REKLAMA

Te firmy pozwalają na pracę z domu

Justyna Niedbał2014-07-29 08:17
publikacja
2014-07-29 08:17
Te firmy pozwalają na pracę z domu
Te firmy pozwalają na pracę z domu
fot. Pixland / / Thinkstock

Jeśli praca w biurze rozprasza, a dojazd zajmuje dużo czasu, z pewnością interesująca wydaje się praca w domu. Elastyczny czas pracy, brak dyskryminacji, większa efektywność i możliwość opieki nad bliskimi – to tylko niektóre z zalet telepracy.

Jak wynika z danych Global Workplace Analytics, połowa pracowników na świecie mogłaby wykonywać swoją pracę zdalnie. Wiele firm nie godzi się jednak na takie rozwiązanie – głównie z powodu braku zaufania do zatrudnionych osób.

Globalne firmy pozwalają na pracę z domu

Serwis Business Insider cytuje wyniki badania jednej z firm monitorujących treść ogłoszeń o pracę blisko 25 tys. firm z całego świata i wychwytującej te, w przypadku których dopuszcza się pracę zdalną. Na tej podstawie wytypowano 25 pracodawców, którzy są najbardziej otwarci na pracę zdalną.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła firma Kaplan – renomowana szkoła języka angielskiego oferująca kursy zagraniczne w 44 placówkach na świecie (w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii). Otwarte obecnie oferty pracy dotyczą stanowisk koordynatora obsługi studentów oraz asystenta operacyjnego.

Na drugie miejsce trafił IBM, producent zaawansowanych technologii informatycznych obejmujących systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy pamięciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresy mikroelektroniki. Firma poszukuje m.in. osób, które pracowałyby z domu na stanowisku specjalisty sprzedaży i programistów.

Trzecią najbardziej elastyczną pod względem dostosowania się do preferowanego przez pracownika miejsca pracy firmą jest amerykańska korporacja US Reports zajmująca się audytem, oceną ryzyka, kontrolą strat i specjalistycznymi inspekcjami wewnętrznymi. Obecnie poszukuje specjalistów od ubezpieczeń i wyceny strat.

W rankingu wyróżniono też takie firmy, jak: First Data, About.com, SAP, Xerox, Dell, Apple, PAREXEL, UnitedHealth Group, Red Hat, BROADSpire, Covance oraz Aon.

W Polsce telepraca jeszcze nie jest popularna

Źródło: Thinkstock

Jak wynika z obecnych przepisów, telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy przy wykorzystaniu środków telekomunikacji elektronicznej. Strony umowy mogą uzgodnić miejsce pracy, które jest najbardziej dogodne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. To ważne, bo determinuje rodzaj wykonywanej telepracy. Rozróżnia się bowiem telepracę domową, wykonywaną w domu pracownika, albo telepracę zamienną – wykonywaną częściowo w biurze i w domu.

Wyróżnia się też telepracę świadczoną w telecentrum (pomieszczeniu biurowym znajdującym się z dala od firmy), telepracę mobilną (w przypadku osób przemieszczających się) oraz tzw. telechatki – telecentrum przeniesione na tereny wiejskie, najczęściej do niewykorzystywanych pomieszczeń szkolnych lub gospodarczych.

Do tej pory zapisy polskiego prawa pracy utrudniały pracodawcom zatrudnianie telepracowników, czyli osób wykonujących pracę na odległość. Samo pojęcie telepracy pojawiło się w Kodeksie pracy dopiero w 2007 r., nic więc dziwnego, że obecnie zezwala na nią jedynie 3,2 proc. małych i średnich firm w Polsce (dane PARP). Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez London Business School we współpracy z Deloitte, do końca 2020 r. aż połowa z nas będzie pracować w ten właśnie sposób.

Zalety pracy na odległość docenił nawet resort pracy, który w znowelizowanej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zagwarantował firmom gotowym utworzyć miejsce pracy zdalnej dla bezrobotnego rodzica grant z Funduszu Pracy w wysokości sześciu pensji minimalnych, czyli ok. 10 tys. zł. Nie przeszło to bez echa. Na portalach z ofertami zatrudnienia jak grzyby po deszczu pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy zdalnej.

Justyna Niedbał

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Lidka
Tego typu praca w domu jest super o ile ma się do tego warunki. Jeżeli w chwili, gdy tylko sięgniesz po słuchawkę, dziecko natychmiast robi wszystko byleby tylko odwrócić Twoją uwagę - zapomnij o pracy. Wiem, bo to przerobiłam. Po tygodniu byłam chodzącym kłębkiem nerwów. Niestety do wyboru jest albo to, albo brak Tego typu praca w domu jest super o ile ma się do tego warunki. Jeżeli w chwili, gdy tylko sięgniesz po słuchawkę, dziecko natychmiast robi wszystko byleby tylko odwrócić Twoją uwagę - zapomnij o pracy. Wiem, bo to przerobiłam. Po tygodniu byłam chodzącym kłębkiem nerwów. Niestety do wyboru jest albo to, albo brak pracy, bo większość innych firm oferujących pracę w domu typu "chałupnictwo" to oszuści.
~Ela
Możesz spróbować robić transkrypcje
~111
fajna sprawa, czas ktory marnujemy w pracy na pogaduszki czy internet mozna w domu efektywnie wykorzystac...a sama praca zajmuje przewaznie 5-6 godz...
~cv
Pracuje w domu od 15 lat. To kwestia dyscypliny.
~Creative
W domu ? średni pomysł w domu się nie pracuję w domu się odpoczywa :) Praca w domu nie jest efektywna, wszystko rozprasza sprzątanie, pranie itd.Lepiej znaleźć fajne biuro coworkingowe w którym za małe pieniądze można spokojnie i efektywnie pracować :)
~Xsss
Kto pracuje w domu, wie ile to ma plusów... i ile minusów :)
~PolskaW
Do 2020r. (jak dalej będzie "rządzić" PO ) połowa z nas NIE będzie pracować w ogóle bo nie będzie gdzie (przy takim poziomie lewactwa)Co najwyżej u "rasy panów" na zachodzie.Ale przecież u nas się "nie opłaca" nic robić
~qwe
nie, do 2020 polowa z nas nie bedzie pracowac w ten sposob, durne stwierdzenia
~arni
Nie tylko tak duże firmy i tak daleko zatrudniają na zasadach telepracy, np. spółka IT z Gdańska - Snazzy - też udostępnia możliwość pracy z domu, właściwie dla pracowników każdego szczebla. Kluczem do efektywnego działania w taki sposób są systemy IT i nowoczesne podejście do zarządzania środowiskiem Nie tylko tak duże firmy i tak daleko zatrudniają na zasadach telepracy, np. spółka IT z Gdańska - Snazzy - też udostępnia możliwość pracy z domu, właściwie dla pracowników każdego szczebla. Kluczem do efektywnego działania w taki sposób są systemy IT i nowoczesne podejście do zarządzania środowiskiem rozproszonym.
~broker
szkoda, że US Reports nie ma w Polsce

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki