REKLAMA

Strzelanina w Teksasie. Kilka godzin później w Ohio

2019-08-03 20:58, akt.2019-08-04 20:40
publikacja
2019-08-03 20:58
aktualizacja
2019-08-04 20:40

W strzelaninie w supermarkecie Walmart w El Paso, do jakiej doszło w sobotę zginęło 20 osób, a 26 osób odniosło rany - poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott. Do kolejnej strzelaniny w niedzielę nad ranem czasu lokalnego doszło w mieście Dayton w stanie Ohio.

Do kolejnej strzelaniny doszło w mieście Dayton w stanie Ohio w północno - wschodniej części USA. 10 osób zginęło, a 16 zostało rannych. Sprawca to 24-letni Connor Betts - poinformował przedstawiciel policji Matt Carper. Według policji wśród ofiar śmiertelnych jest siostra sprawcy.

Jak podają amerykańskie media, w tym lokalna telewizja WHIOTV7, napastnik zaatakował przed godz. 2 nad ranem (godz. 7.22 w Polsce) w pobliżu Ned Peppers Bar w Oregin District, historycznej dzielnicy niedaleko śródmieścia, gdzie mieszczą się kluby nocne, bary, restauracje, teatry, galerie i sklepy.  Zdaniem mediów powodem wyciągnięcia broni miała być odmowa wstępu do baru. Mężczyzna w pierwszej kolejności zastrzelił osobę, która chciała go rozbroić. Do ataku użył karabinu, którym w ciągu mniej niż minuty zabił dziewięć osób i ranił 27. Został zastrzelony przez policjantów z przechodzącego w pobliżu patrolu.

Jak lakonicznie powiadomiła na swoim Twitterze policja w Dayton: Obecni w pobliżu funkcjonariusze mogli "szybko ją zakończyć" - poinformowała na Twitterze policja w Dayton, nie podając więcej szczegółów. W sprawie wszczęto śledztwo, w którym policji pomaga FBI.

Policja poinformowała też, że najmłodszą z osób zabitych przez Bettsa jest jego 22-letnia siostra Megan. Pozostałe ofiary śmiertelne miały od 25 do 57 lat. Władze nie wypowiedziały się dotąd na temat możliwego motywu sprawcy.

Burmistrz Dayton Nan Whaley powiedziała, że napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną i nosił przy sobie zapasowe magazynki z amunicją. Gdyby nie szybka reakcja policji, "dziś setki ludzi w Oregon District mogłyby nie żyć" - podkreśliła.

Whaley dodała, że w związku ze strzelaniną do szpitali trafiło co najmniej 27 osób, ale co najmniej 15 z nich zostało już zwolnionych do domu. Kilka osób pozostaje w stanie poważnym lub krytycznym - przekazały władze miejscowych szpitali, dodając, że część osób miała kilka ran postrzałowych, podczas gdy inni odnieśli obrażenia, uciekając przed napastnikiem.

Gubernator Ohio Mike DeWine w wydanym oświadczeniu ogłosił, że w związku z tragedią nakazał opuszczenie do połowy masztu flag przed budynkami państwowymi w całym stanie. Zaoferował pomoc władzom Dayton i zapewnił o modlitwie w intencji ofiar.

El Passo i strzelanina w supermarkecie Walmart

W sobotę wieczorem, zaledwie kilka godzin wcześniej, 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób i raniąc 26. Sprawcę ujęto.

Szef policji w El Paso powiedział, że do strzelaniny doszło o godz. 10:35 czasu lokalnego (17:35 w Polsce). Początkowo policja otrzymywała sygnały o kilku strzelcach, co sprawiło, że akcja służb była prowadzona w kilku miejscach, w tym - w galerii handlowej Cielo Vista Mall. Allen potwierdził, że zginęło 20 osób w różnym wieku.

/ fot. JOSE LUIS GONZALEZ / Reuters

Mówiąc o ofiarach, szef policji w El Paso nie krył emocji. Przypomniał, że Teksas jest stanem, w którym obowiązuje kara śmierci. Wyraził nadzieję, że sprawca nie uniknie takiej właśnie kary. W dalszej części swej wypowiedzi zaznaczył, że zanim to nastąpi, odbędzie się oczywiście dochodzenie i o wszystkim zadecyduje sąd.

Trzeba przede wszystkim zająć się tzw. manifestem (Manifesto) będącym wykładnią pobudek 21-letniego Patricka Crusiusa z oddalonego o ponad 1 tys. km od El Paso miasta Allen, który dopuścił się zbrodni - podkreślił. Manifest został opublikowany przez niego na Facebooku.

Podczas konferencji prasowej zaznaczono, że jest to tekst pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów. Nie cytowano go, ponieważ byłoby to z pewności intencją sprawcy, by wszyscy poznali jego treść.

Prezydent Meksyku Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował w sobotę, że wśród ofiar w El Paso były trzy osoby pochodzące z Meksyku.

Miasto El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem. Supermarket, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej, we wschodniej części miasta. Często robią w nim zakupy imigranci.

Policja za pośrednictwem mediów zaapelowała, by Amerykanie zgłaszali wszelkie przejawy mowy nienawiści i pogróżki wobec mniejszości organom takim, jak prokuratura czy policja, wysyłając im tzw. screenshots z mediów społecznościowych.

Policja przekazała wcześniej, że sprawca strzelaniny został zatrzymany. "Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału; żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny" - poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez. Rzecznik powiedział też, że na obecnym etapie wykluczono możliwość współdziałania kilku sprawców.

/ fot. JOSE LUIS GONZALEZ / Reuters

Do strzelaniny doszło w sobotę po południu. Policja informowała na Twitterze, że funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie o strzałach, jakie miały paść w centrum handlowym Cielo Vista oraz ostrzegła mieszkańców, by ze względów bezpieczeństwa trzymali się od tego miejsca z daleka.

"Straszna strzelanina w El Paso. Doniesienia są bardzo złe, jest wielu zabitych" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Dodał, że rozmawiał z gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem, któremu obiecał pełne wsparcie ze strony rządu federalnego.

"Niech Bóg będzie z Wami wszystkimi" - zakończył swój tweet Donald Trump.

Nie wiadomo, jakie były motywy działania 21-latka, ale wiadomo na podstawie jego aktywności w internecie, że przygotowywał swą akcję od miesiąca.

Lokalna stacja telewizyjna KTSM w El Paso opublikowała w sobotę dwa zdjęcia domniemanego sprawcy zrobione dzięki kamerom monitoringu. "Mężczyzna był raczej młody, miał na sobie spodnie khaki oraz czarny podkoszulek i energicznie wymachiwał karabinem przy wchodzeniu do galerii handlowej" - napisał Reuters.

Napastnikowi grozi kara śmierci

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości chce ustalić, czy strzelanina stanowiła przestępstwo popełnione z nienawiści w związku z odkryciem rasistowskiego, antyimigranckiego "manifestu", jaki został zamieszczony w internecie na krótko przed atakiem - przekazał w niedzielę prokurator federalny John Bash. Śledczy badają, czy napisał go mężczyzna podejrzany o zabicie 20 osób i ranienie 26 w centrum handlowym Cielo Vista.

Szef policji w El Paso wcześniej określił ten tekst jako pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący w pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów. Także przedstawiciel miejscowej prokuratury w El Paso Jaime Esparza ogłosił w niedzielę na konferencji prasowej, że stan Teksas również zamierza domagać się dla sprawcy kary śmierci.

Amerykańska prokuratura federalna przekazała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

W związku z masakrą w E Paso oraz kolejną w Dayton w stanie Ohio prezydent USA Donald Trump zarządził opuszczenie do połowy masztu flag przed Białym Domem i innymi budynkami państwowymi.

To 22. masowe morderstwo w 2019 roku

Jest to kolejna strzelanina w USA w ostatnich dniach. We wtorek dwie osoby zginęły od strzałów w supermarkecie w stanie Missisipi, a kilka dni wcześniej 19-latek otworzył ogień podczas lokalnego festiwalu w niewielkiej miejscowości Gilroy na północy Kalifornii, zabijając trzy osoby. Sprawca został zastrzelony przez wezwanych na miejsce policjantów. 

Strzelanina w Dayton to 22. w tym roku masowe morderstwo (ang. mass killing) w USA - wynika z bazy danych agencji AP, dziennika "USA Today" i Northeastern University, która dokumentuje zabójstwa z co najmniej czterema ofiarami śmiertelnymi (nie licząc sprawcy). W 20 masakrach poprzedzających mijający weekend życie straciło 96 osób. 

mars/ cyk/ akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
fakpejsy
Kazdy powinien miec bron wtedy szybciej by go zalatwili.
kali17
Skoro dostęp do broni jest przyczyną morderstw to znaczy ze w polsce morderstwa sie nie zdarzaja bo w pl mało kto ma broń. Super czym zatem zajmuje sie polcija?
open_mind
Sprawa Epsteina musi zwracać na siebie zbyt dużą uwagę, więc Deepstate uwolnił swoich „agentów rozpraszających uwagę”.
open_mind
Jeśli strzelec ma misję samobójczą, dlaczego ma zamiar nosić zarówno ochronę na oczu, jak i słuchu? Odpowiedź: Ponieważ wie, że przeżyje swoją „misję” i zostanie aresztowany po poddaniu się policji. To wcale nie była misja samobójcza. ?
mooooo
Bieda i pogłębiająca się nędza brak pracy i ten kredyt do końca życia ludzie obserwują poziom życia i technologi w Europie i na świecie a poziom w USA to doprowadza do skrajności psychicznej gdzie ludzie USA coraz częściej sięgają po broń bo kraj 75 po wojnie nie ma stabilizacji ekonomicznej wszystko zostało przesrane Bieda i pogłębiająca się nędza brak pracy i ten kredyt do końca życia ludzie obserwują poziom życia i technologi w Europie i na świecie a poziom w USA to doprowadza do skrajności psychicznej gdzie ludzie USA coraz częściej sięgają po broń bo kraj 75 po wojnie nie ma stabilizacji ekonomicznej wszystko zostało przesrane a i jeszcze trzeba kilkaset lat spłacać ,, siada psychika
talmud
czyzby zdecydowana wiekszosc normalnych ludzi miala dosyc tfu "demokracji" ??
jkendy
a co > marzą ci się masowe egzekucje jak w Chinach ? Czy trucie opozycji jak w Rosji?
carlito1
Pożywka do polskich hoplofobów.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
januszcebulak
Nie do końca. Problem leży bardziej po stronie społeczno-kulturowej.

Gdyby przyczyną przemocy związanej z bronią byłą tylko i wyłącznie broń, to na każde 30 strzelanin w USA powinna przypadać 1 w Kanadzie, lub na 24 w USA 1 w Niemczech.

Tak nie jest. Zgadam się, że niekontrolowany dostęp do broni to
Nie do końca. Problem leży bardziej po stronie społeczno-kulturowej.

Gdyby przyczyną przemocy związanej z bronią byłą tylko i wyłącznie broń, to na każde 30 strzelanin w USA powinna przypadać 1 w Kanadzie, lub na 24 w USA 1 w Niemczech.

Tak nie jest. Zgadam się, że niekontrolowany dostęp do broni to głupi pomysł. Każdy powinien przechodzić testy psychologiczne oraz być sprawdzany pod wzgędem karalności.

Powiązane: Strzelanina w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki