Tchórzewski: Wśród OZE szczególnie potrzebne biogazownie i fotowoltaika

2018-01-31 19:16
publikacja
2018-01-31 19:16
fot. Ministerstwo Energii / Materiały dla mediów

Resort energii liczy na szybszy niż dotąd rozwój biogazowni oraz instalacji fotowoltaicznych, które w segmencie odnawialnych źródeł energii uzupełniłyby dominującą obecnie energetykę wiatrową - wskazał w środę szef resortu Krzysztof Tchórzewski.

Minister - jak mówił w środę dziennikarzom w Katowicach - niechętnie patrzy na ewentualne przejmowanie przez kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne istniejących farm wiatrowych, zachęca je natomiast do budowy nowych.

"Bardzo niechętnie widzę zakup farm wiatrowych przez spółki energetyczne; wolę, żeby budowały nowe. Jeżeli ktoś zbudował farmy na terenie Polski, to niech je utrzymuje i niech dostarcza prąd. Natomiast my mamy jeszcze sporo do zrobienia, żeby wypełnić zobowiązania Komisji Europejskiej w zakresie ilości farm wiatrowych w Polsce" - powiedział Tchórzewski, oceniając, że aktywność w tym zakresie mogą wykazać także nadzorowane przez jego resort spółki.

"Jeżeli którąkolwiek naszą spółkę stać na to, żeby inwestować, to będą jeszcze w tym roku otwarte aukcje i w tych aukcjach każdy się zobowiązuje (do wytworzenia energii z OZE - PAP), ale my patrzymy na to, żeby powstawały nowe inwestycje w tej dziedzinie - i chcemy finansować te nowe inwestycje, żeby w Polsce było więcej odnawialnych źródeł energii" - zapewnił minister, zwracając uwagę na obecną dominację energetyki wiatrowej wśród odnawialnych źródeł energii.

"Nastąpił przechył w jednym kierunku - na energię wiatrową, a nam jeszcze potrzebne są biogazownie, bo mamy sporo terenów rolniczych, które tego bardzo mocno potrzebują, i potrzebna jest fotowoltaika" - podkreślił Tchórzewski.

Jak mówił minister, obecna struktura OZE wymusza odpowiednie rezerwy mocy ze źródeł konwencjonalnych, na wypadek, gdyby wiatraki nie były w stanie dostarczyć wymaganej przez system ilości energii elektrycznej - stąd potrzeba zrównoważenia i dywersyfikacji źródeł energii w segmencie OZE.

"Trzeba to zrównoważyć, żeby energetyka odnawialna była bardziej przewidywalna jeśli chodzi o stałość zasilania, i żebyśmy nie musieli mieć tak dużo rezerwy mocy jak obecne, jeśli chodzi o falową produkcję energii w zależności tylko od wiatru" - wyjaśnił szef resortu energii.

"Będziemy dużo wspierali inwestycje w energetykę odnawialną, ale chcemy, żeby powstawały nowe pola" - podsumował Tchórzewski, który w środę w Katowicach spotkał się ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej, a także uczestniczył w konferencji konsultacyjnej, dotyczącej projektu Polityki Surowcowej Państwa.

autor: Marek Błoński

edytor: Jacek Ensztein

mab/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
drabio
Zrobić nie wiele, wsadzić swoich ludzi, rodzinę na stołki a reszcie doliczyć to w rachunku za energię. Brawo panie ministrze brawo! Przez dwa lata rządów mamy regres w OZE a teraz taki news.
ajwaj
Solary tylko w poludnie-jesli jest slonce, a potem..... swieczki i kapanie w kaluzy ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki