Tchórzewski: Za 10 lat będzie nam potrzeba 25 proc. więcej energii, niż dzisiaj zużywamy

Za 10 lat będzie nam potrzeba 25 proc. więcej energii, niż dzisiaj zużywamy; "stąd ta decyzja naszego rządu, że jednak opieramy to bezpieczeństwo energetyczne na energetyce węglowej, bo to jest nasz surowiec energetyczny jedyny" - powiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"Jeżeli budujemy elektrociepłownie gazowe, to co robimy: zwiększamy zużycie gazu dostarczanego z Rosji, z zewnątrz, gdzie pod względem politycznym, w każdej chwili może on nam być odcięty. To jest podporządkowanie się gospodarcze" - powiedział Tchórzewski, który był gościem TVP1.

Zarazem nawiązał do Nord Stream 2: "Ja się dziwię w tej chwili, że Unia Europejska ulega lobbingowi rosyjskiemu. Ulega jednak presji. Skądinąd wiadomo, że Rosjanie duże pieniądze kierują na swoją propagandę i na pewien lobbing na cały świat. Ale jednak decyzje o budowie drugiej nitki Nord Stream, to są decyzje szkodliwe nie tylko dla Polski, ale dla UE".

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku; w tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Akcjonariuszami Nord Stream 2 są: rosyjski Gazprom, austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Dania i Szwecja, zwróciły się do Komisji Europejskiej w styczniu o wskazanie skutków realizacji gazociągu Nord Stream 2 dla prawa UE i celów unii energetycznej. Nord Stream 2 ma bowiem przebiegać przez duńską i szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną na Bałtyku oraz duńskie wody terytorialne, stąd wymagana jest formalna zgoda obu państw na budowę gazociągu. Do Duńskiej Agencji Energii w kwietniu br. wpłynął list spółki Nord Stream 2 o wydanie zgody na wytyczenie trasy gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej i morzu terytorialnym Danii.

Pod koniec marca Komisja Europejska wystosowała list do rządów Danii i Szwecji. Jej zdaniem projekt nie jest spójny z celami unii energetycznej, gdyż nie daje dostępu do nowych źródeł gazu i wzmacnia pozycję Rosji jako największego dostawcy na rynku europejskim. Komisja w obecnej sytuacji na rynku europejskim nie widzi też zapotrzebowania na budowę nowych gazociągów takiej wielkości.

Tchórzewski odniósł się również do planu rozwoju elektromobilności i krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zakłada on m.in., że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych.

Na pytanie dziennikarza o to, co mogłoby skłonić ludzi do kupna samochodu elektrycznego, Tchórzewski wymienił: dostępność samochodów elektrycznych, na początek w dużych miastach; cenę ładowania na poziomie 30 proc. cen paliwa; różnego typu ułatwienia związane z parkowaniem oraz "inteligentny licznik". "Cała rzecz polega na tym, że chcemy zachętami w cenie energii elektrycznej za ładowanie na ten licznik samochodu zachęcić odbiorców do tego, że opłaca się jeździć tym samochodem" - powiedział Tchórzewski.

pd/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~miś

nie jestem ani za ani przeciw. jestem tu dla hejtu. lubię zadymy

! Odpowiedz
0 0 ~Gość

Tesla powoli szuka miejsca na fabrykę w Europie jak powstanie w PL to 50% elektromobilności załatwi. Bez Tesli to będzie 100 000 a nie milion.

! Odpowiedz
2 7 ~Arek

Niemcy właśnie wyłączyli największą opalaną węglem kamiennym elektrownię 2,2 GW w Voerde. Prąd z niej był za drogi. Anglicy w zeszłym roku wyłączyli elektrownie węglowe o mocy 5 GW. A nasz minister cofnął się do średniowiecza i ogłasza wyższość węgla kamiennego.

! Odpowiedz
2 9 ~Ad

Zapomniał o jednym szczególe, węgiel w Polsce się kończy. Kopalne schodzą juz nawet do 900 m a to winduje koszty. Prze ta politykę staniemy się importerami energii

! Odpowiedz
7 3 ~kkk11

kończysz to sie ty chodzi o gazowanie węgla zalegając niżej a i ten kończący jak piszesz to miliony ton tu toczy sie walka o biliony zalegające pod ziemią a które POpaprancy chcieli oddać spółkom niemieckim

! Odpowiedz
2 9 ~MacGawer

Patrząc co wyprawia nasz minister energii trudno uwierzyć, że skończył polibudę. Mówi tak jak koleś po politologii itp kierunkach co nawet nie ocierają sie o technike czy nauki ścisłe. Zaczynając od krytyki elektrociepłowni gazowych, pzreciez w małych obiektach jedyną alternatywą jest ciepłownia weglowa. To skutecznie zabija efektywność z jaką korzystamy z naszego cennego węgla przez co szybciej sie skończy. O "drobiazgach" jak możliwośc wykorzystania gazowych EC do regulacji mocy (z powodzeniem robią to w Danii) nie wspominając - minister od czasu skończenia studiów chyba nie interesował się nowinkami tech. i gada jak za głębokiego PRL o elektrowniach. Im większe tym lepsze bo ładnie komponują sie na obrazkach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~jj

Jakim cudem połowie świata udaje się przeżyć bez węgla ??

! Odpowiedz
3 3 ~MacGawer

Jaka polowa świata? W/g statystyk BP w 2015r zuzyto 3800 Mtoe wegla, dla porownania ropy 4300 Mtoe, a gazu 3100 Mtoe. Z atomu pochodziło jedynie 580 Mtoe światowej energii, mniej niż z elektrowni wodnych ale nieco wiecej niż z OZE.

! Odpowiedz
1 12 ~Gospodarka_Głupcze

Czyli - 1mln samochodów elektrycznych żeby obniżyć emisję spalin, ładowanych energią pozyskaną z elektrowni węglowych. Ciekawe ;]

! Odpowiedz
6 16 ~Kk

Czy minister słyszał o energii pozyskiwanej ze słońca, wiatru, wody lub z atomu? Czy na zawsze mamy zostać skansenem przemysłowym Europy. Inwestycje w OZE i atom to rozwój technologiczny, postęp i praca.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl