Terminy przedawnienia kluczowe dla frankowiczów

Po wyroku w sprawie frankowiczów sędziowie będą musieli rozstrzygnąć, czy i jakie terminy przedawnienia stosować w szczególności do roszczeń banków w razie uznania umowy kredytowej za nieważną - pisze środowa "Rzeczpospolita".

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

Jak zauważa gazeta, po wyroku TSUE w sprawie frankowiczów przybędzie pozwów o unieważnienie umów i wyroków to stwierdzających, nie jest jednak jasne, jak strony mają się rozliczyć. Według ogólnej zasady, w razie uznania umowy za nieważną strony zwracają sobie to, co w jej ramach sobie świadczyły: konsument musi liczyć się ze zwrotem wypłaconego kredytu, a sam ma roszczenie o zwrot spłaconych rat, odsetek i marży bankowej.

"Sędziowie stoją przed szeregiem problemów prawnych, w szczególności czy i jakie terminy przedawnienia stosować w szczególności do roszczeń banków w razie uznania umowy kredytowej za nieważną" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak zauważa "Rz", wśród ekspertów prawnych nie ma zgody, jak rozwiązać ten problem, a decyzje sędziów nie muszą być korzystne dla kredytobiorców. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 5 eagleeye

Bardzo mi się podoba ostatni akapit tego tekstu. Cóż będzie jeszcze płacz i zgrzytanie zębów przez frankowców.

! Odpowiedz
9 22 mjwhite

No będzie. Najpierw zgoliły ich banki a teraz zgolą ich prawnicy.... trafiły się owce to trzeba je strzyc...

! Odpowiedz
5 8 shiver5 odpowiada mjwhite

Jest różnica między zgoleniem, a przyjściem do kogoś i proszeniem by go ogolił dobrowolnie.

! Odpowiedz
18 18 pralkaboga odpowiada shiver5

nie do końca. klient wiedział chyba co podpisywał i na co sie godzi. gdyby kurs franka nie skoczył do góry, wszystko było by dobzie dobzie.

! Odpowiedz
13 5 rusin19

a ja myślę iż w bardzo złym scenariuszu pojawi sie na rynku wiele "pofrankowych" mieszkań po bardzo korzystnych cenach

! Odpowiedz
12 7 pedrosss

haha ostatnie zdanie pokazuje, ze wyrok TSUE prawie nic nie wyjaśnia jest to nowość u nas i dlatego tyle emocji (na Węgrzech wydał już 4 w sprawie franków). Po unieważnieniu umowy nie wierzę, że banki nie będą wnioskować o rekompensatę za korzystanie z kapitału pewnie w jakieś wysokości określonej w KC -> odsetki ustawowe? Czas pokaże. Na pewno warto sprawdzić dokładnie umowę zanim się z papugami zbrata :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 sonmi451

Jeżeli ktoś spłacił już całość kredytu to czy nie jest prostsza opcją zaprzestanie dalszej spłaty i niech bank się martwi o udowadnianie swoich racji?

! Odpowiedz
7 7 igor_tcg odpowiada sonmi451

@sonmi451: bardzo słaba rada. Umowa dalej będzie obowiązywała, bank nie będzie się martwił o udowadnianie swoich racji tylko najpierw wypowie umowę i wezwie do natychmiastowej zapłaty wszystkich należności wynikających z umowy. Jeśli tego nie zrobisz to po prostu uruchomi bankowy tytuł egzekucyjny (co jest zwykłą formalnością) po którym komornik błyskawicznie zajmie Twoje aktywa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 kwr odpowiada igor_tcg

Bardzo słaba odpowiedź. BTE nie istnieje od 4 lat a teraz banki nie mogą już nawet uzyskać nakazu zapłaty. Pozostaje im zwykła drogą sądowa na której nie są w stanie udowodnić wysokości swoich wyssanych z brudnego palucha roszczeń.

! Odpowiedz
0 1 sammler odpowiada igor_tcg

BTE już nie ma. Ale rada faktycznie słaba, ponieważ w sytuacji zaprzestania spłaty bank zacznie naliczać odsetki karne (są zapisane w umowie) i może wypowiedzieć umowę.

Ale gorsze jest coś innego: w BIK-u pojawi się informacja o zaległości w spłacie. Skąd frankowicz, któremu sąd może kiedyś tam unieważni umowę, weźmie 500 tys. - 1 milion zł (czy ile tam potrzebuje), by rozliczyć się z bankiem? Z takim wpisem w BIK-u nikt mu już niczego nie pożyczy. Nawet jeżeli kiedyś taki zapis zostanie z BIK-u usunięty (a byłby to precedens, bo wszystkie dane w BIK-u zostają także po wygaśnięciu/unieważnieniu umowy, są tylko inaczej przetwarzane), to przecież kasę trzeba sobie załatwić jeszcze przed wyrokiem unieważniającym umowę - bo proces kredytowy trwa miesiącami.

Pod rozwagę zatem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-26
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-26
LIBOR 3M CHF -0,0030 -0,7120%
2020-02-20
EURIBOR 3M -0,0060 -0,4230%
2020-02-26