REKLAMA

Tesla po raz kolejny pozwana za rzekome nękanie czarnoskórych pracowników

2022-07-01 20:39
publikacja
2022-07-01 20:39
Tesla po raz kolejny pozwana za rzekome nękanie czarnoskórych pracowników
Tesla po raz kolejny pozwana za rzekome nękanie czarnoskórych pracowników
fot. Shutterstock.com /

Piętnastu czarnoskórych byłych lub obecnych pracowników Tesli wniosło pozew przeciwko amerykańskiemu koncernowi, twierdząc, że doświadczyli przemocy na tle rasowym w fabrykach producenta samochodów elektrycznych. Jest to kolejny pozew o dyskryminację rasową przeciwko Tesli.

Według pozwu złożonego w sądzie stanu Kalifornia w czwartek pracownicy mieli być regularnie ofiarami obraźliwych rasistowskich komentarzy i rasistowskiego zachowania kolegów, menedżerów i pracowników działu personalnego.

Nękanie, które rzekomo miało miejsce głównie w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii, obejmowało używanie słowa "czarnuch", historycznie rasistowskich terminów takich jak "niewolnictwo" i "plantacja" na miejsca, w których pracowały osoby czarnoskóre oraz robienia komentarzy na tle seksualnym.

W pozwie twierdzi się, że "standardowe procedury operacyjne producenta obejmują rażącą, otwartą i nieograniczoną dyskryminację rasową".

Według pozwu niektórzy z powodów byli przydzielani na najbardziej wymagające fizycznie stanowiska lub omijani przy awansie.

Producent elektryków został już co najmniej 10 razy pozwany za dyskryminację rasową lub molestowanie seksualne, w tym w lutym przez kalifornijski Departament Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH), który udokumentował podobne naruszenia, o jakich mowa w najnowszym pozwie.

Firma nie odniosła się do sprawy, ale wcześniej zaprzeczała niewłaściwemu postępowaniu i twierdziła, że posiada zasady mające na celu zapobieganie i rozwiązywanie niewłaściwych zachowań w miejscu pracy.

W poniedziałek sędzia federalny w Kalifornii zarządził nowy proces w sprawie odszkodowania, które Tesla winna jest czarnoskóremu byłemu pracownikowi fabryki, skarżącemu firmę o dyskryminację rasową, ponieważ odrzucił on odszkodowanie w wysokości 15 mln dolarów.

Skarżący firmę Owen Diaz twierdził, że czarnoskórzy pracownicy są regularnie narażeni na rasistowskie obelgi w hali produkcyjnej oraz rasistowskie graffiti w łazienkach. (PAP)

baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ej_czy_nie
W stanach Czarni w ten sposób odbierają odszkodowania za lata niewolnictwa ich przodzków inaczej się nie da
innowierca
Naprawde nie jest latwo. Sam tego doswiadczylem. Poprosisz, zeby pracowac tak jak wszyscy - rasizm. Tlumaczysz, ze inni czuja sie dyskryminowani, jezeli jednemu wolno pracowac na zasadzie "jak chce i kiedy chce" to nie dociera. Problem jak zwykle stworzyli politycy. Teraz panuje dyskryminacja i ludzie dostaja prace, mieszkania Naprawde nie jest latwo. Sam tego doswiadczylem. Poprosisz, zeby pracowac tak jak wszyscy - rasizm. Tlumaczysz, ze inni czuja sie dyskryminowani, jezeli jednemu wolno pracowac na zasadzie "jak chce i kiedy chce" to nie dociera. Problem jak zwykle stworzyli politycy. Teraz panuje dyskryminacja i ludzie dostaja prace, mieszkania i sa faworyzowani, za plec lub kolor skory.
samsza
"przemysł dyskryminacyjny" w akacji, widać już po krótkim opisie, że ci dyskryminujący i dyskryminowani nieźle na tym wychodzą, może dzielą się po połowie, i może są tego samego koloru skóry.
mohel
nie zatrudniać roszczeniowych czarnoskórych i po kłopocie …
kochan
To będzie sprawa o to, że ich nie zatrudniają
mirek6504
Otoz jest prykaz ze musza zatrudniac czarnoskorych ,na 10 osob, 3 musza byc czarnoskore oni o tym wiedzą i to wykorzystują ale wszędzie na maksa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki