

Czas biegnie, a wraz z nim rzeczywistość gospodarcza ulega zmianom. Trudno jest więc przewidzieć przyszłość, a także zaplanować karierę na najbliższe lata. Tymczasem od decyzji, które podejmiemy teraz, zależeć będzie stabilność pracy i wysokość przyszłego wynagrodzenia. Przedstawiamy więc zestawienie profesji, które będą niezbędne za sześć lat.
Każdy, kto stał przed wyborem studiów zadawał sobie pytanie: czy po ich skończeniu znajdę pracę w zawodzie. Podobnie myślą przedsiębiorcy. Większość z nich zdaje sobie sprawę z tego, że przez pierwszy rok, a czasem i dwa, będą pod kreską. Większość jest w stanie to przeboleć, jeśli na horyzoncie jawi się perspektywa konkretnych zysków.
Bureau of Labour Statistics to amerykańska organizacja rządowa, która co roku publikuje listę branż znikających z rynku. Łączą je wspólne cechy, takie jak cięcie kosztów, redukcja zatrudnienia i zastępowanie pracy ludzkich rąk nowoczesnymi technologiami. Rozchwytywane w przyszłości profesje to głównie takie, których nie da się na razie zastąpić maszynami. Oto niektóre z nich.
Opieka zdrowotna
O tym, że nasze społeczeństwo się starzeje nie trzeba nikomu przypominać. Z jednej strony nie jest to dobra wiadomość, jednak warto przemyśleć, jak można wykorzystać tę sytuację. Obecne pokolenie wyżu demograficznego także z czasem wymagało będzie kompleksowej opieki medycznej. To oni stworzą popyt na usługi m.in. fizjoterapeutów, stomatologów, pielęgniarzy, okulistów, a także laryngologów. Wzrośnie też zapotrzebowanie na usługi świadczone przez przedstawicieli zawodów pokrewnych. Bureau of Labour Statistics szacuje, że do 2020 r. popyt na terapeutów małżeńskich i rodzinnych będzie wyższe o 40 proc.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Finanse
Kryzys finansowy w 2008 r. odcisnął swoje piętno nie tylko na gospodarkach krajów na całym świecie, ale też na podejściu młodych ludzi do studiowania kierunków ekonomicznych. Z danych GUS, prezentowanych w raporcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Szkolnictwo Wyższe w Polsce 2013” wynika jasno, że dramatycznie spadła liczba studentów ekonomii i kierunków w pokrewnych w 2011 r. w porównaniu do 2007 r. Zarządzanie finansami jest jednak nieodzownym elementem każdej firmy. Polskie firmy coraz chętniej korzystają też z instrumentów pochodnych, w celu zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym. Specjaliści z tej dziedziny będą poszukiwani nawet za kilka lat.
Ekologia
Firmy coraz bardziej zwracają uwagę na prowadzenie działalności w taki sposób, żeby nie zagrażała ona środowisku naturalnemu. Nic w tym dziwnego, bowiem za niestosowanie się do unijnych norm grożą im wysokie kary finansowe. Wtórne wykorzystanie surowców będzie miało też znaczenie dla przyszłych pokoleń. Można też zauważyć swoistą modę na korzystanie z tzw. zielonej energii. Rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty ogrzania budynków, czy dostarczenia energii bez dodatkowych strat będą więc w najbliższej przyszłości na wagę złota.
Usługi
Mimo że rynek jest chłonny na nowe technologie i innowacje, to wciąż jednak pozostaje dużo przestrzeni dla działalności tradycyjnej. Wszyscy, którzy potrafią zaciekawić klientów świadczonymi przez siebie usługami znajdą na nie zbyt. Mimo dużej konkurencji, nie zmaleje zainteresowanie usługami kosmetycznymi, fryzjerstwem, handlem używanymi samochodami czy drobną księgowością. Nie można też pominąć zapotrzebowania na osoby, które zajmują się serwisowaniem sprzętów RTV, AGD, samochodów czy świadczeniem drobnych usług budowlanych.
Programowanie
Rewolucja internetowa sprawiła, że część specjalności w branży IT odchodzi powoli do lamusa. Początkujący programiści mają z reguły ciężki orzech do zgryzienia, bo z wybranym przez siebie językiem kodowania łączą się nierozerwalnie nawet na kilka lat. Do analizowania trendów na tym rynku przydatny może okazać się coroczny raport tworzony przez Tiobe Software. Obecnie wysoką pozycję wciąż zajmuje język C, następnie Java, a na trzecim miejscu Objective-C. Warto śledzić statystyki i ryzykować, ucząc się języków, które obecnie odznaczają się wyraźnym trendem wzrostowym.
Justyna Niedbał
j.niedbal@bankier.pl