Tchórzewski: Decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w '17 zależne od sytuacji spółek

Ewentualne decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w 2017 roku będą uzależnione od sytuacji spółek - poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że takich działań resort energii nie podejmie w 2016 roku.

Krzysztof Tchórzewski
Krzysztof Tchórzewski (fot. Krystian Maj / FORUM)

Minister energii odpowiadał na pytania dziennikarzy o plany podnoszenia wartości nominalnej akcji w spółkach Skarbu Państwa z kapitałów zapasowych tych spółek. Tego typu operacje wiążą się z koniecznością zapłaty przez spółkę podatku dochodowego.

"W tym roku nie ma takiej potrzeby (żeby podnosić wartość nominalną akcji spółek - PAP)" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

"W przyszłym roku będzie to zależało od sytuacji spółek. Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony ze stanu firm, które nadzoruję, ich zyski wzrosły znacząco w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku" - dodał.

Jako pierwszy wartość nominalną swoich akcji podnosi PGE, ale minister Tchórzewski zapowiedział wcześniej, że podobne ruchy wykonają też inne spółki Skarbu Państwa.

Każdy inwestor powinien wiedzieć...

Na łamach Defence24 minister odniósł się z kolei do powodów tego typu operacji. - Chciałbym wyrazić ubolewanie w kierunku analityków, którzy wskazują, że przekierowanie kapitału zapasowego spółek z udziałem Skarbu Państwa na akcyjny ma tylko kontekst finansowy. To się oczywiście też liczy, bo reprezentuję głównego akcjonariusza, Skarb Państwa, ale w firmach jest olbrzymi nacisk na wypłatę ogromnych dywidend i nie jest to zdrowe - oświadczył.

- Każdy inwestor powinien wiedzieć, że pierwszym celem spółek z udziałem Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a nie zadowolenie inwestorów. Ich pieniądze będą rosły, ale nie będzie to spekulacyjny zysk - kontynuował Tchórzewski. Minister nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób na bezpieczeństwo energetyczne wpłynie obciążenie firm energetycznych podatkiem z podwyższenia kapitału.

- Odbyłem trudne rozmowy z ministrem finansów. Spółki z udziałem skarbu państwa miały wypłacić 3 mld zł dywidendy, a zapłacą 1/3 tej kwoty. Będą miały więcej pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Majątek firm będzie się powiększać, będzie dawać w dłuższej perspektywie zysk inwestorom - dodał jedynie.

Podwyższanie kapitałów spółek energetycznych wpisuje się w szerszą strategię rządu, która polega na odsyłaniu dywidend do lamusa i drenowaniu spółek z pominięciem inwestora indywidualnego. W "Magicznych kapitałach ministra Tchórzewskiego" udowadnialiśmy, że - wbrew zapewnieniom ministra Tchórzewskiego - operacja ta nie ma żadnego pozytywnego przełożenia na kurs. Co istotne, operacja może dotyczyć także innych spółek Skarbu Państwa, bowiem sama energetyka nie udźwignie deklarowanych przez Tchórzewskiego oczekiwań.

Rynek mocy może służyć także naszym sąsiadom

"W ramach rynku mocy myślimy nie tylko o Polsce, ale i o naszych sąsiadach. Myślę, że Polskę będzie stać na to, by zaproponować tym, którzy u siebie nie inwestują, żeby mogli sobie u nas tę rezerwę kupić" - powiedział Tchórzewski podczas sesji inauguracyjnej XIII Kongresu Nowego Przemysłu.

Wskazał, że tego rodzaju propozycja może paść w stosunku do państw bałtyckich, Czech czy Słowacji.

Ministerstwo Energii liczyło w lipcu, że dzięki pierwszej aukcji głównej w ramach rynku mocy powstanie lub zmodernizowane z powodów ekonomicznych około 10 GW mocy (w perspektywie 2021 r.), łącznie z tymi, które obecnie się budują. Koszt wprowadzenia mechanizmu wstępnie szacowany jest na ok. 2-3 mld zł rocznie.

W rynku mocy nie będą mogły uczestniczyć zasoby mocy, które korzystają z określonych systemów wsparcia i pomocy publicznej (operacyjne wsparcie OZE i CHP, kontrakty różnicowe itp.). W początkowej fazie nie będą w nim także uczestniczyć moce zlokalizowane poza granicami kraju.

Rynek ma składać się z dwóch segmentów: pierwotnego i wtórnego. W ramach rynku pierwotnego ogłaszana będzie aukcja główna na rok dostaw i dodatkowa na kwartał dostaw. Pierwsza aukcja dla roku dostaw 2021 planowana jest na koniec 2017 r.

PAP/morb/ pr/ ana/ISBNews/ AT

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 37 ~EMIGRANT

IDOTA OD 90LAT NA UTRZYMANIU PODATNIKOW! TOTLANY NIEUK! JAKEI ZYSKI WZROSLY SPADLY I TO PO PONAD 20%!!!! W SKALI TAKICH FIRM JAK ENERGA PGE,TAURON,ENEA TO OGORMNE SPADKI!!!!!


CCHA KRASC PIENIDZE Z AKPITALOW ZAPSOWYCH REKAMI TEGO NIUKA ZEBY MIEC NA FINANSOWANIE 500+ BO FORSA SIE NA TO JZU SKONCYZLA Z ZYSKU NBP I LICYTACJI LTE!!!

! Odpowiedz
0 26 ~thomasm19871

MISTERZE spółki już niedługo nie będzie z nich co zbierać bo tak Pan zarządza, a raczej pseudo zarządza,,, jak tacy de..... mogą zarządzać tak wielkim mieniem państwowym nie mając zielonego pojęcia o biznesie

! Odpowiedz
2 29 ollo69

...no macie dobrą zmiane!!! dalej stawiać na "mocherów" i nieudaczników !

! Odpowiedz
1 2 ~ncj

Nie, będziemy stawiać na złodziei...
Jedni drugich warci, patrzą tylko jak dorwać się do żłoba.

! Odpowiedz
0 12 ~Człowiek

A Chiny nowy rodzaj reaktora -700 uczonych i studentów buduje... Totyle osób co w ministerstwie - a wynik będzie pewnikiem lepszy!

! Odpowiedz
1 31 ~Ja

Totalny baran bez dyplomu

! Odpowiedz
0 25 ~Fdfdgf

Prosze panstwa, niezaleznie od tego kto rzadzi panstwo ma zawsze zapedy zlodziejskie ubrane w pozory praworzadnosci..., po prostu zapamietajcie sobie na zawsze - nie dajcie sie namowic na zakup spolek w ktorych panstwo ma znaczacy udzial. Na taki zakup moga pojsc tylko zagraniczni gracze ktorzy moga liczyc na ochrone swoich rzadow jezeli nasz rzad chcialby ich wydymac - drobni inwestorzy trzymac sie z dala od spolek panstwowych - to taka nauczka na przyszlosc - ciekawe na jak dlugo bedzie zapamietana...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Inwestor

Ten wpis zasługuje na milionkrotne powielanie. Amen

! Odpowiedz
2 23 ~SEDZIASEC

tEN KRETYN JESZCZE NIECH POWIE ZE PIENIDZE TE POSLUZA NA WYDATKIW SPOLKACH sp MODERNIZACJE BOKOW I NOWE HEHE PRZECEIZ TO SA PIENIDZE SPOLKI I SPOKOJNIE MOZNA BYLO JE WYDAC NA TA MODERNIZACJE BUDOWE NOWYCH LOKOW A TE 104MLN NA CO POSLZY NETTO???

NIECH POWIE JELOP BEZ WIEDZY!?

FINANSOWANIE SCJALI DLA DZAIDOSTWA!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~PISda

dlaczego tego utrzymanak podatnikow ktory jzu macil za czasow nieukow i zlodziji z aws uw ktore przeksztalcilo sie w PO -PIS u buzka jeszcz enie jest wyrzucony przez kaczynskeigo przeceiz to wariat!

nie spytali go w takim razie jak maja te piendize zabrane PGE jej pomoc te ponad 100mln zl w podtaku jak i na co maja byc przeznaczone? !!!!!

nieucy dzienikarz ei nieucy odpowidaja za "pseudo zarzdzanie krajem"!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,47% 57 424,47
2020-02-21 17:15:01
WIG20 -0,54% 2 088,53
2020-02-21 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 415,04
2020-02-21 17:15:01
MWIG40 -0,25% 4 056,63
2020-02-21 17:15:01
DAX -0,62% 13 579,33
2020-02-21 17:37:00
NASDAQ -1,79% 9 576,59
2020-02-21 22:03:00
SP500 -1,05% 3 337,75
2020-02-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.