Tchórzewski: Energa zaangażuje się w PGG na kwotę 500 mln zł

2016-04-20 15:24
publikacja
2016-04-20 15:24

Energa zaangażuje się w PGG na kwotę 500 mln zł - poinformował na konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski.

/ fot. Rafał Siderski / FORUM

Wcześniej Tchórzewski informował, że zaangażowanie Energii w PGG będzie na poziomie 15-16 proc.

"Energa stanie się wspólnikiem PGG, jednym z wielu. (...) jej zaangażowanie będzie na poziomie 15-16 proc., jeśli chodzi o kapitał całego przedsięwzięcia" - powiedział Tchórzewski.

Na pytanie, co oznacza udział Energi w PGG na poziomie 15-16 proc., minister odpowiedział: "To jest kwota 500 mln zł. Taka kwota została uzgodniona".

Minister poinformował też, że nie widzi potrzeby łączenia Energi z PGE. "Pojawiały się pytania, czy Energa będzie łączona z PGE. Takie zamiary były przygotowywane przez półtora roku. Ja uznaję, że to jest niepotrzebne, Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby" - powiedział Tchórzewski.

Z kolei prezes Grupy Energa dodał, że udział Energi w PGG wyniesie do 600 mln zł.

"Nasz udział w PGG wyniesie do 600 mln zł" - powiedział Dariusz Kaśków prezes Grupy Energa.

We wtorek związkowcy z Kompanii Węglowej zawarli z zarządem spółki porozumienie dzięki czemu możliwe będzie przekazanie kopalń Kompanii do PGG. Udziały w PGG mają objąć: katowicki Węglokoks oraz spółki energetyczne PGE, Energa i PGNIG Termika (w sumie deklarują zaangażowanie 1,5 mld zł), a także prawdopodobnie pięć banków, które - według przedstawicieli Ministerstwa Energii - mogą zgodzić się na konwersję ok. 0,5 mld zł długu z tytułu obligacji na udziały w PGG.

Jak informował po zawarciu porozumienia ze związkami Tchórzewski, na najbliższy wtorek zaplanowano spotkanie, podczas którego nastąpi zawarcie porozumienia z udziałem inwestorów, banków finansujących Kompanię, strony społecznej oraz zarządów KW i PGG.

Środki pozyskane od inwestorów mają być przeznaczone na inwestycje. Chodzi o udostępnienie nowych złóż z bardzo dobrym węglem, który zwiększy przychody spółki, i unowocześnienie parku technologicznego.

W połowie marca PGNiG Termika, PGE i Energa złożyły warunkowe, niewiążące oferty inwestycji w Polską Grupę Górniczą w sumie o wartości do 1,5 mld zł. PGE i PGNiG Termika poinformowały wtedy, że ich oferty dotyczą objęcia pakietu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGG, a Energa nie sprecyzowała formy zaangażowania kapitałowego.

Spośród ofert, ta złożona przez Energę opiewa na kwotę do 600 mln zł, złożona przez PGE na kwotę do 500 mln zł, a PGNiG Termika gotowa jest zainwestować do 400 mln zł.

"Budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana"

Po spotkaniu z zarządem Energi SA w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że "będzie budowanych w najbliższych 10 latach a rozpoczną się w ciągu trzech lat budowy co najmniej dwóch albo trzech innych bloków energetycznych w Polsce". Poinformował, że także kontynuowana będzie budowa elektrowni w Ostrołęce.

"Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski przygotowana i zatrzymana budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana" - podkreślił.

Wyjaśnił, że możliwości pracy starej elektrowni w Ostrołęce wygasną w ciągu najbliższych 10 lat. "Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem" - tłumaczył. Podał, że inwestycja w Ostrołęce będzie inwestycją z "zaangażowaniem nie tylko środków spółki, ale też będą do tego skierowane inne środki".

Minister powiedział, że planowane elektrownie, jak określił, "będą budowane w innym systemie, z inną efektywnością energetyczną, w taki sposób, który zapewni, że będziemy wypełniali wymogi UE, jeśli chodzi o emisję, o czynniki trujące".

Zaznaczył, że "nie znaczy to, że wycofujemy się z inwestycji w OZE; te inwestycje będą utrzymane". Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

pel/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~ted
proponuję zaangażować pensje posłów i dodatki na kluby poselskie -pis

a tak na marginesie droga redakcjo na przyszłość proszę nie wklejać foto z uśmiechem pana ministra bo nie ma powodów do radości.
~kes
Pocieszajace jest tylko to, ze rosnące ceny pradu otworza oczy niejednemu członkowi pisowskiej sekty.
~fasdfas
"Zaangażuje" no ładnie to nazywacie. Jakbym miał spłacać długi pijanego sąsiada to też bym to nazwał "angażowaniem się" zamiast wywalaniem pieniedzy w błoto?
~polskidziad
...? ..polskie ? znaczy się ;gorsze ??.....kroją się duże wydatki - trzeba zadbać o odpowiednie dochody ...na lata !...to nie musi być złe ,,,możemy być gospodarzem u siebie ....w Polsce ...
poczekamy - zobaczymy ...po próżnicy nie ma co szczekać ...,
~KIMDZONGTUSK
A jak piszę : NIE TYKAĆ SPÓŁEK SP !!! to dostaje czerwone łapki
P.S.mimo to współczuję akcjonariuszom
~ww
Czyli koszty górnictwa będą wliczone w rachunek za prąd. To wyjaśnienie dla wyborców sekty Jarosława.
~autor
Czyli nie tak zle jak pisali w marcu (planowano 600mln)
~Kabakos
ugffff jak dobrze, ze sprzedalem akcje ufff. Zawsze bede mial sentyment do tej spolki ze dala tyle zarobic na debiucue, ale smutna prawda jest taka, ze panstwowe inwestycje wykoncza ten biznes
~Dario odpowiada ~Kabakos
Niestety PIS wykończy wszystko co zarabia .
Socjaliści potrafią tylko rozdawać , nic tu dziwnego.
Zawsze tak było .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki