Tchórzewski: Na rozwój sieci gazowej wydamy 7,5 mld zł

W ciągu kilku lat Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG wyda 7,5 mld zł na rozwój sieci gazowej w kraju - podkreślił w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że do końca 2020 roku 90 proc. Polaków będzie mogło podłączyć się do sieci gazowej.

Tchórzewski: Na rozwój sieci gazowej wydamy 7,5 mld zł
Tchórzewski: Na rozwój sieci gazowej wydamy 7,5 mld zł (fot. Ministerstwo Energii / Materiały dla mediów)

"Ten program jest olbrzymim wysiłkiem finansowym, jeśli chodzi o Polską Spółkę Gazownictwa i PGNiG" - ocenił Tchórzewski, który brał udział w podwarszawskim Halinowie w konferencji na temat programu przyspieszonej gazyfikacji.

Poinformował, że po analizach dywidenda za ubiegły rok (miała być w tym roku wypłacona) zostanie "skierowana na stworzenie tego funduszu, by ten program mógł być realizowany". Na inwestycje w ciągu najbliższych lat ma zostać przeznaczone 7,5 mld zł - dodał.

"Na koniec tego programu, na koniec 2020 roku 90 proc. ludności Polski będzie miało dostęp do gazu. Nie każdy będzie chciał skorzystać, ale dostęp będzie umożliwiony w ulicy będzie przyłącze, będzie można się przyłączyć" - powiedział Tchórzewski.

"Dodatkowe środki finansowe w wysokości 867 mln zł zwiększające łączne nakłady do 7,5 mld zł, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci na terenie niezgazyfikowanych gmin, przyłączenia nowych odbiorców oraz inwestycje zwiększające przepustowość infrastruktury" - podała grupa PGNiG w komunikacie.

Walne zgromadzenie PGNiG zdecydowało w lipcu o niewypłaceniu dywidendy z zysku za 2017 rok, której wartość - zgodnie z rekomendacja zarządu - miała wynieść 866,7 mln zł. Uchwała była zgodna z propozycją Skarbu Państwa, który chce, aby zysk PGNiG za 2017 rok został przeznaczony na kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że gazyfikacja będzie prowadzona w 300 gminach, co oznacza, że liczba gmin z dostępem do sieci gazowej wzrośnie do 1782 (łącznie w Polsce jest 2478 gmin). W ramach programu powstać ma 4.817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG.

Premier podtrzymał, że przez najbliższe cztery lata zwiększone zostanie wydobycie gazu na Podkarpaciu o prawie 30 proc.

"Jestem przekonany, że to będzie więcej niż 30 proc., ale oficjalne nasze dane mówią o 30 proc. Będziemy dochodzić do prawie 2 mld m sześc. Już dziś planujemy 1,8 mld m sześc." - powiedział Morawiecki.

"Planujemy zwiększenie wydobycia o 30 proc. w tym regionie, to będzie prawie 400 mln m. sześc. gazu więcej co roku w tamtym regionie w porównaniu z czasem obecnym" - dodał Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

autor: Michał Boroń

mick/ wkr/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 andregru

"W ciągu kilku lat Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG wyda 7,5 mld zł na rozwój sieci gazowej w kraju" - czy ten łysawy dziadek rozumie że to społeczeństwo będzie musiało zapłacić za to szastanie miliardami złotych ? 7,5 mld na gaz , 5 mld na kopalnie i ceny w górę

! Odpowiedz
1 5 sel

Czyli położą sobie rurę przez Bałtyk w stronę Norwegii....

! Odpowiedz
0 9 sztos1

I GAZ ZDROŻEJE O 100 % .

! Odpowiedz