REKLAMA

Tegoroczne lato na Węgrzech było najgorętsze od 1901 roku

2022-09-10 15:00
publikacja
2022-09-10 15:00

Tegoroczne lato, z pięcioma falami upałów i tylko krótkimi chłodniejszymi okresami, było najgorętsze od 1901 roku – poinformowała węgierska Państwowa Służba Meteorologiczna (OMSZ).

Tegoroczne lato na Węgrzech było najgorętsze od 1901 roku
Tegoroczne lato na Węgrzech było najgorętsze od 1901 roku
fot. Yasonya / / Shutterstock

Najwyższe temperatury przewyższały te notowane wcześniej we wszystkich trzech letnich miesiącach, osiągając w czerwcu 39,6 stopni w Berettyoujfalu we wschodnich Węgrzech oraz 41,5 stopni w lipcu w Hodmezovasarhely w południowo-wschodniej części kraju.

Po krótkim chłodniejszym okresie na początku sierpnia temperatury znów wystrzeliły, osiągając 39,6 stopni w miejscowości Baja w południowych Węgrzech.

Liczba upalnych dni w tym roku również przekroczyła średnią. W ciągu całego lata przez 11 dni temperatura była wyższa niż 35 stopni, czyli 8 dni powyżej wieloletniej średniej. Ponadto przez 46 dni termometry pokazywały temperaturę powyżej 30 stopni, to jest 20 dni powyżej średniej.

Jak podało OMSZ, było to też dwudzieste czwarte najsuchsze lato od początku XX wieku ze średnimi opadami na poziomie 137,3 mm, podczas gdy średnia sezonowa wynosi 203,5 mm. Jednocześnie okres od stycznia do sierpnia był najsuchszy od początku 1901 roku.

Wysokie temperatury skutkowały m.in. spadkiem poziomu rzek, w tym Dunaju. W połowie sierpnia węgierskie media informowały, że na wysokości miasta Vamosszabadi w północno-zachodnich Węgrzech przy granicy ze Słowacją niski poziom wody odsłonił wrak prawdopodobnie radzieckiego statku, który zatonął w czasie II wojny światowej.

Z Budapesztu Marcin Furdyna  

arch.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fala upałów na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki