Tchórzewski: udział węgla w produkcji energii ogółem będzie się zmniejszał

Przez najbliższe 20 lat nie widzimy możliwości zmniejszenia zużycia węgla w energetyce, natomiast udział węgla w produkcji energii ogółem będzie się zmniejszał powiedział w sobotę w Częstochowie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(fot. Ministerstwo Energii / Materiały dla mediów)

Minister energii wziął udział w zorganizowanej na Jasnej Górze konferencji gospodarczej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, odbywającej się pod hasłem "Zobowiązani, by pomnażać dzieła przodków. Osiągnięcia gospodarcze państwa polskiego wobec wyzwań współczesności". Uczestnicy dyskutowali o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki, gospodarce innowacyjnej.

"Przez najbliższe 20 lat nie widzimy możliwości zmniejszenia zużycia węgla w energetyce, natomiast udział węgla w produkcji energii ogółem będzie się zmniejszał, ponieważ wzrost zużycia, który w Polsce będzie następował w związku ze zmianami cywilizacyjnymi, chcemy pokrywać już innymi źródłami energii" powiedział Tchórzewski.

Jednym z tematów dyskutowanych podczas konferencji był zbliżający się szczyt klimatyczny COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

"Przede wszystkim trzeba zastanowić się, na ile jesteśmy w Europie skuteczni w walce z ociepleniem klimatu, z tym, co jest wielkim wyzwaniem w świecie. Wydaliśmy miliardy euro, i dobrze byłoby się zastanowić, czy jest to skuteczne. Bo jeśli my nie umiemy przekonać krajów, które są większymi emitentami dwutlenku węgla, wpływają na ocieplenie klimatu, to pojawia się pytanie, jak chcemy z tym problemem faktycznie walczyć, jeśli Europa nawet w 5 proc. nie jest odpowiedzialna za ocieplenie. A wiec diagnoza - czy dzisiaj decyzje, to, co jest podejmowane w Unii, jest rzeczywiście skuteczne" wskazał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Dodał, że w Europie obecnie duży nacisk kładzie się na ograniczenie emisji, oczywiście o tym trzeba rozmawiać. "To jest związane z nowymi technologiami, o których też będziemy rozmawiać, szczególnie nowe technologie w energetyce związane z nowymi blokami energetycznymi, opartymi na węglu kamiennym, bo to sprawia, że tej emisji będzie mniej. Ale z drugiej strony mamy technologie, jeśli chodzi o gleby, torfy, lasy, i możemy tak kreować nasadzeniami drzew, roślinnością, żeby pochłaniać CO2, a mamy świetne doświadczenia w Polsce. Dobrze byłoby się zastanowić, czy nie powinniśmy rozmawiać o bilansie emisji i pochłaniania" - dodał Tobiszowski.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Kazimierz Grajcarek ocenił, że kierunek polityki klimatycznej wymaga ciągle dyskusji. "Wszyscy powinniśmy się opowiadać za polityką klimatyczną, bo to jest sporawa oczywista, ale nie za taką polityką klimatyczną. Trzeba ją przedyskutować, w jaki sposób powinno się tę politykę prowadzić. Polityka klimatyczna dla państw Unii Europejskiej, a przede wszystkim dla biznesu europejskiego jest takim parasolem niecnych działań, które robią poza Europą. Mam tu na myśli inwestowanie w kopalniach, gdzie pracują 11-, 12-letnie dzieci, w których pracują niewolnicy, właściwie za parę groszy" - powiedział. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 19 prs

Konczy sie czas paliw kopalnych na swiecie. Ludzie sa tego coraz bardziej swiadomi. Idzie nowy wymiar w rozumieniu energii.
Szukajcie, a znajdziecie.

! Odpowiedz
17 18 rob1111

mydlenie oczu ..chodzi tylko o to żeby Polska kupila ,zapozyczyla się na elektrownie atomowe..pieniądze zamiast wykorzystać na budowę infrastruktury będzie plynely na splate kredytow najlepiej w walutach obcych-typowe uwalenie ,osłabienie gospodarki przeciwnika by za bardzo nie rosl Indie ,chiny,afryka kto im zarzuci ze uzywaja starych kopciuchów na wegiel a jest ich tam miliardy ludzi ..i caly czas rosnie..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 52 cdssold

Długo będzieym zamiatać i sprzątać po panu min. Tchórzewskim. Tyle, że długir lata nikt (bo większość to koledzy partyjni) nie przyzna się, że "to było głupie, ta cała strategia z węglem i te pozostałe bajki".
Przyjdzie nam za to zapłacić, słono.

! Odpowiedz
74 32 xiven

precz z ekobzdetami kupowanymi za kuriozalne pieniądze od niemców

chcemy tani prąd, z polskiego a w następnej kolejności z rosyjskiego węgla!

spalany w nowoczesnych elektrowniach nie produkujących pyłów

! Odpowiedz
1 5 wektorwg

Najtańszy jest z gazu......
Ruskiego

! Odpowiedz
7 80 ajwaj

A propos min. ENERGII Tchórzewski:

Nie da sie ukryc faktu, ze on wlasnie zapewnil dumne, zaszczytne 1. miejsce Polsce..... w cenach energii w UE :)

""Według portalu Wysokienapiecie.pl w sobotę ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce osiągnęły poziom najwyższy wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. ""

Portal. kresy.pl , zawsze jakies przez Magdalenke & co. ZAKAZANE PIOSENKI dla ciemnego luda

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 5 ajwaj

To nie ja sobie przecze :)

To jest wlasnie to jedyne sensowne zdanie montera druta, którego nie znalazles w tekscie

! Odpowiedz
22 4 ajwaj

to bylo do :

antybolszewik odpowiada ajwaj 2018-11-04 12:41

Sam sobie przeczysz @ajwaj. Tchórzewski nie wydał miliardów
Jednego sensownego zdania nie może złożyć tylko same bajki

! Odpowiedz
36 22 kaczka-po-smolensku

zdrada !! naród chce taniego pradu ! a nie zielonej energi

! Odpowiedz
3 62 alonso111

Pan minister taki mądry na krajowym podwórku. A w UE robią swoje i za chwilę ceny energii wzrosną i nas rozłożą ... wszystkich.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil