REKLAMA

Te biznesy będą modne w 2020 r.

2014-06-30 18:00
publikacja
2014-06-30 18:00
Te biznesy będą modne w 2020 r.
Te biznesy będą modne w 2020 r.
/ thetaXstock

Czas biegnie, a wraz z nim rzeczywistość gospodarcza ulega zmianom. Trudno jest więc przewidzieć przyszłość, a także zaplanować karierę na najbliższe lata. Tymczasem od decyzji, które podejmiemy teraz, zależeć będzie stabilność pracy i wysokość przyszłego wynagrodzenia. Przedstawiamy więc zestawienie profesji, które będą niezbędne za sześć lat.

Każdy, kto stał przed wyborem studiów zadawał sobie pytanie: czy po ich skończeniu znajdę pracę w zawodzie. Podobnie myślą przedsiębiorcy. Większość z nich zdaje sobie sprawę z tego, że przez pierwszy rok, a czasem i dwa, będą pod kreską. Większość jest w stanie to przeboleć, jeśli na horyzoncie jawi się perspektywa konkretnych zysków.

Bureau of Labour Statistics to amerykańska organizacja rządowa, która co roku publikuje listę branż znikających z rynku. Łączą je wspólne cechy, takie jak cięcie kosztów, redukcja zatrudnienia i zastępowanie pracy ludzkich rąk nowoczesnymi technologiami. Rozchwytywane w przyszłości profesje to głównie takie, których nie da się na razie zastąpić maszynami. Oto niektóre z nich.

Opieka zdrowotna

O tym, że nasze społeczeństwo się starzeje nie trzeba nikomu przypominać. Z jednej strony nie jest to dobra wiadomość, jednak warto przemyśleć, jak można wykorzystać tę sytuację. Obecne pokolenie wyżu demograficznego także z czasem wymagało będzie kompleksowej opieki medycznej. To oni stworzą popyt na usługi m.in. fizjoterapeutów, stomatologów, pielęgniarzy, okulistów, a także laryngologów. Wzrośnie też zapotrzebowanie na usługi świadczone przez przedstawicieli zawodów pokrewnych. Bureau of Labour Statistics szacuje, że do 2020 r. popyt na terapeutów małżeńskich i rodzinnych będzie wyższe o 40 proc.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Finanse

Kryzys finansowy w 2008 r. odcisnął swoje piętno nie tylko na gospodarkach krajów na całym świecie, ale też na podejściu młodych ludzi do studiowania kierunków ekonomicznych. Z danych GUS, prezentowanych w raporcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Szkolnictwo Wyższe w Polsce 2013” wynika jasno, że dramatycznie spadła liczba studentów ekonomii i kierunków w pokrewnych w 2011 r. w porównaniu do 2007 r. Zarządzanie finansami jest jednak nieodzownym elementem każdej firmy. Polskie firmy coraz chętniej korzystają też z instrumentów pochodnych, w celu zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym. Specjaliści z tej dziedziny będą poszukiwani nawet za kilka lat.

Ekologia

Firmy coraz bardziej zwracają uwagę na prowadzenie działalności w taki sposób, żeby nie zagrażała ona środowisku naturalnemu. Nic w tym dziwnego, bowiem za niestosowanie się do unijnych norm grożą im wysokie kary finansowe. Wtórne wykorzystanie surowców będzie miało też znaczenie dla przyszłych pokoleń. Można też zauważyć swoistą modę na korzystanie z tzw. zielonej energii. Rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty ogrzania budynków, czy dostarczenia energii bez dodatkowych strat będą więc w najbliższej przyszłości na wagę złota.

Usługi

Mimo że rynek jest chłonny na nowe technologie i innowacje, to wciąż jednak pozostaje dużo przestrzeni dla działalności tradycyjnej. Wszyscy, którzy potrafią zaciekawić klientów świadczonymi przez siebie usługami znajdą na nie zbyt. Mimo dużej konkurencji, nie zmaleje zainteresowanie usługami kosmetycznymi, fryzjerstwem, handlem używanymi samochodami czy drobną księgowością. Nie można też pominąć zapotrzebowania na osoby, które zajmują się serwisowaniem sprzętów RTV, AGD, samochodów czy świadczeniem drobnych usług budowlanych.

Programowanie

Rewolucja internetowa sprawiła, że część specjalności w branży IT odchodzi powoli do lamusa. Początkujący programiści mają z reguły ciężki orzech do zgryzienia, bo z wybranym przez siebie językiem kodowania łączą się nierozerwalnie nawet na kilka lat. Do analizowania trendów na tym rynku przydatny może okazać się coroczny raport tworzony przez Tiobe Software. Obecnie wysoką pozycję wciąż zajmuje język C, następnie Java, a na trzecim miejscu Objective-C. Warto śledzić statystyki i ryzykować, ucząc się języków, które obecnie odznaczają się wyraźnym trendem wzrostowym.

Justyna Niedbał

j.niedbal@bankier.pl
Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~bolek
Fajne są takie przewidywania na 5 lat do przodu. W sumie częściowo niewiele z nich wynika. Oczywiste jest, że wszelakie usługi będą się świetnie rozwijały, także turystyka. Marehon, masz rację, bez pieniędzy to wszystko niewątpliwie się nie uda, więc wszelkie pośrednictwo finansowe również będzie (a właściwie już jest) na fali Fajne są takie przewidywania na 5 lat do przodu. W sumie częściowo niewiele z nich wynika. Oczywiste jest, że wszelakie usługi będą się świetnie rozwijały, także turystyka. Marehon, masz rację, bez pieniędzy to wszystko niewątpliwie się nie uda, więc wszelkie pośrednictwo finansowe również będzie (a właściwie już jest) na fali wznoszącej.
~marehon
Finanse to takie trochę perpetuum mobile - ludzie zawsze będą co jakiś czas potrzebować coś na raty czy na kredyt na przykład, zawsze będą kupować nowe mieszkania itd. Różnić się może co najwyżej standard kupowanych produktów czy to czy są one produktami pierwszej potrzeby. Zresztą już teraz widać, że w niektórych miastach, gdzie Finanse to takie trochę perpetuum mobile - ludzie zawsze będą co jakiś czas potrzebować coś na raty czy na kredyt na przykład, zawsze będą kupować nowe mieszkania itd. Różnić się może co najwyżej standard kupowanych produktów czy to czy są one produktami pierwszej potrzeby. Zresztą już teraz widać, że w niektórych miastach, gdzie nie docierają niektóre banki zaczynają się pojawiać punkty doradztwa finansowego, choćby Idei Expert, która już teraz potencjalnym partnerom, rozkręcającym biznes, proponuje b. dobre warunki.
~noname
w 2020 najlepiej będzie zarabiał dystrybutor wody pitnej do krajów arabskich
~ŁF
Programista łączy się nierozerwalnie na kilka lat z danym językiem programowania? Co za bzdury! Programuję głównie w C#/js/sql, ale w razie czego w pięć minut przesiadam się do php, actionscript albo delphi. Dobry programista ma kilka języków programowania w małym palcu, albo płacą mu za specjalizację takie pieniądze, że będzie miał Programista łączy się nierozerwalnie na kilka lat z danym językiem programowania? Co za bzdury! Programuję głównie w C#/js/sql, ale w razie czego w pięć minut przesiadam się do php, actionscript albo delphi. Dobry programista ma kilka języków programowania w małym palcu, albo płacą mu za specjalizację takie pieniądze, że będzie miał czas na przekwalifikowanie.
~bajcerowicz
Polska będzie od morza do morza,tylko oby ktoś chcial,mial zdrowie,warunki aby tutaj pracować'pozyjemy zobaczymy'czy będą granice,czy będziemy mogli mówić po polsku,czy będąwsprzyjające warunki,czy dozyjemy na razie jest ............a będzie???????????? nas po 2030 podobno 15mln wg jakiś tam statystyk w granicach R.P.'co Polska będzie od morza do morza,tylko oby ktoś chcial,mial zdrowie,warunki aby tutaj pracować'pozyjemy zobaczymy'czy będą granice,czy będziemy mogli mówić po polsku,czy będąwsprzyjające warunki,czy dozyjemy na razie jest ............a będzie???????????? nas po 2030 podobno 15mln wg jakiś tam statystyk w granicach R.P.'co z tego,ważne jest kto się kim czuje i jakim jest dla drugiej Osoby-Czlowieka,praca w przyszlosci to niewiadoma,najlepiej do śmierci, urlop po japońsku (1 dzień w roku),żal za winy też po japońsku, najlepiej na rynku,za kradzież Gorlic na lyso..........ląd zA pogoda szkoda czasu na pisanie, ktore nie przynosi pkb
~szponiak
Polska wymiera, a tysiące młodych Polaków musi wyjeżdżać za chlebem za granicę. Prognozy KE i ZUS-u wskazują na to, że w 2050 r. Polaków będzie o 6 mln mniej. Potężnie zachwieje to systemem emerytalnym, zabraknie pieniędzy na emerytury. Alarmuje fundacja CitizenGo.Tekst pokroju michnika i lisa echhh
~afagram
To nie jest prawda. Po pierwsze: rozwój drukarek 3D wzmocni rynek małych i bardzo małych firm. produkujących krótkie serie wyrobów od plastikowych ozdóbek po bardziej skomplikowane wyroby skierowane na rynek domowy lub biurowy.Po drugie nastąpi dalsza automatyzacja dystrybucji i logistyki wypierająca ludzi z obsługi sieci i magazynów.To nie jest prawda. Po pierwsze: rozwój drukarek 3D wzmocni rynek małych i bardzo małych firm. produkujących krótkie serie wyrobów od plastikowych ozdóbek po bardziej skomplikowane wyroby skierowane na rynek domowy lub biurowy.Po drugie nastąpi dalsza automatyzacja dystrybucji i logistyki wypierająca ludzi z obsługi sieci i magazynów. To dzieje się już dzisiaj, a za pięć lat będzie koniecznością wynikająca z konkurencji.Po trzecie warsztat pana Zdzicha może mieć problemy, ponieważ elektronizacja i modułowość wyrobów zmusi go do zakupu dosyć drogiego oprzyrządowania do napraw. Raczej bedą przeważać serwisy producenckie z ludźmi przeszkolonymi do wymiany modułów.Po czwarte skurczy się rynek prac prostych. Prawdopodobnie w latach 2020-2030 bedzie można produkować masowo roboty do prac prostych w cenie ok. 1000USD/szt.Jeżeli w Polsce nie pojawi się silny ośrodek pozwalający na rozwój nowych technologii i duże inwestycje produkcyjne, to zostanie nam tylko produkcja rolna i przetwórstwo.A tak na maeginesie to żywność także można drukować, tak jak i narządy ludzi- to nastapi w najbliższej przyszłości.
~MacGawer
Odpowiedz tylko na jedno pytanie: skąd energia do tego wszystkiego? Podpowiem, produkcja ropy praktycznie stanęła w miejscu, atom ma obecnie taki udział jak pod koniec XXw, fuzja najwczesniej za pół wieku, węgiel i gaz też nie są niewyczerpywalne...
~MacGawer
Miałem nie komentować, ale co tam... Do 2020r nasz świat zmieni się nie do poznania, a pierwsze oznaki zmian juz są. Z ostatniego raportu BP mozna się dowiedzieć, że produkcja ropy w 2013r wzrosła o 0.6%, a konsumpcja o 1.4%. Ta dysproporcja to dopiero preludium do przyszlego świata, zmiany będą bardzo, bardzo głębokie. Ale nawet Miałem nie komentować, ale co tam... Do 2020r nasz świat zmieni się nie do poznania, a pierwsze oznaki zmian juz są. Z ostatniego raportu BP mozna się dowiedzieć, że produkcja ropy w 2013r wzrosła o 0.6%, a konsumpcja o 1.4%. Ta dysproporcja to dopiero preludium do przyszlego świata, zmiany będą bardzo, bardzo głębokie. Ale nawet gdy oprzemy się na tym co tu i teraz to nie jest tak. Ekologia a oszczedzanie na energii to dwie rózne sprawy. O usługach już wspomniano - obecnie robi się sprzęt bardzo trudno serwisowalny. Planowanie czasu zycia też nie jest urban legends, kilka razy spotkałem się z błędami konstrukcyjnymi wręcz sugerującymi ten proceder. Nie jest to współczesny wynalazek, na początku lat 90-tych TV marki Contec psuły się w/g identycznego scenariusza w identycznym czasie (po roku brak sterowania z pilota, później pad połowy TV, a jak ktoś naprawił to po kilku miesiącach kompletny pad kineskopu). Programowanie to baza, bez niego nic nie będzie dzialało. Podział nie przebiega pomiędzy javą i C lecz językami wysokiego i niskiego poziomu. Pierwsze sa łatwe do opanowania ale ograniczają możliwości programisty oraz dają powolny i zasobożerny kod. C to po prostu bajka, można w nim kodować bez mała tak efektywnie jak w assemblerze (kto wie co to takiego ;)): szybki kod, małe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, wielosytemowość i wieloprocesorowość... Podsumowując - zarowno dzisiaj jak i za 10 lat potrzebni beda fachowcy w swojej dziedzinie jednocześnie potrafiący wykonać także inne prace, nawet luźno związane ze specjalizacja. Każdy kto nauczy się tylko Javy może skończyć jak programista w języku BASIC: od lat 80-tych praktycznie martwy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki