Thomas Cook w Belgii składa wniosek o upadłość. 500 pracowników traci pracę

Belgijska filia Thomas Cook złożyła wniosek o upadłość. Pracę straci ok. 500 pracowników. „Mimo bardzo intensywnych rozmów z różnymi stronami niestety nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie niezbędnego, krótkoterminowego finansowania ” - podało biuro.

Thomas Cook w Belgii potrzebował 5 mln euro, aby utrzymać działalność. Jak informują belgijskie media, dzięki tej sumie firma miała szansę przekonać sąd, że ma wiarygodny plan działania, i wystąpić o ochronę przed wierzycielami. Ale pieniędzy nie znaleziono.

Oznacza to, że Thomas Cook, który w Belgii działał pod szyldem Neckermann, zniknie z tego kraju. Wcześniej bankructwo ogłosiły w Belgii trzy inne zależne spółki brytyjskie biura podróży, które w kraju Beneluxu zatrudniały 75 osób.

Jak dotąd wszystkie wyjazdy z biurem, które zostały zarezerwowane w Belgii, zostały anulowane. Tymczasem jeszcze w tydzień temu w poniedziałek rzeczniczka Thomas Cook Belgium Leen Segers mówiła, że firma jest „w pełni operacyjna” mimo ogłoszenia upadłości przez brytyjską spółkę matkę, które wywołało niepokój wśród pracowników i klientów. Biuro uspokajało wtedy, że klienci, którzy wykupili w nim wycieczki, pojadą na wakacje.

Thomas Cook - najstarsze i jedno z największych biur podróży na świecie - ogłosiło upadłość przed tygodniem. Jak podkreślają eksperci, główną przyczyną jego problemów było to, że firma nie potrafiła w porę zareagować na globalne zmiany na rynku turystycznym, takie jak rozwój tanich linii lotniczych, powstawanie portali typu booking.com i AirBnB czy przenoszenie sprzedaży usług do internetu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil