Tchórzewski: ME ogłosi 3 marca konkurs na karoserię samochodu elektrycznego

Ministerstwo Energii ogłosi 3 marca konkurs na karoserię samochodu elektrycznego. Docelowo wsparciem dla elektromobilności ma być nocna taryfa i indywidualne liczniki urządzeń elektrycznych, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: ME ogłosi 3 marca konkurs na karoserię samochodu elektrycznego
Tchórzewski: ME ogłosi 3 marca konkurs na karoserię samochodu elektrycznego (fot. tomwang / YAY Foto)

"Myśl programu elektromobilności ma być oparta na wykorzystaniu tego co jest. Po pierwsze mały samochód - 3 marca będzie ogłoszony konkurs na karoserię takiego samochodu" - powiedział Tchórzewski podczas debaty na temat wyzwań w transporcie dla ochrony środowiska w NFOŚiGW. 

Na wyprodukowanie tego samochodu przewidziane jest wsparcie rządu.

"Państwo wejdzie w udziały, ale tylko do 49% i nie będzie uczestniczyło w zarządzaniu. I kilka lat po nabyciu tych udziałów odkup na zasadach niewielkiej rekompensaty" - powiedział minister.

Druga zasada to ładowanie samochodu na parkingu, w nocy. Założenie jest takie, że samochód nie musi przejeżdżać na jednym ładowaniu więcej niż 250 km, jako samochód miejski. 

"Chcemy wprowadzić zasadę, że od godziny 23:00 do 5:00 energia elektryczna będzie kosztowała 30% ceny, dlatego, że w tym czasie w naszych elektrowniach wiele energii się marnuje" -  powiedział Tchórzewski. 

"Chcemy, żeby przy jeździe po mieście eksploatacyjna cena 100 km wynosiła odpowiednik 1 litra paliwa" - dodał. 

Ministerstwo zakłada, że docelowo możliwe będzie rejestrowania ładowania samochodu elektrycznego na licznik przypisany do samochodu

Kolejną kwestią jest transport publiczny, przy którym będzie konieczna współpraca resortów energii, środowiska i rozwoju.

"Jestem przekonany, że jesteśmy na takim etapie przygotowań w Polsce, że w ciągu najbliższych 10 lat autobusów elektrycznych będzie więcej niż połowa w miastach, natomiast jeśli chodzi o samochody elektryczne, to jest cel miliona samochodów elektrycznych w Polsce w ciągu 10 lat" - podsumował minister.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Jula

co to jest?
informacja dla pisowskiego ludu czyli dla głupoli.
Za rok będzie przetarg na silnik
za dwa lata na opony
za trzy lata na klakson
materiał dla kabaretów

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~echo

Odkupić od Fiata prawa do karoserii pierwszej wersji Fiata Panda. Na miejskiego elektryka wg mnie nadaje się jak mało który.

! Odpowiedz
0 2 ~Elektryk

Czy ktoś umie liczyć ? Milion samochodów x 17 kw x 6 godzin to trzeba prawie połowy mocy całego systemu energetycznego a jeżeli z różnych przyczyn część ładowania zachaczy o ranny szczyt to blackout jest pewny

! Odpowiedz
1 5 ~and

No to teraz już tylko wystarczy skonstruować silnik, system napędowy, podwozie, zawieszenie, zaprojektować ergonomiczne wnętrze, opracować akumulatory, stworzyć elektronikę obsługującą to wszystko, i już gotowe.

! Odpowiedz
2 4 ~Emigrant

Proponuje odkopać projekt nadwozia samochodu "Beskid" . To był gotowy projekt nadwozia samochodu opracowany w Bielsku. Samochod mial byc nastepca Fiata 126p.

! Odpowiedz
5 23 ~światsieśmieje

Warto może się zaznajomić ile CO2 wyrzuca w ciągu roku jeden czynny wulkan i porównać do polskich elektrowni węglowych (limitu CO2 dla Polski).Nie jednemu zrzednie mina i powie to niemożliwe, a jednak. Albo ile m/etanu (gorszego od CO2) daje łajno zwierzęce i wtedy "polubicie" polskie elektrownie jako siłę wyższą w CO2 (jeżeli nowoczesne filtracje będą zastosowane). ''.......oczywiście" zdrowsze" wiatraki, panele, ale Polska na węglu stoi i ma na najbliższe 30 lat zasobów energytycznych typu wegiel brun/kam. Może do tego czasu wymyślimy coś bardziej intratnego i bezpiecznego dla Polski poza odpadami atomowymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 2 ~ev1

wszystkie wulkany na świecie emitują ok 3% CO2 tego emituje człowiek.

! Odpowiedz
3 19 ~Dżejms odpowiada ~ev1

CO2 - bez tego staje fotosynteza. Ludzie - co za zdurnienie - nawet stosuje się nawożenie CO2 w szklarniach aby uzyskać wyższe plony. Para wodna ma większe znaczenie, metan ma większe znaczenie. CO2 to światowy przewał aby było czym handlować i przykręcać śrubę tym co chcą od podłoża odrosnąć.
Się pytam - jakie normy emisji spełniają fregaty,krążowniki rakietowe - niech przerobią na żaglowce. A myśliwce, czołgi? Prawo i przepisy dla durni i bezbronnych - myśleć samodzielnie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~światsieśmieje odpowiada ~ev1

I bardzo słusznie , o wiele, wiele mniej emitują polskie elektrownie. Ty piszesz o obszarach cywilizacji (miliardy samochodów, miliony samolotów, miliard palaczy papierosów, milairdy kominów prywatnych domków itd) Nie ma w tym sprzeczności.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl