Strzelanina w Teksasie. Kilka godzin później w Ohio

W strzelaninie w supermarkecie Walmart w El Paso, do jakiej doszło w sobotę zginęło 20 osób, a 26 osób odniosło rany - poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott. Do kolejnej strzelaniny w niedzielę nad ranem czasu lokalnego doszło w mieście Dayton w stanie Ohio.

Do kolejnej strzelaniny doszło w mieście Dayton w stanie Ohio w północno - wschodniej części USA. 10 osób zginęło, a 16 zostało rannych. Sprawca to 24-letni Connor Betts - poinformował przedstawiciel policji Matt Carper. Według policji wśród ofiar śmiertelnych jest siostra sprawcy.

Jak podają amerykańskie media, w tym lokalna telewizja WHIOTV7, napastnik zaatakował przed godz. 2 nad ranem (godz. 7.22 w Polsce) w pobliżu Ned Peppers Bar w Oregin District, historycznej dzielnicy niedaleko śródmieścia, gdzie mieszczą się kluby nocne, bary, restauracje, teatry, galerie i sklepy.  Zdaniem mediów powodem wyciągnięcia broni miała być odmowa wstępu do baru. Mężczyzna w pierwszej kolejności zastrzelił osobę, która chciała go rozbroić. Do ataku użył karabinu, którym w ciągu mniej niż minuty zabił dziewięć osób i ranił 27. Został zastrzelony przez policjantów z przechodzącego w pobliżu patrolu.

Jak lakonicznie powiadomiła na swoim Twitterze policja w Dayton: Obecni w pobliżu funkcjonariusze mogli "szybko ją zakończyć" - poinformowała na Twitterze policja w Dayton, nie podając więcej szczegółów. W sprawie wszczęto śledztwo, w którym policji pomaga FBI.

Policja poinformowała też, że najmłodszą z osób zabitych przez Bettsa jest jego 22-letnia siostra Megan. Pozostałe ofiary śmiertelne miały od 25 do 57 lat. Władze nie wypowiedziały się dotąd na temat możliwego motywu sprawcy.

Burmistrz Dayton Nan Whaley powiedziała, że napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną i nosił przy sobie zapasowe magazynki z amunicją. Gdyby nie szybka reakcja policji, "dziś setki ludzi w Oregon District mogłyby nie żyć" - podkreśliła.

Whaley dodała, że w związku ze strzelaniną do szpitali trafiło co najmniej 27 osób, ale co najmniej 15 z nich zostało już zwolnionych do domu. Kilka osób pozostaje w stanie poważnym lub krytycznym - przekazały władze miejscowych szpitali, dodając, że część osób miała kilka ran postrzałowych, podczas gdy inni odnieśli obrażenia, uciekając przed napastnikiem.

Gubernator Ohio Mike DeWine w wydanym oświadczeniu ogłosił, że w związku z tragedią nakazał opuszczenie do połowy masztu flag przed budynkami państwowymi w całym stanie. Zaoferował pomoc władzom Dayton i zapewnił o modlitwie w intencji ofiar.

El Passo i strzelanina w supermarkecie Walmart

W sobotę wieczorem, zaledwie kilka godzin wcześniej, 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób i raniąc 26. Sprawcę ujęto.

Szef policji w El Paso powiedział, że do strzelaniny doszło o godz. 10:35 czasu lokalnego (17:35 w Polsce). Początkowo policja otrzymywała sygnały o kilku strzelcach, co sprawiło, że akcja służb była prowadzona w kilku miejscach, w tym - w galerii handlowej Cielo Vista Mall. Allen potwierdził, że zginęło 20 osób w różnym wieku.

(fot. JOSE LUIS GONZALEZ / Reuters)

Mówiąc o ofiarach, szef policji w El Paso nie krył emocji. Przypomniał, że Teksas jest stanem, w którym obowiązuje kara śmierci. Wyraził nadzieję, że sprawca nie uniknie takiej właśnie kary. W dalszej części swej wypowiedzi zaznaczył, że zanim to nastąpi, odbędzie się oczywiście dochodzenie i o wszystkim zadecyduje sąd.

Trzeba przede wszystkim zająć się tzw. manifestem (Manifesto) będącym wykładnią pobudek 21-letniego Patricka Crusiusa z oddalonego o ponad 1 tys. km od El Paso miasta Allen, który dopuścił się zbrodni - podkreślił. Manifest został opublikowany przez niego na Facebooku.

Podczas konferencji prasowej zaznaczono, że jest to tekst pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów. Nie cytowano go, ponieważ byłoby to z pewności intencją sprawcy, by wszyscy poznali jego treść.

Prezydent Meksyku Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował w sobotę, że wśród ofiar w El Paso były trzy osoby pochodzące z Meksyku.

Miasto El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem. Supermarket, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej, we wschodniej części miasta. Często robią w nim zakupy imigranci.

Policja za pośrednictwem mediów zaapelowała, by Amerykanie zgłaszali wszelkie przejawy mowy nienawiści i pogróżki wobec mniejszości organom takim, jak prokuratura czy policja, wysyłając im tzw. screenshots z mediów społecznościowych.

Policja przekazała wcześniej, że sprawca strzelaniny został zatrzymany. "Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału; żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny" - poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez. Rzecznik powiedział też, że na obecnym etapie wykluczono możliwość współdziałania kilku sprawców.

(fot. JOSE LUIS GONZALEZ / Reuters)

Do strzelaniny doszło w sobotę po południu. Policja informowała na Twitterze, że funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie o strzałach, jakie miały paść w centrum handlowym Cielo Vista oraz ostrzegła mieszkańców, by ze względów bezpieczeństwa trzymali się od tego miejsca z daleka.

"Straszna strzelanina w El Paso. Doniesienia są bardzo złe, jest wielu zabitych" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Dodał, że rozmawiał z gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem, któremu obiecał pełne wsparcie ze strony rządu federalnego.

"Niech Bóg będzie z Wami wszystkimi" - zakończył swój tweet Donald Trump.

Nie wiadomo, jakie były motywy działania 21-latka, ale wiadomo na podstawie jego aktywności w internecie, że przygotowywał swą akcję od miesiąca.

Lokalna stacja telewizyjna KTSM w El Paso opublikowała w sobotę dwa zdjęcia domniemanego sprawcy zrobione dzięki kamerom monitoringu. "Mężczyzna był raczej młody, miał na sobie spodnie khaki oraz czarny podkoszulek i energicznie wymachiwał karabinem przy wchodzeniu do galerii handlowej" - napisał Reuters.

Napastnikowi grozi kara śmierci

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości chce ustalić, czy strzelanina stanowiła przestępstwo popełnione z nienawiści w związku z odkryciem rasistowskiego, antyimigranckiego "manifestu", jaki został zamieszczony w internecie na krótko przed atakiem - przekazał w niedzielę prokurator federalny John Bash. Śledczy badają, czy napisał go mężczyzna podejrzany o zabicie 20 osób i ranienie 26 w centrum handlowym Cielo Vista.

Szef policji w El Paso wcześniej określił ten tekst jako pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący w pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów. Także przedstawiciel miejscowej prokuratury w El Paso Jaime Esparza ogłosił w niedzielę na konferencji prasowej, że stan Teksas również zamierza domagać się dla sprawcy kary śmierci.

Amerykańska prokuratura federalna przekazała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

W związku z masakrą w E Paso oraz kolejną w Dayton w stanie Ohio prezydent USA Donald Trump zarządził opuszczenie do połowy masztu flag przed Białym Domem i innymi budynkami państwowymi.

To 22. masowe morderstwo w 2019 roku

Jest to kolejna strzelanina w USA w ostatnich dniach. We wtorek dwie osoby zginęły od strzałów w supermarkecie w stanie Missisipi, a kilka dni wcześniej 19-latek otworzył ogień podczas lokalnego festiwalu w niewielkiej miejscowości Gilroy na północy Kalifornii, zabijając trzy osoby. Sprawca został zastrzelony przez wezwanych na miejsce policjantów. 

Strzelanina w Dayton to 22. w tym roku masowe morderstwo (ang. mass killing) w USA - wynika z bazy danych agencji AP, dziennika "USA Today" i Northeastern University, która dokumentuje zabójstwa z co najmniej czterema ofiarami śmiertelnymi (nie licząc sprawcy). W 20 masakrach poprzedzających mijający weekend życie straciło 96 osób. 

mars/ cyk/ akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 15 open_mind

Ludzie widzą że coraz większe przyzwolenie jest na niszczenie i degradację życia przez skrajne organizacje to i sami sobie pozwalają na coraz więcej. Po prostu następuje degradacja społeczeństwa w myśl róbcie co chcecie byle byście tylko nienawidzili Trumpa i głosowali na lewicę. Świat po prostu doszedł do ściany ! Tak - Demokratyczny system się zdegradował wysyłając jako forpocztę tęczowe zarazy oraz różne Antify, Ludzi trzeba wziąć krótko za „buźkę” i wybić im slogan o demokracji i wolności bez granic którym podstępnie te grupy się podpierają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 open_mind

To co obecnie się dzieje to można pomyśleć że: Strzelanie do ludzi w publicznych miejscach stało się legalne. Co na to pieniacze wolności i demokracji. Gdzie prawo ofiar do życia !

! Odpowiedz
3 43 prezes_jan

Czy ta informacja jest tak istotna i tak sensacyjna, że pojawiła się na tej stronie? Czy zaistniała sytuacja ma jakiś wpływ na światowe rynki, gospodarkę USA? Otóż nie. Jak nie macie Państwo tematu na artykuł to proponuję nie publikować takich „rewelacji” tym bardziej, że z Waszego artykułu niewiele wiadomo.

! Odpowiedz
12 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 0 open_mind odpowiada (usunięty)

A było:
„Odpowiem tobie krótko; Napisać o tobie kretyn to komplement !”

Jak trzeba być aroganckim i nie tylko aby w obliczu takich tragedii takie brednie pisać jak ty!

! Odpowiedz
12 2 open_mind

Co najmniej 19 osób zginęło, a 40 zostało rannych po strzelaninie w sobotę w pobliżu centrum handlowego w El Paso w Teksasie. Jeden podejrzany, 21-letni mężczyzna z okolic Dallas, jest w areszcie. A taki element poniżej napisze że on sobie nie życzy aby o tym pisać tutaj.

! Odpowiedz
8 3 open_mind

Szybcy i wściekli po prostu wrócili przez granicę. Dodam że tam miała się odbyć za trzy tygodnie manifestacja solidarności grupy Antifa proklamująca otwarcie granic. Obecnie to przedstawienie spłynęło krwią i jest już odwołane przez władze!

! Odpowiedz
16 42 trollmaster

"Dochodzenie koncentruje się na zbadaniu, czy nie doszło do przestępstwa na tle nienawiści etnicznej i rasowej."

Uwaga, tłumaczę z lewackiego na nasze:

-jeśli zginęli sami biali, to nic takiego, zwykła strzelanina,
-jeśli zginęli również kolorowi, no, to już jest przestępstwo rasowe,
- a jeśli nie daj boże trafił się jakiś koszerny, no, to już jest przykład zwierzęcego antysemityzmu (copyrights GW(tm)).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 27 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 9 januszcebulak

Nie do końca. Problem leży bardziej po stronie społeczno-kulturowej.

Gdyby przyczyną przemocy związanej z bronią byłą tylko i wyłącznie broń, to na każde 30 strzelanin w USA powinna przypadać 1 w Kanadzie, lub na 24 w USA 1 w Niemczech.

Tak nie jest. Zgadam się, że niekontrolowany dostęp do broni to głupi pomysł. Każdy powinien przechodzić testy psychologiczne oraz być sprawdzany pod wzgędem karalności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil