Tchórzewski: Jesteśmy świadomi problemów wzrostu cen energii

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych - powiedział w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(YAY Foto)

Minister pytany był o wzrost cen energii. "Obecnie widać pewną stabilizację, a nawet spadek. Ministerstwo Energii stara się stworzyć warunki, by chronić rynek przed zaburzeniem stabilności. Dlatego zamierzamy wprowadzić tzw. 100-proc. obligo giełdowe, pozwalające na pełne urynkowienie cen rynku energii na rynku hurtowym" - odpowiedział Tchórzewski.

"Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych, zwłaszcza w branżach energochłonnych. Mogą to być ulgi w różnych opłatach, a nawet rekompensaty z tytułu wzrostu cen emisji CO2" - powiedział minister.

Na pytanie o to, kiedy wprowadzona zostanie wyczekiwana polityka energetyczna, Tchórzewski odpowiedział: "Politykę energetyczną Polski (tzw. PEP) przygotowujemy równolegle z +Krajowym planem na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030+. Dokumenty przedstawiamy w tym samym czasie."

Pytany o priorytety związane z PEP wyjaśnił, że program określa wyzwania, które stoją przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach. Uwzględnia on założenie, że państwo odpowiada przed obywatelami za bezpieczeństwo w kwestii energii.

Dlatego, zdaniem ministra, państwo "powinno mieć prawo podejmowania decyzji dotyczących wykorzystania własnych zasobów energetycznych (...), a także wyboru najbardziej optymalnej struktury zaopatrzenia w energię". W tym kontekście zwrócił uwagę na przeprowadzoną w latach 2015-2017 reformę górnictwa węgla kamiennego.

"Mimo radykalnej zmiany struktury żaden górnik nie stracił pracy. Polskie górnictwo odzyskuje dobrą pozycję w Europie i na świecie, a energetyka węglowa systematycznie zmniejsza szkodliwe emisje" - przekonywał. (PAP)

kub/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 17 histeryk

takie są skutki gospodarki centralnie planowanej, kierowanej interesami klientów politycznych. Najgorzej będą mieli eksporterzy, oni często muszą rywalizować na rynkach, gdzie ceny są kształtowane globalnie lub w szerszej skali niż Polska. Będą konkurowali z producentami z krajów, gdzie ceny energii elektrycznej tak mocno w górę nie pójdą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 25 pluto85md

Hahahah. Chca pomoc odbiorcom energii wprowadzajac nowe oplaty do rachunkow i pozniej zebrane pieniadze wykorzystac do walki z wysokimi cenami.

! Odpowiedz
0 2 sztos1

to tak jak z wieloma innymi sprawami . Najpierw zabiera się w postaci różnych opłat 700 pln a potem z wielka pompą daje się wybrańcom 500 pln .

! Odpowiedz