REKLAMA

Testament księcia Filipa pozostanie tajny przez co najmniej 90 lat

2021-09-19 06:00
publikacja
2021-09-19 06:00

Testament księcia Filipa, zmarłego w kwietniu męża brytyjskiej królowej Elżbiety II, zostanie zapieczętowany, a jego treść nie powinna zostać ujawniona przez co najmniej 90 lat - poinformowano w opublikowanej decyzji sądu w Londynie.

fot. Adrian Dennis / / Reuters

Testamenty w Wielkiej Brytanii są zazwyczaj udostępniane do publicznej wiadomości, ale zgodnie z konwencją sięgającą 1910 r. po śmierci wysokiego rangą członka rodziny królewskiej sądy są proszone o zapieczętowanie ich testamentów. Sędzia Andrew McFarlane, najwyższy rangą sędzia w sprawach rodzinnych, orzekł, że testament Filipa powinien być zapieczętowany na 90 lat, a po tym czasie można go otworzyć na osobności i zastanowić się, czy powinien zostać opublikowany. To pierwszy raz, gdy sędzia określił, po jakim czasie testament może zostać otwarty.

"Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję suwerena właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do testamentów rodziny królewskiej. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prawdziwie prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność suwerenna i bliskich członków jej rodziny” - napisał McFarlane w wyjaśnieniu. "Stopień rozgłosu, jaki publikacja zapewne by przyciągnęła, byłby bardzo obszerny i całkowicie sprzeczny z celem utrzymania godności suwerena" - wskazał.

Orzeczenie w tej sprawie zostało podjęte na rozprawie przeprowadzonej za zamkniętymi drzwiami w lipcu, ale dopiero teraz pisemnie opublikowano decyzję. Sędzia McFarlane podkreślił, że on sam nie widział testamentu ani nie zna jego treści. Poinformował też, że jako przewodniczący wydziału rodzinnego Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości jest opiekunem sejfu, w którym znajduje się 30 kopert zawierających testamenty wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Poprzednimi testamentami, które dołożono do sejfu, były te sporządzone przez królową-matkę oraz księżniczkę Małgorzatę, czyli matkę i młodszą siostrę Elżbiety II.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez 73 lata, zmarł 9 kwietnia tego roku w wieku 99 lat.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wieszacz_pisiakow
Nie kumam, przecież trzeba go wykonać.
mnm1
No nie kumasz - rodzina zna zapis. Proste. Chodzi o upublicznienie
mjwhite
Za 90 lat to będzie jedynie ciekawostka historyczna, po pierwsze nie powiedziane że do opinii publicznej dotrze oryginalna wersja, po drugi ten kto miał go przeczytać już to zrobił.
mnm1
I o to właśnie chodzi (niesyłchanie cenne spostrzeżenie...)

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki