Tchórzewski: Propozycje UE mogą zniszczyć polską gospodarkę

Polska nie po to wstępowała do UE, by po wprowadzeniu pakietu zimowego w 2030 r. nasz dochód narodowy był niższy niż obecnie - powiedział w piątek PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / FORUM)

Jak mówił szef resortu energii, Polska jest znaczącym państwem UE, zaś propozycje związane z polityką klimatyczno-energetyczną Wspólnoty, gdyby "spojrzeć na nie literalnie, mogą zniszczyć naszą gospodarkę".

W listopadzie KE w tzw. pakiecie zimowym zaproponowała wprowadzenie limitu emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, którzy mieliby działać w ramach rynku mocy. Chce w ten sposób zapobiegać ukrytemu subsydiowaniu elektrowni węglowych. Bruksela chce, by wszelkie nowe elektrownie, które miałyby korzystać ze wsparcia w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych, spełniały wyśrubowane normy środowiskowe. Również w przegłosowanym w środę przez Parlament Europejski kształcie reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS) znalazły się zapisy - co podkreślają eksperci - bardzo niebezpieczne dla polskiej energetyki opartej w znacznej mierze o węgiel.

"To nie może być spokojnie przyjmowane. Nie po to, jako Polska, wstępowaliśmy do UE, by nasz dochód narodowy - po wprowadzeniu zasad pakietu zimowego - był w 2030 r. niższy niż obecnie. Nie przypuszczam, by Polacy byli skłonni zaakceptować władzę - o jakichkolwiek barwach - która by do tego dopuściła" - powiedział minister.

Tchórzewski podkreślił, że propozycje sposobu głosowania tzw. pakietu zimowego są sprzeczne z zapisami Traktatu Lizbońskiego, który przewiduje samodzielne decydowanie państw członkowskich o miksie energetycznym.

"Chęć przełamania zapisu traktatowego głosowaniem większościowym jest zaprzeczeniem idei UE. Nie możemy się na to godzić, bez względu na poglądy polityczne. Jeśli będziemy szli +ugodowo+, to musimy mieć świadomość tego, że pojawią się radykalne stanowiska. Będzie duże polityczne zaskoczenie, skąd ci ludzie się biorą. Musimy ponad politycznie wyprzedzać takie działania" - zaznaczył minister. (PAP)

drag/ mick/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~aa

Unia robi wszystko by walczyć ze mogłem, a Polska odwrotnie. Jak zwykle pod prąd.

! Odpowiedz
0 7 ~MacGawer

No to UE popsuła niecne knowania towarzyszy energetyków. Mysleli sobie, że będa mogli w ramach tzw "rynku mocy" ciągnąć kasę za nicnierobienie, a tu nic z tego. I niech pan minister nie rozśmiesza mnie tymi "ostrymi normami emisji CO2." Bo tak sie śmiesznie składa, że OSCZĘDNE gospodarowanie paliwami (czyli w konsekwencji tani prad) jest powiązane z niską emisja CO2. Nawet najnowoczesniejsza elektrownia nie spełni normy emisji na poziomie 550g/kWh ale najprymitywniejsza elektrociepłownia węglowa zrobi to bez problemu! Tyle tylko, że na EC wielka energetyka nie zrobi kasy z "rynku mocy" czyli kolejnej pozycji na naszych fakturach za energię elektryczną za która nic nie stoi (jak choćby opłata pzrejściowa czy jakościowa) .

Prawdziwy rynek mocy powinien SZYBKO i ELASTYCZNIE podążać za popytem. Sa dwa rozwiązania tego problemu: klasyczne z elektrowniami gazowo-parowymi oraz duńskie z elektrociepłowniami wyposazonymi w magazyny ciepła. Oba w sposób NATURALNY emituja znacznie mniej niż w. wspomniane 550g/kWh więc z niczym i o nic nie trzeba walczyć. A zaplanowane el. węglowe wybudowac bo tak czy siak potrzebujemy 10 GW "w podstawie", więc będą nam pracowały jak Bóg przykazał z optymalną mocą zamiast diabelskiego katowania az do minimum technologicznego włącznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~jur

nikt nie mówi o tym żeby całkowicie wyeliminować węgiel. Ten o dobrej jakości i w rentownych kopalniach powinien być nadal wydobywany. Nie może być jednak tak żeby 90% energii było wytwarzanych z węgla . Trzeba znacząco zwiększać udział energii odnawialnej i gazu. PIS nie idzie jednak w tym kierunku, praktycznie zniszczył energetykę wiatrową i stawia wyłącznie na węgiel.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Oszczędny

Dlatego ja przechodzę w następnym sezonie zgodnie zgodnie z rekomendacją ministra we wchodzącej ustawie na dotowany miał węglowy i gdzieś mam zdrowie polskich dzieci. Jeżeli Polacy wybrali takich ignorantów to nie mam wyrzutów sumienia aby ich truć.

! Odpowiedz
14 25 ~marcin

Do zniszczenia nie tylko gospodarki, ale całej Polski doprowadzi Tchórzewski. Prawie 50 tys. Polaków rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, ale on dalej chce ładować miliardy w kopalnie, żeby kolesiom ze spółek górniczych i związków zawodowych było dobrze. Taka jest cena poparcia Solidarności. Ledwie 100 tys. osób pracuje w górnictwie, ale trzeba ich hołubić i dbać o nich, żeby było im dobrze. Bo a nuż przyjadą strajkować do Warszawki, a to taki niedobry PR...

W Czechach zabronili sprzedaży mułów węglowych. Więc Czesi cały ten syf eksportują do nas. Rząd PiS-u nie ma nic przeciwko, bo przecież węgiel to skarb, nawet jeżeli jest sprowadzany jako odpad kopalniany z innych krajów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 8 ~Karol_Gdansk

to nie pal w piecu syfem i wszystko na temat, a nie takie bajki piszesz... oczywiste jest dla mnie, ze jezeli mamy swój surowiec, to dla własnego bezpieczeństwa nie wolno nam doprowadzić do upadku sektora wydobywczego tego surowca!

! Odpowiedz
2 3 ~MacGawer

Kiedy wreszcie zrozumiecie, że elektrownie i elektrociepłownie węglowe nie emitują smogu? Za ten w głównej mierze odpowiada tzw. niska emisja czyli kominy w domach prywatnych i małych kotłowniach (<2MW mocy cieplnej, większe wymagają koncesji czyli spełniania wszelkich norm).Do niskiej emisji zalicza sie także samochody i bez mała 100% letniego smogu to ich zasługa. Nie tylko diesli, bo w USA nie sa popularne a nad miastami jak LA wisi taki smog, że nazwę od tego miejsca uzyskał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 21 ~znalezione_w_necie

Niemcy spalają dwa razy wiecej wegla niz Polska. Pokazują ze zamykają kopalnie ale tylko dlatego ze kupują tanszy weghiel za granicą. Nie wiem skąd ten nagly boom na smog skoro sytuacja od lat jest taka sama? W Niemczech tez jest taki problem tyle ze tam nikt nie robi z tego takiego ajwaj jak u nas. Czyzby próba wmówienia Polakom ze tylko u nas jest problem???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~asdasd

każdy instrument nacisku jest dobry.

! Odpowiedz
1 8 ~Erwin

To może napisz jeszcze dlaczego? Po pierwsze Niemcy są dwukrotnie większe. Po drugie mają wolny rynek a okazało się, że węgiel poprzez wysokie subsydia w Polsce i Rosji jest dostępny za półdarmo. Niemcy podobnie jak i Polska są krytykowane za wysoką emisję CO2 ale tłumaczą się, że nie dotują elektrociepłowni węglowych. Gdy ceny węgla wzrosną mogą jednak rezygnować z tego surowca bo 35% energii mają już z OZE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
ZŁOTO 0,82% 1 291,12
2017-11-22 17:23:00
MIEDŹ 0,44% 6 950,75
2017-11-22 17:23:00
ROPA 0,43% 63,05
2017-11-22 17:23:00
SREBRO 1,06% 17,14
2017-11-22 17:22:00
PLATYNA 0,43% 940,05
2017-11-22 17:23:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl