REKLAMA

Testowe loty Airbusa nad Francją i Niemcami

2010-04-20 14:34
publikacja
2010-04-20 14:34
20.04. Warszawa (PAP) - Dwa samoloty Airbus wykonały loty próbne nad Francją i Niemcami, żeby sprawdzić wpływ chmury z pyłem wulkanicznym na maszyny - poinformowało we wtorek konsorcjum. Załogi obu samolotów nie odnotowały nieprawidłowości i zakłóceń podczas lotu.

Airbus A380 oraz Airbus A340-600 wystartowały w poniedziałek z lotniska w Tuluzie. Pierwszy samolot odbył lot w obrębie francuskiej przestrzeni powietrznej i wylądował po prawie 4 godzinach; drugi latał nad Francją i Niemcami blisko 5 godzin. Obie maszyny wykonały lot zgodnie ze standardowymi procedurami.

"Załogi obu samolotów nie odnotowały nieprawidłowości i zakłóceń podczas lotu. Podobnie inspekcja po zakończeniu lotu nie wykazała nieprawidłowości" - poinformował Airbus w komunikacie.

Zespół zajmujący się lotami próbnymi w firmie Airbus obserwował zachowanie samolotów i ich silników w chmurze pyłu, a po zakończeniu lotów przeszły one gruntowną kontrolę. Konsorcjum informację o wynikach lotów testowych przekazało m.in. władzom i instytucjom zajmującym się dopuszczaniem samolotów do lotów.

Airbusami lata m.in. Wizz Air, British Airways, Air France. Flota PLL LOT składa się głównie z Boeingów i Embraerów.

Pył wulkaniczny rozprzestrzeniający się znad wulkanu Eyjafjoell na Islandii, ogranicza widoczność i może zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Zamknięto wiele lotnisk europejskich. Komunikacja lotnicza w Europie jest wciąż sparaliżowana. Linie lotnicze zgłaszają milionowe straty. (PAP)

aop/ je/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki