Tesla postawi gigafabrykę w Europie

Tesla planuje ekspansję i czyni kroki, by jej gigafabryka powstała w jednym z europejskich krajów. Na prowadzenie w wyścigu o sprowadzenie do siebie produkcji aut elektrycznych wysunęły się Niemcy i Holandia – donosi „The Wall Street Journal”.

(fot. Yichuan Cao / ZUMA Press)

Władze wspomnianych krajów prowadzą rozmowy z motoryzacyjnym potentatem. Jak czytamy, Tesla wstępnie negocjowała z przedstawicielami dwóch niemieckich landów ubiegających się o postawienie fabryki u siebie. W grę wchodziłaby zarówno produkcja baterii do samochodów, jak i samych pojazdów.

Tesla wcześniej rozważała również opcję zbudowania swojej gigafabryki na terenie Holandii. Potwierdził to przedstawiciel tamtejszego rządu, nie doprecyzował jednak, czy taka możliwość wciąż jest rozważana. W Holandii znajduje się europejska siedziba Tesli, tam także mają miejsce działania przygotowujące powstałe w Kalifornii pojazdy do miejscowych warunków.

Sama Tesla odmówiła komentarza, „The Wall Street Journal” podkreśla jednak, że rozmowy są jeszcze na początkowym etapie.

W czerwcu Elon Musk zasugerował, że ogłosi decyzję co do lokalizacji zakładu do końca tego roku. W swoim wpisie na Twitterze podał, że Niemcy to preferowana opcja. Według szefa Tesli najlepszym miejscem dla europejskiej gigafabryki byłyby okolice Belgii i Luksemburga, wzdłuż granicy niemiecko-francuskiej – wówczas obiekt znajdowałby się blisko najważniejszych dla Tesli europejskich rynków.

Na początku lipca Tesla ogłosiła plany budowy fabryki w Chinach. Jej zdolności produkcyjne mają opiewać na 500 000 samochodów rocznie. Przypomnijmy, że ambicję sprowadzenia Tesli do Polski mają też Polacy – na Facebooku działa (choć już z dość niską intensywnością) grupa „Say Yes to Gigafactory 2 in Poland”.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sel

Dziwne Niemcy nie potrafią sami produkować przyzwoitych aut elektrycznych ? a jeżeli potrafią i produkują lub będą to kto będzie kupował "amerykanckie"?

! Odpowiedz
2 0 sel

No i oczywiście POlska będzie produkować? super elektryczne samochody ? to będz\ie konkurencja dla nas?

! Odpowiedz
7 10 pluto85md

Nie ma czegos takiego jak tania sila robocza w Polsce. Narzut skladek i podatkow wraz z likwidowanym od 2019 limitem skladek, zlikwidowana kwota wolna od podatku i proponowana na poziomie 0.4% skladka solidarnosciowa od pensji, oraz 2% dodatkowej skladki emerytalnej po stronie pracownika i 1.5% po stronie pracodawcy. Wszystko to sprawi ze pensja minimalna 1550 zl ma reke bedzie kosztowac pracodawce 2900 (realne opodatkowanie 47%), a pensja srednia krajowa 3100 na reke bedzie kosztowac pracodawce 6200 (realne opodatkowanie 50%) zas 2 srednie dla specjalisty czyli 6200 na reke bedzie wkrotce kosztowac 13900. Czyli realne opodatkowanie w tym przypadku siegnie juz 55%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 22 kaczka-po-smolensku

W Polsce powinni być zwolnieni z podatku przez 15 lat ,to duży atut w Niemczech nie mogą na to liczyć .Najekonomiczniej wychodzi Polska tania siła robocza może zbudować fabrykę za miskę zupy ogórkowej ,tani inzynier a moze byc jeszcze tanszy jesli sprowadzimy inzynierów z Ukrainy .Jak pan Musk sie pomodli w kosciele to moze mu zbudujemy fabryke za darmo ,no chociaz damy ziemie na zł ,ale musi się pomodlić z Rydzykiem .Panie Musk poklep pan Kaczyńskiego po plecach a my jeszcze dołożymy do pańskiej fabryki !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 43 search

To cieszy ze w koncu w przyszlym roku po niewielkim poslizgu bedzie z tasm w PL jak mowil premier schodzic 1 mln elektrykow monitorowanych przez drony maciarewicza przy wspomaganiu smiglowcow mysli polsko ukrainskiej.

! Odpowiedz
4 24 misiura

Badenia Wirtenbergia? Ich nie stać na tak drogą robociznę. W Kalifornii zatrudniają na smieciówkach i nowa fabryka w Chinach. Coś mi się widzi, że to tylko ściema. Wschodnie Niemcy dla fabryki baterii i montownia pod Szczecinem jest optymalna. Ich rynek to Niemcy, Skandynawia i Benelux.

! Odpowiedz
22 35 krswlr

Polska to do robienia części jest, a nie samochodów. U nas mamy humanistów i politologów, a Tesli potrzeba inżynierów.

! Odpowiedz
7 42 pkc

Morawiecki dzialaj!

! Odpowiedz
5 18 leszczykowy

Ciekawe skąd wezmą na to pieniążki.

! Odpowiedz
2 34 karbinadel

"Władze wspomnianych krajów prowadzą rozmowy z motoryzacyjnym potentatem" - "Potentatem"? Wolne żarty, jutro jest 1. sierpnia, a nie 1. kwietnia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne