REKLAMA

"The Guardian": USA po cichu wznawiają deportacje do Rosji

2023-03-18 20:03
publikacja
2023-03-18 20:03

Administracja prezydenta Joe Bidena bez rozgłosu wznowiła deportacje do Rosji, co jest zmianą stanowiska przyjętego po inwazji Rosji na Ukrainę nieco ponad rok temu, kiedy deportacje zostały zawieszone, pisze w sobotnim wydaniu "The Guardian".

"The Guardian": USA po cichu wznawiają deportacje do Rosji
"The Guardian": USA po cichu wznawiają deportacje do Rosji
fot. Evgenia Kirpichnikova / / Pexels

Zwolennicy imigracji byli zaskoczeni, gdy młody Rosjanin, który przybył do USA, uciekając przed Władimirem Putinem prowadzącym mobilizację obywateli do walki na Ukrainie, został niespodziewanie deportowany w weekend z USA z powrotem do Rosji, pisze "The Guardian".

Był jednym z kilku rosyjskich azylantów, z których wielu przedostało się do Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku, a teraz boją się, że rząd USA zawróci ich do Rosji, do więzienia lub na linię frontu, gdzie są już dziesiątki tysięcy ofiar.

US Immigration and Customs Enforcement (Ice) przeprowadza deportacje do krajów, w tym do Rosji, „zgodnie z wytycznymi”, powiedziała gazecie agencja federalna zapytana o wznowieniu deportacji do Rosji. "Biały Dom nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz", dodaje "The Guardian"

Jennifer Scarborough, adwokat z Teksasu, której klientami jest czterech Rosjan, którzy wjechali do USA przez granicę z Meksykiem i ubiegali się o azyl, jest jedną z osób zmagających się z tym zamieszaniem politycznym. "Ci mężczyźni powoływali się we wnioskach azylowych na strach przed powołaniem do wojska" - powiedziała.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Scarborough dodała, że funkcjonariusze Ice poinformowali ją, że jeden z jej klientów został deportowany w weekend i wyjaśniła, że jego status prawny i pobytowy oznacza, że nie ma wątpliwości, że został odesłany do Rosji. Dwaj pozostali są zagrożeni deportacją.

„Nie wiem, co się z nim stanie” – powiedziała Scarborough. „Rosja niesamowicie głośno wyraża swoje uczucia wobec opozycji. Już sam fakt, że uciekli z Rosji do Stanów Zjednoczonych, naraża ich na niebezpieczeństwo”.

W ich sprawie urzędnicy imigracyjni orzekli, że strach przed poborem nie spełnia kryteriów określenia „wiarygodnego strachu” i nie ma podstaw do udzielenia im azylu. "Każdy z nich złożył apelację do sędziego imigracyjnego, który przyznał rację urzędnikom" - powiedziała Scarborough.

„Jeśli jesteśmy przeciwko tej wojnie, to dlaczego mówimy, że Rosja ma prawo przeprowadzić ten pobór i deportować ludzi do do walki na Ukrainie? Nie rozumiem, jak można zestawić te dwie polityki obok siebie” – stwierdziła adwokat. 

wr/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (13)

dodaj komentarz
andrettoni
Porzucili Kurdów, siły demokratyczne w Afganistanie, a teraz uciekinierów z Rosji, a wy się dziwicie, że wielu Polaków obawia się tego samego? Ciekawe jak wy z obawy przed Rosją zrobicie "bycie rosyjską onucą". No, ale propaganda PiS zniesie każdą niedorzeczność.
and00
ci uciekinierzy po prostu nie chcą zginąć na wojnie, ale to oni wybrali Putina na władcę, to niech teraz spijają ten nektar
Niby czemu USA miało by ich przyjąć?
hfjdj
To oczywiście propaganda. Równie dobrze można iść na randkę i twierdzić że jest się tajnym królem świata :)
1a2b
Bardzo słusznie. Rosjanie muszą wiedzieć, że ta wojna dzieje się naprawdę. Nie widzę powodu, żeby to dotyczyło tylko Ukraińców.
pstrzezek
Nie widzę tu powodu do oburzenia. Dlaczego US miałoby przyjmować rosyjskich azylantów uciekających przed poborem? To nie wina US że ruskie są tam gdzie są. Nie mylmy ofiar i agresorów
jarekzbyszek
Popieram. Rosjanie są bez empatii, dbają tylko o swój prywatny interes. Nie bez powodu europejskie kraje ich nie wpuszczają.
monuz
Do USA wjeżdżasz i siedzisz cicho. Podrywasz Amerykankę (możesz liczyć najwyżej na grubaskę koło 40, ale zawsze) i szybko robisz jej dziecko. Potem bierzesz ślub i walczysz o zieloną kartę z prawem do ubiegania się o obywatelstwo z terytorium USA (ciężko, bo prawo wymaga byś się wyniósł do swojego kraju i stamtąd się ubiegał). Jedyna Do USA wjeżdżasz i siedzisz cicho. Podrywasz Amerykankę (możesz liczyć najwyżej na grubaskę koło 40, ale zawsze) i szybko robisz jej dziecko. Potem bierzesz ślub i walczysz o zieloną kartę z prawem do ubiegania się o obywatelstwo z terytorium USA (ciężko, bo prawo wymaga byś się wyniósł do swojego kraju i stamtąd się ubiegał). Jedyna droga by legalnie zostać Amerykaninem. Wniosek o azyl? ha ha ha
monuz
Kobietom łatwiej, ale najpierw trzeba wziąć ślub, bo facet może cię zostawić z dzieckiem na lodzie, no i zawsze zostajesz matką z dzieckiem z obywatelstwem USA, wtedy raczej cię nie deportują.
zoomek
A jak nie masz napletka to i tak procedurę załatwisz w miesiąc. Tam bycie Żydem to coś jak bycie SS-manem w III Rzeszy.
and00
co to za powód "strach przed powołaniem do wojska"?

Jak by im przyznali azyl to musieli by przyznawać wszystkim z Afryki bo tam praktycznie wszędzie są wojny a i sporo Ameryki by się załapało

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki