Tchórzewski: Koszt rekompensat podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych znacząco ponad 1 mld zł

Koszt rekompensat podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych szacujemy na znacząco ponad 1 mld zł, a na kilka miliardów uwzględniając małe i średnie firmy - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w radiu Wnet.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

"To dotyczy kwot dla obywateli przekraczających znacznie 1 mld zł, a jeślibyśmy małe i średnie przedsiębiorstwa w to wprowadzili, to kilka miliardów" - powiedział minister pytany o koszt rekompensat dla budżetu.

Minister podtrzymał wtorkowe zapowiedzi, że rekompensata podwyżek cen prądu ma dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

"Dotyczy to wszystkich gospodarstw domowych. W pierwszej chwili chcieliśmy wszystkim gospodarstwom z pierwszego progu finansowego wprowadzić (rekompensaty - PAP), ale cały system obliczeń, który musielibyśmy wówczas wprowadzić (...) okazało się, że będzie tak samo kosztowny, więc zeszliśmy do tego, że wszystkie gospodarstwa domowe" - powiedział Tchórzewski.

"To będzie sytuacja taka, że rozliczenie będzie robiła spółka energetyczna, gdzie ta rekompensata będzie się odejmowała od rachunku, a notę z tego tytułu będzie spółka energetyczna wystawiła funduszowi, który będzie to pokrywał" - dodał.

Minister pytany, czy Unia Europejska zgodzi się na rekompensaty podwyżek cen prądu odpowiedział:

"To jest wielkość pomocy publicznej dla obywateli, a pomoc dla obywateli w poszczególnych państwach nie jest regulowana przepisami Unii Europejskiej, dlatego też nie musimy tego notyfikować" - powiedział minister.

Minister informował wcześniej, że środki na rekompensaty podwyżek cen prądu będą ujęte w budżecie państwa.

Tchórzewski: budowa elektrowni przy Bogdance ruszy w 2020 r.

"Przekonany jestem, że działania związane z przygotowaniem (inwestycji-PAP) w przyszłym roku nabiorą takiego tempa, że w roku 2020 ta budowa się rozpocznie" - powiedział Tchórzewski odpowiadając na pytanie, kiedy powstanie elektrownia napędzana gazem ze zgazowania węgla.

Minister powiedział, że moc tej elektrowni będzie wynosiła 500 MW.

"Chcemy wybudować przy kopalni Bogdanka elektrownię 500 MW, (...) która będzie największa na świecie pod względem sposobu jej napędzania, która będzie zasilana (...) gazem pochodzącym ze zgazowania węgla. To jest bardzo nowoczesna technologia" - stwierdził Tchórzewski.

Przypomniał, że taka elektrownia, tylko o mocy 200 MW pracuje już w Japonii.

"My chcemy uruchomić pilotaż. Pilotaż, dlatego, że z punktu widzenia ekonomicznego, taka elektrownia w tej chwili jest bardzo trudna do oceny czy ona będzie rentowna czy nie" - stwierdził minister.

Udział banków w finansowaniu bloku w Elektrowni Ostrołęka wyniesie 30-35 proc.

"Rozmowy o finansowaniu nowego bloku w Ostrołęce zakończyły się, chociaż nie były łatwe. Wiele banków zagranicznych i niektóre nasze krajowe nie chcą finansować projektów opartych o węgiel" - powiedział Tchórzewski.

"Udział instytucji finansowych będzie na poziomie 30-35 proc., co jest rozwiązaniem nietypowym. Ponad 60 proc. stanowić będzie wkład własny Energi, Enei i TFI Energia" - dodał.

Wcześniej zakładano, że udział kapitału własnego i długu wyniesie po 50 proc.

Tchórzewski poinformował, że koszt budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce wyniesie razem z VAT ponad 6 mld zł.

(PAP Biznes)

epo/ pr/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 22 ajwaj

No to PISy maja rozmach z tymi mld... https://www.youtube.com/watch?v=wzXSGPIZQqA ;)

Sumujac obietnice wyborcze dawniejsze i wlasnie obiecane, jest sie juz przy bilionach. Tunele, przekopy, drogi, mosty, rurociagi, zasilki, porty, stocznie, inwestycje w kazdym miescie i gminie itd.itp.
A po nich nawet potop.

! Odpowiedz
2 8 trooper

A Ty podatniku, płacz i płać

! Odpowiedz
0 8 wht

literowka, powinno byc wsparcie dla spolek skarbu panstwa z sektora energetycznego

! Odpowiedz
2 22 trooper

Pomoc publiczna dla obywateli wypłacana wprost na rachunki firm energetycznych :xD On chyba sam nie wierzy w to co mówi. Może kopalniom też państwo za węgiel zapłaci z góry, po co obywatele mają za niego płacić?

! Odpowiedz
0 5 mhm

Za czasów PRL i bareizmów nie znano jeszcze pojęcia „kreatywna księgowość”.

Teraz mamy 2 w 1.

! Odpowiedz
2 15 silvio_gesell

Co za bzdura. Najpierw interwencyjny skup węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych (skala jest utajniona) podnosi sztucznie ceny prądu, a następnie dopłaca się do prądu. Ja rozumiem, że walczymy z deflacją, ale nie można tego robić jawnie?

! Odpowiedz
2 1 adamp26

Nie " dopłaca sie do prądu " globalnie . Zapoznaj sie z tematem i dopiero pisz . " Gospodarstwa domowe " - to ułamek odbiorców prądu !

! Odpowiedz
1 6 silvio_gesell odpowiada adamp26

A nie lepiej opodatkować po prostu prąd dla wszystkich oprócz gospodarstw domowych, a brak skupu węgla obniży jego ceny i przy okazji poprawi się w Polsce powietrze?

! Odpowiedz
2 30 andregru

A na ile miliardów dotujemy górnictwo ?

! Odpowiedz
2 38 antek10

To po co te podwyzki cen prądu? Mogli obnizyc VAT dla firm sprzedających prąd lub podatki i nie byłoby podwyżek.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil