REKLAMA

Media: Tesla w Niemczech kusi zarobkami do 3500 euro. Zatrudni też Polaków

2021-02-11 20:02
publikacja
2021-02-11 20:02
fot. Zigres / Shutterstock

W Gruenheide w Brandenburgii powstaje fabryka Tesli. Firma już rekrutuje pracowników, do tej pory zatrudniono kilkaset osób, docelowo ma ich być 7 tys. Wśród nich znajdą się również osoby dojeżdżające z Polski. Będą mogły zarobić 2,7-3,5 tys. euro - pisze w czwartek portal rbb24.

"Wizerunek amerykańskiej grupy Tesla z jej obecnym szefem Elonem Muskiem jest w Polsce dość pozytywny, a Tesla jest zwykle opisywana jako dobry pracodawca" - twierdzi portal lokalnego niemieckiego nadawcy publicznego.

"W regionalnych gazetach przy granicy polsko-niemieckiej, takich jak +Gazeta Lubuska+, w kontekście zatrudnienia w budowanej w Grueneheide fabryce często pojawiają się określenia +wymarzona praca+ czy +idealna praca" - czytamy na rbb24. Jednym z powodów tego entuzjazmu są "znane już pensje w wysokości co najmniej 2700 euro miesięcznie dla niewykwalifikowanych pracowników; wykwalifikowani pracownicy powinni zarabiać od 3500 euro brutto" - informuje portal.

Ponieważ granica polsko-niemiecka znajduje się tylko ok. 50 minut jazdy samochodem od stawianej fabryki, a Grueneheide posiada też bezpośrednie połączenie kolejowe z granicznym Frankfurtem nad Odrą, Tesla jest interesującym miejscem pracy dla osób dojeżdżających z Polski.

Sama amerykańska grupa nie kieruje swoich ogłoszeń rekrutacyjnych bezpośrednio do polskich pracowników - zauważa rbb24. Wszystkie oferty pracy na stronie internetowej Tesli są opisane wyłącznie w języku niemieckim lub angielskim. W zależności od oferowanego stanowiska pojawia się również informacja, że pracownicy muszą płynnie znać jeden lub nawet oba te języki. Przy przyjmowaniu nowych pracowników Tesla bierze także pod uwagę ich miejsce zamieszkania. Według doniesień polskich kandydatów, czas dojazdu do pracy przekraczający dwie godziny jest dla firmy nie do przyjęcia - zaznacza portal.

Obawy, że Tesla mogłaby opierać się głównie na pracy niskopłatnych pracowników z zagranicy są, przynajmniej na razie, bezpodstawne - pisze rbb24 powołując się na eksperta, zdaniem którego wyzwaniem dla firmy będzie raczej "znalezienie w ogóle wystarczającej liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników".

Portal tłumaczy też, że przepisy dotyczące swobodnego przepływu pracowników zabraniają dyskryminowania pracowników z innych krajów UE, dlatego - wbrew niektórym pogłoskom - Polakom nie będzie można płacić niższych pensji.

Polscy pracownicy prawdopodobnie odegrają ważną rolę w rozwoju fabryki w Grueneheide; uruchomienie zakładu zwiększy także liczbę miejsc pracy w jego otoczeniu - przewiduje rbb24. Fabryka ma docelowo produkować pół miliona samochodów elektrycznych rocznie.

Po polskich drogach jeździ bardzo mało aut elektrycznych, w 2020 roku w całym kraju zarejestrowano zaledwie 132 Tesli, w 2019 - 94. Jednak Elon Musk w przyszłości na pewno skoncentruje się również na polskim rynku - ocenia portal.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
men24a
Tesla w Niemczech 2700 euro a kwota wolna od podatku 10 tys euro? Hymmm już miem dlaczego chcą u nas przejąć media. 2800zl brutto minus 30% podatku to dlatego tu żadnego czarnego nie widzę z Afryki. Tutaj nawet nie ma potrzeby granicy zamykać. Tylko w TVP trąbić jaki Jaro dał raj.
marxs
nie tak dawno PISiarze i PISiary wrzeszczeli jak to hordy milionów muzułmanów będą ciągnąć do PISiego (K)Raju a tu nawet 1/3 Ukraińców już wyjechała stąd mimo że Ukraina to kraj biedniejszy od Bangladeszu
ps.niedawno czytałem że na Sri Lance płacą kobietom około 200 euro za zbieranie herbaty i chętnych brak
men24a
Ale można też w sukces to przerobić, tak dużo Polacy zarabiają, że minimalna w Polsce to aż 60 % średniej krajowej, czyli suwerenie, to jedna z najwyższych minimalnych pensji na świecie. Jest sukces? Jest ! Ostatnio przeczytałem i do dzisiaj nie wierzę w to .....że średnią krajową zarabia 17 % pracujących. W Niemczech Ale można też w sukces to przerobić, tak dużo Polacy zarabiają, że minimalna w Polsce to aż 60 % średniej krajowej, czyli suwerenie, to jedna z najwyższych minimalnych pensji na świecie. Jest sukces? Jest ! Ostatnio przeczytałem i do dzisiaj nie wierzę w to .....że średnią krajową zarabia 17 % pracujących. W Niemczech jest to 56 %. Myślę że to był błąd, ale takie dane podali. Myślałem że 32 % pracujących dostaje średnią krajową ale .......tak podali, tylko 17 %.
marok
Przypominam ,że jeszcze niedawno za wymażonych POprzedników pensja minimalna wynosiła 1750 zł. To właśnie o taki raj ci pewnie chodzi.
bt5
W USA by za takie marne pieniadze nikogo nie znależli do fabryki samochodów. 2700 euro brutto to na VI klasie podatkowej wynosi 1450 euro netto ( a kazdemu nowemu przybijaj VI klase ), no może jak sobie wywalczy I klase to wtedy będzie 1800 netto. Jest jeszcze nierozwiazywalna kwestia języka/ów obcych. W Holandi firmy zatrudniajace W USA by za takie marne pieniadze nikogo nie znależli do fabryki samochodów. 2700 euro brutto to na VI klasie podatkowej wynosi 1450 euro netto ( a kazdemu nowemu przybijaj VI klase ), no może jak sobie wywalczy I klase to wtedy będzie 1800 netto. Jest jeszcze nierozwiazywalna kwestia języka/ów obcych. W Holandi firmy zatrudniajace Polaków stosuj taki myk na reklamacje trzeba składac po angielsku i niemiecku ... więc żadnych reklamacji niema ... bo ludziom z PL się tylko wydaje że znaja języki obce.
xxpp
Brutto 10 tys zł - z czego 7 tys. zabiorą podatki i dojazdy. Okazja życia.
traderfr
Lokalizacja nieprzypadkowa, w Niemczech ale nadal blisko Polski :) do 3500 euro brutto, czyli jak w dowcipie:

- Jakie oferujecie wynagrodzenie?
- 2000 na początek, a za rok nawet 3500
- Dziękuję, przyjdę za rok
jes
3500€ brutto max w Niemczech? - to co to za "fachowcuf" Tesla poszukuje? Menędżer nakładania przedmiotów na taśmę produkcyjną?
ravauw
A wysle cv, moze beda szukac inzynierow, problem taki, ze Polsce inzynier zarabia wiecej niz te podane zarobki, mam nadzieje ze to zarobki na produkcji....

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki