"Times": Tusk na prezydenta UE

Londyński "Times" popiera dziś polskiego premiera na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej; "Tusk na prezydenta" - głosi tytuł artykułu redakcyjnego. Z kolei Reuters nazywa Tuska „wyraźnym faworytem”. Już w poniedziałek premier David Cameron namawiał go do kandydowania w nadziei, że Tusk pomógłby mu wynegocjować nowe warunki brytyjskiego członkostwa i wygrać referendum, czy pozostać w Unii czy nie.

Źródło: The TimesLondyński "The Times": Polski premier to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź Unii wobec Rosji

"Times" poszerza ten zakres oczekiwań od Tuska, wyjaśniając w podtytule: "Polski premier to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź Unii wobec Rosji". "Times" przypomina, że Donald Tusk to nie brukselski aparatczyk, jak Jean-Claude Juncker, nie podziela jego zapędów federacyjnych i lepiej rozumie państwa pozostające poza strefą euro.

Tusk to również typ wolnorynkowego biznesmena, czego dowiódł w stanie wojennym, kiedy po wyrzuceniu z pracy założył firmę czyszczenia i malowania kominów fabrycznych - pisze "Times". Może jako prezydent Unii spojrzałby też szerzej, nie z wąskiej, polskiej perspektywy, na problemy, jakie sprawia innym masowa imigracja.

Jedyny kłopot to, że wybór Tuska na prezydenta Unii zmniejszyłby szanse na obsadzenie w roli szefa unijnej dyplomacji "prężnego i nieprzebierającego w słowach" Radka Sikorskiego - martwi się "Times" - albo Bułgarki Kristaliny Georgiewej.

Bo ktokolwiek miałby obsadzić to stanowisko, musi być świadom zagrożeń ze strony ekspansywnej Rosji. Unia powstała po to, by nowa wojna w Europie była nie do pomyślenia. Następna generacja przywódców musi spełnić tę historyczną misję - konkluduje "Times".

Reuters: Tusk to faworyt

O Tusku jako faworycie walki o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej szeroko pisze także Reuters, który w dzisiejszym artykule nazywa szefa PO „wyraźnym faworytem”.

Zdaniem reporterów agencji informacyjnej, na swojego następcę polskiego premiera namaścić chce sam Herman Van Rompuy. Ustępujący przewodniczący RE będzie starał się innych liderów europejskich w trakcie planowanych na dziś rozmów telefonicznych. „Jeżeli nikt się nie sprzeciwi, to Tusk zostanie wybrany” – mówi informator Reutersa.

Podobnie jak „The Times”, Reuters również wskazuje, że największym sojusznikiem Tuska jest Wielka Brytania. Wśród słabych punktów polskiego premiera wymienia się m.in. to, ze nie mówi po francusku oraz słabo włada angielskim.

"To było pożegnalne expose Tuska"

"Coś jest na rzeczy", mówi prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA Paweł Świeboda. Jak podkreśla, Polska właśnie w tym kierunku w ostatnim czasie działała. "Myślę, że wczorajsze wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie miało w jakiejś mierze potencjalnie charakter pożegnalny w tym znaczeniu, że w przeciwieństwie do poprzednich lat nie przedstawił całościowych planów rządu na najbliższe miesiące i nie wygłosił płomiennego, trwającego półtorej czy dwie godziny przemówienia", powiedział ekspert.

Paweł Świeboda uważa, że brytyjski premier nie zdecydowałby się na tego rodzaju deklaracje, gdyby nie miał pewności, iż taki scenariusz jest realny. Według doniesień brytyjskiej prasy, David Cameron jeszcze w lipcu był przeciwny kandydaturze Donalda Tuska. "Teraz nie może sobie pozwolić na to, by poprzeć kandydata, który nie uzyska akceptacji", powiedział ekspert. Przypomniał, że w czerwcu przegrał w spektakularny sposób, gdy Jean-Claude Juncker był wybierany na szefa Komisji Europejskiej.

Politolog doktor Olgierd Annusewicz z Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że wysłanie Donalda Tuska do Brukseli byłoby dla Platformy Obywatelskiej idealnym rozwiązaniem. "Tylko nie na zasadzie, że wyjeżdża i w Polsce w ogóle go nie ma, ale że zostaje i jest przewodniczącym PO, czyli zarządzą nie tylko Europą, ale i partią", tłumaczył ekspert. Jego zdaniem, tym bardziej ma to sens rok przed wyborami, bo taki ruch może poważnie zamieszać w sondażach.

Oficjalnie Polska zgłosiła kandydaturę Radosława Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji. Mierzmy też w jedną z tek gospodarczych w Komisji Europejskiej.

/mz, IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kuku

Prezydent Uni - to cos nowego. Z przewodniczącego Rady Europejskiej media polskojezyczne robia Prezydenta Uni. Socjotechnika? Bo jak inaczej rozumiec tlumaczenie z angielskiego w tym przypadku President na Prezydent w polskim znaczeniu?

! Odpowiedz
0 1 ~Poldek

Polski premier to Orzeł polityczny,nie da sie zaskoczyc I poniekat lepszy od najpowazniejszego polityka walesy i jego obietnic ze Polska to bedzie druga ,, japonia ,,kraj Kwitnacej wisni lecz zapomniał powiedzieć dla kogo hi hi .

! Odpowiedz
5 4 ~zxc

z jego angielskim, hihi, poumierają ze śmiechu

! Odpowiedz
2 3 ~rw

a tam, element kampanii wyborczej, że niby taki dobry, ale ja bym chciał żeby rozpieprzył od środka tego gniota co się Unią Gejowsko-Europejską zwie

! Odpowiedz
1 1 ~telemarketing

Wybierzcie PIs durnoty umysłowe , zobaczycie jak sie wam poprawi ..Polowanie na czarownice czas zacząć ..banda durni i niezgułów.

! Odpowiedz
3 3 ~zuzia

Najpierw się zdziwiłam takim "wyróżnieniem" ale jako zagorzała przeciwniczka UE pomyślałam jednak "zniszczył już co się dało w Polsce, to z takim talentem może zniszczy i całą UE" ... wtedy niechcący w końcu przyczyni się do czegoś pożytecznego dla świata nawet ;)

! Odpowiedz
2 4 ~Józek

Precz ze szmaciarzem, niech spada aby dalej od Polski

! Odpowiedz
3 6 ~as

szczury zawsze pierwsze uciekaja ,finansów ,rady ministrów ,zagranicznych ,zostana tylko kamikaze

! Odpowiedz
1 4 ~xx

nasze Slonce z Peru rozpirzy ten caly balagan w try miga!przynajmniej przejdzie do historii jako ten, co rozpirzyl Polske i Unie zaraz tez - gratulacje!

! Odpowiedz
0 7 ~ja3

Chyba kogoś dokładnie pogrzało !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil