na autostradzie juz o wymyslaniu calej reszty bzdur nie wspominajac miejmy nadzieje ze po wyborach powstanie rzad ktury zacznie wprowadzac proste i stabilne prawo robione pod obywateli a nie pod koncerny i urzednikow unii

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~grfg

Wierzysz, że młodzi będą się stosować do ograniczenia na autostradzie? Może niektórzy tak, ale większość - raczej nie

! Odpowiedz
20 5 ~sdsfdfsd

Autostrada to, co trzeba jechać od razu 140 km/h, albo więcej? Na dwupasmowych drogach pseudo autostradach to niebezpieczne,a 100 km/h to prędkość , która nie jest chyba zabroniona na autostradzie ?

! Odpowiedz
7 4 ~am

Prawie codziennie na A4 karambol, na innych autostradach pewnie podobnie, myślisz jakby zwiększyć limit prędkości jeszcze to byłoby bezpieczniej ?

! Odpowiedz
1 3 ~ad odpowiada ~grfg

Nie ma to żadnego zanczenia. nie chodzi chyba o to by młody kierowca kierujący sie zdrowym rozsądkiem narażał sie na łamanie przepisów.

! Odpowiedz
5 4 ~luq

Ty się najpierw polskiego naucz dobrze, a potem się interesuj prawem jazdy i rządem.

! Odpowiedz
0 31 ~arzt

Mnie już nic nie zdziwi w tym kraju. Mafia rządzi i tyle. Dla ciekawskich daję link do tego jak zdaję się prawko w USA http://polka-w-usa.blogspot.com/2013/10/prawo-jazdy-w-ponocnej-karolinie.html . W Polsce było by to nie rentowne. A dla naszych polityków jak nie ma zysku to już jest to do odrzucenia. Dobrze że za miesiąc emigruję z tego kraju. Może poczuję troszkę normalności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 16 ~fuckwiejska

lecz sie lemingu w stanach zdaje sie na automacie nawet prawko.

! Odpowiedz
1 18 ~Zszokowany

Ty jestech chłopie nienormalny. Kiedy ty zdawałeś prawko ? Może za komuny ? Dostałeś prawko za free a teraz się cieszysz jak inni maja gorzej. Jesteś chory kolego. Debile są w każdym roczniku i nie ważne jak się bedzie utrudniać, ja taki jeden czy drugi zda to prawko to predzej czy pozniej i tak komus odjebie. Tu chodzi o to aby kase nachapac od obywateli a nie o bezpieczenstwo. Zobacz jak łatwo zdac prawko w USA, Anglii czy Francji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 67 ~KIMDZONGTUSK

Jak mówię i piszę, że w Polsce mamy pełzającą faszyzację i że Polska robi się Państwem policyjno-urzędniczym, to mnie wyzywają od mocherów, oszołomów etc. etc. Jeszcze emigranci z afryki i mamy manianę na całego.

! Odpowiedz
1 19 ~taktak

To obracasz się w złym środowisku. Każdy juz dostrzega że jesgesmy w gównie po uszy i aby ta całą biurokrację odwrócić to trzeba cofnąć wszystkie ustawy do okresu sprzed pierwszej wojny swiatowej i wtedy mozna cos robic bo tego co mamy dzis sie juz nie da naprawic.
Sam vat miach chyba kilka tys nowelizacji a i tak sa dziury, To jest chore

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 13 ~nowy31

Brawo dla Ewy Kopacz! Takich ustaw potrzebuje Polska.

! Odpowiedz
0 56 ~karauff

WORDy utrzymują się z pieniędzy z egzaminów. Im wiecej kursantów nie zda egzaminu na prawo jazdy tym lepiej dla WORDów.
Lobbyści WORDów działają!!! Gratuluję. Tylko co na to nasza młodzieź? Przy okazji pytanie: za którym razem zdają egzaminy dzieci policjantów, posłów, ministrów i etatowych pracowników WORDów ?
Pzdr

! Odpowiedz
0 5 ~Dżejms

Za pierwszym. Zgadłem. Dziękuję.....ale fakt to było banalnie oczywiste.

! Odpowiedz
0 56 ~thisFieldIsRequired

To jest chore, coraz więcej nakazów, zakazów, przepisów, wracamy do niewolnictwa i prawie, że totalitaryzmu. A będą mówić, demokracje macie. Nie ma niczego gorszego od demokracji.

! Odpowiedz
1 55 ~Biedak

Kolejny przykład jak "ciężko pracuje" ekipa Ewy Kopacz. Nie czas na urlop?

! Odpowiedz
0 20 ~kkk11

ciezko pracowała na sloncu i to sa efekty

! Odpowiedz
0 26 ~miro

Dla porównania, oto jakie koszty co 5 lat ponosi kierowca samochodu ciężarowego kat. C, D lub C+E; szkolenie okresowe (przewóz rzeczy, osób) - ok. 650 zł, badania psychologiczne - 150 zł, lekarz, okulista - 250 zł, wymiana karty kierowcy - 180 zł, wymiana prawa jazdy, co jest związane z nowym wpisem na kolejne 5 lat, 100 zł, możecie sobie to zsumować. Dziękuję za uwagę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~Zxc

Chyba tej kategori pracujesz a nie jezdzisz prywatnie.dziekuje.

! Odpowiedz
2 0 ~GreK

Wynagrodzenie kierowcy kat. C, D lub C+E to w zasadzie zarobek za prowadzenie pojazdów. Natomiast większość kierowców kat. B, jeśli już zarabia na posiadaniu prawa jazdy, to jest to zazwyczaj niewielki dodatek do zarobków za główną pracę jaką wykonują.

! Odpowiedz
2 68 ~stukacz

Ograniczenie mlodego kierowcy PONIZEJ dozwolonej predkosci spowoduje tylko i wylacznie wiecej wypadkow, gdy zwykli kierowcy beda probowali na sile wyprzedzic takiego spowalniacza. Kto takie idiotyczne zasady wymysla?? Takiego czlowieka trzeba skazac za sabotaz i narazanie zycia inncyh

! Odpowiedz
0 27 ~pw

dokładnie, bo podejrzewam że młodzi będą jechać te 50 km/h jak w zegarku z obawy o utratę dokumentu.

! Odpowiedz
0 3 ~hg

reklama tych ludzi na prawka jest coraz mniej. idzie niż demograficzny, ceny sa absurdalne poza tym coraz więcej upada WORD

! Odpowiedz
2 43 ~zeflik

Mam nadzieję, że młodzi POdziekują tym cymbałom, którzy ich tak urządzili. Te rządy to dramat za dramatem. Teraz odbiera sie konstytucyjne prawo do pracy ewentualnym młodym kierowcom. GestaPOwskie państwo. I nie myslcie, że PIS cos zmieni w tym zakresie. Ci sa jeszcze badzie yepnieci na punkcie regulowania czego sie tylko da.

! Odpowiedz
0 26 ~KX

To już nawet nie o regulacje chodzi. Problem w tym, że co roku (!!!) coś się zmienia w wydawaniu praw jazdy lub w zakresie regulowania zasad ruchu drogowego (np. zmiana dowodów rejestracyjnych z mniejszą liczbą miejsc na przeglądy techniczne). To trzeba być dobrze poj-*%-eb-&^!-anym posłem na sejm Rzeczpospolitej Polskiej, aby wprowadzać tak często zmiany legislacyjne w obowiązującym prawie ! Osły poselskie nie potrafią dobrze napisać ustawy (lub w przypadku rozporządzeń oraz innych aktów prawnych - rząd lub inne instytucje publiczne) aby nie trzeba było za chwilę czegoś zmieniać ! Za tak częste zmiany, powinno się im zabrać równowartość ich rocznego uposażenia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~wyborca

JA mysle ze Kukiz to odszczepieniec PO aby PIS zabrac glosy ,Tak samo jak palikot i jego partia zabrala glosy w poprzednich wyborach i co i nic nie zwojowal,Ludziska myscie troche ,Zawsze podstawia kogos

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 60 ~54rd

Prawo Jazdy mam od 1977 roku . W wieku 16 lat uzyskałem uprawnienia a ta wstrętna komuna na to pozwalała i nie robiła z egzaminów cyrku . Dzisiaj jest inaczej ale trzeba opłacić wielkie stado nierobów cwaniaków .

! Odpowiedz
5 7 ~Podstawy

dzisiaj jest o wiele więcej samochodów na drogach i o wiele więcej kretynów. W 1977 roku , to drogi były prawie puste, a samochody nie miały takich mocy.

! Odpowiedz
0 7 ~oko odpowiada ~Podstawy

Mam nadzieje że takie ostre przepisy obowiązują też w Francji,Włoszech ,Niemiec itd.Bo jeżeli nie to jak wytłumaczyć sraczke takimi zmianami co rok ?

! Odpowiedz
4 4 ~Podstawy odpowiada ~oko

W innych krajach, to są również kary odpowiednio wyższe, że odechciewa się kierowcom, czy to swieżo upieczonym , czy starym jakichkolwiek wybryków.

! Odpowiedz
2 4 ~POobłuda odpowiada ~Podstawy

Najwięcej wiedzą o tym jak jest w "innych krajach" tacy, którzy za "strachu przed wiedzą" nigdy nosa nie wystawili spoza własnego zaścianka zindoktrynowani przez POmedia wiedzą najlepiej...
Żyję od lat poza POreżimem i takich ewenementów jak stworzyli wyborcy PO nigdzie niema, podobnie jak takiej niedouczonej tępoty podatnej na indoktrynację.
Gdyby POPZPR mogło już dawno postawiliby działaczy PiS-u przed Trybunałem Stanu, przegrane procesy świadczą, że ich oskarżenia i prowokacje są nieustannie wymyślane na potrzeby manipulacji "nowoczesnych i inteligentnych" niedouczonych, wykorzystywanych wyborców...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~pw odpowiada ~Podstawy

byćmoże ale po co robić takie komplikacje ? Niech będą jasne i czytelne zasady dla wszystkich. Co to za kretyństwo żeby na tej samej drodze obowiązywało ograniczenie do 100 i 140 km/h dla różnych osób. Po co tyle zasad?? W krajach poza UE nie ma takich regulacji i co? Każdy zapina pasy kiedy chce, nie musi włączać świateł w dzień a i tak ilość wypadków na podobnym poziomie. Bardzo ważna jest również jakość dróg, ilość dróg szybkiego ruchu, obwodnice, natężenie ruchu, stanu technicznego samochodów etc. Ilość wypadków zależy od tylu czynników, że trudno jest robić jakiekolwiek porównania między krajami. Moim zdaniem, regulacje mają drugorzędne znaczenie w tej wyliczance (poza utrudniania życia ludziom) na co wskazuje duża rozbieżność w ilości wypadków w dwóch krajach UE - Hiszpanii i Szwecji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~POobłuda

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 0 ~Podstawy odpowiada ~POobłuda

Przeczytaj jeszcze raz pisowski głupku post, który komentujesz i zastanów się nad tym , co do komu odpowiadasz. . Swoje wypociny możesz kierować do zindoktrynowanych ewenementów z PO , takich samych jakim ty jesteś, prostaku nie potrafiący się odnieść racjonalnie do argumentów, któremu mylą się polskie realia drogowe z zachodnimi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~plazowicz

Co ciekawe komuna uczyła nawet mechaniki auta. Tyle, że wtedy dla odmiany nie było samochodów. Przynajmniej w realcji do tego co jest teraz i mogli sobie pozwolić na to, że kursant będzie uczył się dopiero w praktyce.

! Odpowiedz
12 12 ~Luk

Ile teraz jest godzin jazd na kursie , 20 godzin ? To za mało powinno być co najmniej 100 godzin w odpowiednich odstępach czasowych, nie większych niż ileś tam dób, żeby nie wypaść z rytmu i lepiej utrwalać nawyki. Kto po dwudziestu godzinach jazd, nabierze jakiejkolwiek wprawy w jeździe ? Po drugie kurs powinny być jeszcze ostrzejsze sprawdzać predyspozycje psychologiczne, bo przecież nie każdy nadaje się do kierowania samochodem, jeśli nie to kierować do psychologa , psychiatry na leczenie osobowości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 18 ~KX

Takie same obostrzenia powinny też być wydawane przy obejmowaniu stanowiska posła lub senatora w polskim sejmie i senacie!! W końcu ci ludzie kierują całym państwem, a nie jednym pojazdem mechanicznym !! Bezpieczeńswo tutaj konkuruje ze zdrowym rozsądkiem. Tego ostatniego brakuje polskim politykom najbardziej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~pw

W pełni się zgadzam. Najlepsza w tej sytuacji byłaby możliwość przechodzenia kursu na swoim samochodzie. Po pierwsze mniejsze koszty kursu a po drugie bez sensu jest się uczyć np. parkować Yariską a potem wsiąść do jakiegoś kombika z małym promieniem skrętu i silnikiem 2.4 L. Nie każdy chce jeździć małym miejskim samochodem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 30 ~54rd

Dlaczego usuwacie wpisy nie obrażające nikogo a ukazujące stan faktyczny w kraju np. w temacie PRAW JAZDY

! Odpowiedz
0 42 ~rowny_gosc

dodatkowy obowiązkowy koszt 300zł., to kolejna próba znalezienia źródła finansowania rzeszy urzędników kosztem obywatela.
tak samo jak obowiązkowa wymiana dowodów co kilkanaście lat.

! Odpowiedz
8 3 ~szejk

dowody wydają za darmo....

! Odpowiedz
0 20 ~aaa odpowiada ~szejk

Tak, za darmo ...
Jasne ...
a nasze podatki to na co idą ...

! Odpowiedz
0 7 ~KX odpowiada ~szejk

!? to urzędnik nie bierze kasy z budżetu na swoją pensję w zamian za realizację nieżyciowych przepisów ?!

! Odpowiedz
0 26 ~hehe

350,000 x 300zł = 105,000,000 mln złotych
a jednak można w tym kraju zarobić

! Odpowiedz
0 20 ~54rd

KASA misie KASA . Gdzie się da , od kogo się da i ile się da . Polska to kraj w którym z igły robi się widły . Przy obecnych [ nie nawet przyszłych ] co najmniej 50% obecnych posiadaczy praw jazdy nie miałoby szans na ponowne ich "pozyskanie" . Szkoda , ze nikt z obecnych i ewentualnie przyszłych parlamentarzystów nie mówi o tym głośno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~gosc

w tym kraju już mało co zaskoczy
przecież po ostatnich zmianach było głośno, że jest tragedia, a teraz co ....
szkoda gadać

! Odpowiedz
0 50 ~abc

Ograniczenie do 100 km/h na autostradzie dla świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy? Jak to będzie egzekwowane? A może jeszcze zakaz kręcenia silnikiem powyżej 4000 obr/min?
Głupota organów legislacyjnych nie zna granic!

! Odpowiedz
0 4 ~pw

już są pomysły żeby wprowadzać czarne skrzynki do samochodów więc na pewno to wyegzekwują. Będą rejestratory, które się będzie oddawać pewnie do kontroli. hehe

! Odpowiedz
4 40 ~miro

jesienia PiS musi zrobic pozadek z bublewiczowymi babsztylami "twozacymi" pytania na POdstawie długości kija od mopa przełozonego na długość drązka zmiany biegów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne