REKLAMA

Tesla w dół o prawie 20 proc. W tle koronawirus

2020-02-06 08:12
publikacja
2020-02-06 08:12

Rozgrzane do czerwoności notowania Tesli opuściły historyczny szczyt. Wśród powodów spadków wymienia się zarówno koronawirusa, jak i emocje inwestorów.

/ Forum

W trakcie środowych notowań akcje Tesli potaniały o 17,18 proc., do poziomu 734,7 dolarów. To wyraźnie mniej od rekordu osiągniętego na koniec sesji wtorkowej (887,06 USD) oraz od najwyższego w historii poziomu odnotowanego w trakcie notowań (968,99 USD, również we wtorek). Była to też pierwsza od 27 stycznia spadkowa sesja w wykonaniu Tesli – zielona passa rozpoczęła się od wyceny na poziomie 558 USD.

/ Bloomberg

Jak donoszą amerykańskie media, do spadków przyczynić mogła się wypowiedz Tao Lina, wiceszefa chińskiego oddziału Tesli, który na portalu społecznościowym Weibo zamieścił wpis informujący o możliwym opóźnieniu dostaw z fabryki w Szanghaju, ze względu na koronawirusa. Produkcja Tesli w Chinach dopiero rusza – pierwsze samochody wyprodukowane w szanghajskim zakładzie trafiły do klientów na początku stycznia, czyli na rok po rozpoczęciu budowy giga-fabryki.

Wciąż nieznany wpływ koronawirusa na możliwości produkcyjne oraz zachowania konsumentów stanowi czynnik ryzyka dla prognoz stawianych przez Teslę. Przy okazji publikacji wyników finansowych, spółka Elona Muska zapowiedziała, że w 2020 r. chce sprzedać ponad 500 000 samochodów. W całym 2019 r. liczba przekazanych aut wyniosła 367 000, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mimo wyraźnego spadku cen akcji, Tesla wciąż jest na olbrzymim plusie względem początku roku (+75,63 proc.) czy stanu sprzed 12 miesięcy (+138,92 proc.). Nie można wykluczyć, że część inwestorów postanowiła wczoraj zrealizować zyski na walorach Tesli, przewidując, że dalszy geometryczny wzrost nie może trwać w nieskończoność. Co więcej, akcje Tesli wciąż pozostają najczęściej „shortowanymi” walorami na Wall Street, choć zajęcie krótkiej pozycji na walorach kalifornijskiej spółki (czyli oczekiwanie na spadek ich cen) w ostatnim czasie wiązało się jedynie ze stratami.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bentley66
u nas też mogłaby giełda lepiej sobie radzić, a tu d....
lokaty też tragedia....

https://webmagazyn.pl/tak-zle-jeszcze-nie-bylo-oprocentowanie-lokat-tapnelo/
silvio_gesell
Spadło bo musiało, a nie żaden koronawirus. Racjonalizacje są dla dawców kapitału.
sel
Wszystkie te balony w USA w firmach ,które dobrze nikt nie zna, ale bez zysków i z małymi przychodami w porównaniu do wartości na giełdzie dlatego tak łatwo się dmuchają bo służą tylko zmieleniu kasy z innych krajów żeby uratować dolara i długi USA nie do spłacenia.
Tam już prawie nie ma fabryk , ale 80% zysku
Wszystkie te balony w USA w firmach ,które dobrze nikt nie zna, ale bez zysków i z małymi przychodami w porównaniu do wartości na giełdzie dlatego tak łatwo się dmuchają bo służą tylko zmieleniu kasy z innych krajów żeby uratować dolara i długi USA nie do spłacenia.
Tam już prawie nie ma fabryk , ale 80% zysku przynoszą fundusze obracające kasą z całego świata, jak ta kasa odpłynie, wróci skąd przyszła to nic nie zostanie, nie będzie na czym zarabiać, a dolara nikt nie będzie chciał , dlatego trzeba zmielić tą kasę a bezwartościowe dolary bez pokrycia w złocie zamienić na majątki w innych krajach, to możę dolar jeszcze trochę przetrwa. .
hfjdj
Czemu ludzie te swoje mądrości tutaj piszą zamiast zająć odpowiednią pozycję skoro tacy mądrzy?
pdox odpowiada hfjdj
Skąd wiesz, że nie zajmują odpowiednich pozycji? Pisanie tutaj to jakoś wyklucza?
hfjdj odpowiada pdox
Bo zawsze jazgoczą po fakcie.
pis_po_jedno_zlo
W końcu bańka pękła, szczyt historyczny raczej nie do pobicia patrząc na price action i śmiało można założyć, że Tesla zmierza do miejsca, z którego startowała czyli do ok. 200USD, jednak spadki raczej nie będą tak dynamiczne jak wzrosty. Jeżeli w końcu kryzys dopadnie światową gospodarkę to może Tesla nawet W końcu bańka pękła, szczyt historyczny raczej nie do pobicia patrząc na price action i śmiało można założyć, że Tesla zmierza do miejsca, z którego startowała czyli do ok. 200USD, jednak spadki raczej nie będą tak dynamiczne jak wzrosty. Jeżeli w końcu kryzys dopadnie światową gospodarkę to może Tesla nawet spadnie do tych 10-20USD i zbankrutuje do końca 2020r. Wszystkie fałszerstwa księgowe ostatecznie zawsze są kiedyś ujawniane, pozostaje tylko kwestia kiedy to się stanie. Może to właśnie Tesla stanie się symbolem kryzysu tak jak kiedyś Enron:)
staryznajomy
Ze samochody przenosza wirusa ??
Chyba spekulacyjnej glupoty
loool
Jak nasz CD projekt. Balon lepszy niż Tesla
pis_po_jedno_zlo
Porównanie zupełnie nietrafione, CD PROJEKT to bardzo dobrej jakości produkt i zyski, bańka oczywiście kolosalna na akcjach i cena prawdopodobnie ostatecznie za kilka lat spadnie do 20zł za akcję, czyli poziomu gdzie rozpoczęły się te szalone wzrosty spekulacyjne. Natomiast Tesla to rokroczne straty od początku istnienia Porównanie zupełnie nietrafione, CD PROJEKT to bardzo dobrej jakości produkt i zyski, bańka oczywiście kolosalna na akcjach i cena prawdopodobnie ostatecznie za kilka lat spadnie do 20zł za akcję, czyli poziomu gdzie rozpoczęły się te szalone wzrosty spekulacyjne. Natomiast Tesla to rokroczne straty od początku istnienia firmy, fatalnie wykonany produkt, brak przewagi konkurencyjnej, brak innowacyjności, fałszerstwa księgowe, niekończące się przepalanie gotówki i patologiczny kłamca na czele firmy.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki