Tesla rozczarowała. Ma problem z dostawami

Dane Tesli o dostawach do klientów rozczarowały analityków. Zamiast oczekiwanych 90 000 pojazdów kalifornijski producent pokazał wynik na poziomie 63 000.

(fot. Toru HanaI / Reuters)

Odnotowany w pierwszym kwartale 2019 r. wynik na poziomie 63 000 był wprawdzie o 110 proc. lepszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, jednak względem czwartego kwartału 2018 r. okazał się o 31 proc. niższy. Na końcowy rezultat złożyło się 50 900 sztuk modelu 3 oraz 12 100 egzemplarzy modeli S oraz X. Rynkowi analitycy oczekiwali tymczasem 64 900 dostarczonych modeli 3 oraz 27 800 modeli S oraz X.

Jak informuje Tesla, w pierwszym kwartale odnotowano „ogromny wzrost zamówień w Europie i Chinach”, co w połączeniu z nieprzewidzianymi trudnościami sprawiło, że na 10 dni przed końcem kwartału wynik zrealizowanych dostaw był wyraźnie mniejszy od założeń. Dodatkowo na koniec marca w drodze do klientów było ponad 10 000 aut

- Zważywszy na to, że Tesla produkuje obecnie jedynie w jednej fabryce w rejonie Zatoki San Francisco, a dostarcza produkty na cały świat, produkcja może być wyraźnie wyższa od zrealizowanych dostaw. Tak było w pierwszym kwartale, kiedy produkcja przekroczyła dostawy o 22 proc. – wyjaśnia Tesla.

- Ze względu na niższy poziom dostaw oraz zmiany cen, zysk netto za pierwszy kwartał będzie niższy – informuje spółka, która jednocześnie podtrzymuje cel na cały rok na poziomie 360-400 tys. dostarczonych samochodów.

Zmiany cen, o których wspomina spółka, związane są z wdrożonymi obniżkami cen samochodów elektrycznych. Zdecydowano się na nie po tym, jak wraz z początkiem roku federalne zachęty podatkowe dla klientów spadły z 7500 do 3750 dolarów.

MZ

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ajwaj

I znowu mam obawy o moja wycieczke na Marsa :)
moze nie bedzie tak zle ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia