Tchórzewski: Jest wola USA, by współpracować przy polskim programie jądrowym

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. (...) My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

"Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych" - poinformował Tchórzewski. "Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych" - dodał. Minister podkreślił, że "różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane".

"Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat" - powiedział.

Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. "Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej (...) nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej" - ocenił.

Minister dodał, że prowadzone są intensywne działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). "Dosyć intensywnie w tej dziedzinie działamy w kierunku możliwości także wyjścia i na morze i co można - na lądzie. (...) Tutaj też nastawienie społeczeństwa zmienia się". Tchórzewski poinformował, że jeśli chodzi o fotowoltaikę, to "zgłaszane są możliwości". "Cieszę się, że dużo ze Śląska" - mówił. (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 pomorzaninm

General Motors GElectric GAtomic to "generalowie" ktorych oczekuje w Polsce... sami sie obronimy bo brakuje nam technologii a nie zolnierzy USA.

! Odpowiedz
6 10 szlachta-nie-pracuje

ale kłamie od tych kłamstw mu włos posiwiał nie będzie żadnej elektrowni jądrowej powstał za to paśnik od 10 lat powołowany za Tuska w którym jest 20 prezesów na m2 .

! Odpowiedz
13 5 pomorzaninm

w partiokracji Kłamczynskiego to przeciez norma.... czego oczekujecie ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil