REKLAMA

Tesla wyrzucona z indeksu S&P500 ESG. Elon Musk mówi o oszustwie

2022-05-19 11:25
publikacja
2022-05-19 11:25
Tesla wyrzucona z indeksu S&P500 ESG. Elon Musk mówi o oszustwie
Tesla wyrzucona z indeksu S&P500 ESG. Elon Musk mówi o oszustwie
fot. ANDREW KELLY / / Reuters

Tesla została wyrzucona z indeksu mierzącego wyniki największych spółek i spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju. Elon Musk nazywa wskaźniki ESG „wcieleniem diabła”.

Na Wall Street, środa 18 maja była powrotem do mocnych przecen i minikrachów oraz przyniosła kilka zaskakujących informacji. Między innymi wyrzucenie Tesli — lidera elektromobilności — z indeksu S&P500 ESG.

W indeksie S&P500 ESG znajdują się takie firmy jak Apple, Microsoft, Amazon czy naftowo-gazowy Exxon Mobil. Tesla dołączyła do Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson i Meta, które po raz kolejny znalazły się na celowniku metodologii indeksu i zostały usunięte z indeksu. Poniżej TOP10 firm z omawianego portfela. 

indexologyblog.com

To benchmark skupiający największe pod względem kapitalizacji spółki z amerykańskiego parkietu, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju. Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny ESG (z ang. Environmental, Social, Corporate Governance) to trend bardzo mocno obecny od kilku lat w świadomości inwestorów na całym świecie.

Zmiany w indeksie weszły w życie 2 maja, a rzecznik indeksu wyjaśniła, dlaczego zostały wprowadzone w opublikowanej w środę informacji na blogowej stronie S&P500 Dow Jones Indices – firmie opracowującej giełdowe indeksy na Wall Street.

Z wpisu dowiadujemy się, że na decyzję wypłynęły „brak strategii niskoemisyjnej” Tesli i „kodeksów postępowania biznesowego” oraz dwie kontrowersyjne sprawy, które dotyczą spółki. To zarzuty o rasizm i złe warunki pracy zgłaszane w fabryce Tesli w Fremont w Kalifornii i prowadzone dochodzenie przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Transportu Drogowego – chodzi o ofiary śmiertelne wypadków z udziałem pojazdów Tesli, poruszających się przy użyciu autopilota.

Decyzja jest zaskakująca z uwagi, że misją Tesli jest "przyspieszenie przejścia na zrównoważoną energię". Tym bardziej dziwi jeśli w indeksie znajdują się firmy przemysłu ciężkiego, zostawiające olbrzymi ślad węglowy lub czerpiące zyski wprost z wydobycia i sprzedaży ropy naftowej. Zarzuty te podniósł sam Elon Musk na Twitterze mocno krytykując decyzję S&P500 Dow Jones Indices oraz nazywając ją oszustwem, a wcześniej wskaźniki ESG „wcieleniem diabła”.

Komentarz wydała sama spółka, pisząc, że: „Obecne wskaźniki ESG nie mierzą całego pozytywnego wpływu na świat. Zamiast tego koncentruje się na pomiarze wartości ryzyka/zwrotu w dolarach. Inwestorzy indywidualni, którzy powierzają swoje pieniądze funduszom ESG, być może nie mają świadomości, że ich pieniądze można wykorzystać na zakup akcji spółek, które pogarszają, a nie poprawiają zmiany klimatu”.

Tesla stwierdziła, że inni producenci samochodów mogą osiągnąć wyższe oceny ESG, nawet jeśli ledwo zmniejszą emisje gazów cieplarnianych i będą kontynuować produkcję pojazdów z silnikiem spalinowym.

Akcje Tesli zamknęły się w środę blisko 7 proc. niżej  w wyniku wyprzedaży na szerokim rynku. Od początku roku kapitalizacja firmy zmniejszyła się o ponad 30 proc. i wynosi 735 mld dolarów.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (38)

dodaj komentarz
jas2
Tesla to chyba jedyna duża firma, której szefem nie jest osoba LGBT.
itso_ptymistyczna_inflacja
''i ład korporacyjny'' :D
wtomek123
a Musk otworzył krótką sprzedaż na spółce. Zawsze zarobi jak wie więcej.
zoomek
Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny ESG
Czytaj - opłacone badania wpływu na środowisko,promocja sodomii i wspieranie gigantów kosztem plebsu.
itso_ptymistyczna_inflacja
nasze orły już spieszą ich naśladować
jan888
Tesla wyleciała z indeksu, bo Musk chce kupić Twittera i go od-cenzurować. Wpływowe lewactwo mści się w ten sposób na Musku.
pstrzezek
Widzę kolejny fanatyk teorii Twittera ;)) Musk zanim go kupił już przebąkuje o ponownym wprowadzeniu na giełdę. A fani Trumpa mają kolejny "dowód" na teorię spiskową. Żenada
jan888 odpowiada pstrzezek
Przecież Twitter jest na giełdzie. Trudno zrozumieć ten bełkot. Ale zawsze możesz się zastanowić nad tym, jakim cudem Tesla raptem przestała być "niskoemisyjna" w oczach regulatorów, co było argumentem za wywaleniem jej z indeksu.
pstrzezek odpowiada jan888
Bo nie czytasz że zrozumieniem misiu ;) Musk przejmuje Twitera by niby go sprywatyzować. Jednocześnie przebąkuje o ponownej ofercie publicznej. A ty i tobie podobni się nakręcają tym że tu chodzi o wolność słowa. Pocieszna teoria

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki