Tchórzewski: Decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w '17 zależne od sytuacji spółek

Ewentualne decyzje o podnoszeniu wartości nominalnej akcji w 2017 roku będą uzależnione od sytuacji spółek - poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że takich działań resort energii nie podejmie w 2016 roku.

Krzysztof Tchórzewski
Krzysztof Tchórzewski (fot. Krystian Maj / FORUM)

Minister energii odpowiadał na pytania dziennikarzy o plany podnoszenia wartości nominalnej akcji w spółkach Skarbu Państwa z kapitałów zapasowych tych spółek. Tego typu operacje wiążą się z koniecznością zapłaty przez spółkę podatku dochodowego.

"W tym roku nie ma takiej potrzeby (żeby podnosić wartość nominalną akcji spółek - PAP)" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

"W przyszłym roku będzie to zależało od sytuacji spółek. Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony ze stanu firm, które nadzoruję, ich zyski wzrosły znacząco w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku" - dodał.

Jako pierwszy wartość nominalną swoich akcji podnosi PGE, ale minister Tchórzewski zapowiedział wcześniej, że podobne ruchy wykonają też inne spółki Skarbu Państwa.

Każdy inwestor powinien wiedzieć...

Na łamach Defence24 minister odniósł się z kolei do powodów tego typu operacji. - Chciałbym wyrazić ubolewanie w kierunku analityków, którzy wskazują, że przekierowanie kapitału zapasowego spółek z udziałem Skarbu Państwa na akcyjny ma tylko kontekst finansowy. To się oczywiście też liczy, bo reprezentuję głównego akcjonariusza, Skarb Państwa, ale w firmach jest olbrzymi nacisk na wypłatę ogromnych dywidend i nie jest to zdrowe - oświadczył.

- Każdy inwestor powinien wiedzieć, że pierwszym celem spółek z udziałem Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a nie zadowolenie inwestorów. Ich pieniądze będą rosły, ale nie będzie to spekulacyjny zysk - kontynuował Tchórzewski. Minister nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób na bezpieczeństwo energetyczne wpłynie obciążenie firm energetycznych podatkiem z podwyższenia kapitału.

- Odbyłem trudne rozmowy z ministrem finansów. Spółki z udziałem skarbu państwa miały wypłacić 3 mld zł dywidendy, a zapłacą 1/3 tej kwoty. Będą miały więcej pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Majątek firm będzie się powiększać, będzie dawać w dłuższej perspektywie zysk inwestorom - dodał jedynie.

Podwyższanie kapitałów spółek energetycznych wpisuje się w szerszą strategię rządu, która polega na odsyłaniu dywidend do lamusa i drenowaniu spółek z pominięciem inwestora indywidualnego. W "Magicznych kapitałach ministra Tchórzewskiego" udowadnialiśmy, że - wbrew zapewnieniom ministra Tchórzewskiego - operacja ta nie ma żadnego pozytywnego przełożenia na kurs. Co istotne, operacja może dotyczyć także innych spółek Skarbu Państwa, bowiem sama energetyka nie udźwignie deklarowanych przez Tchórzewskiego oczekiwań.

Rynek mocy może służyć także naszym sąsiadom

"W ramach rynku mocy myślimy nie tylko o Polsce, ale i o naszych sąsiadach. Myślę, że Polskę będzie stać na to, by zaproponować tym, którzy u siebie nie inwestują, żeby mogli sobie u nas tę rezerwę kupić" - powiedział Tchórzewski podczas sesji inauguracyjnej XIII Kongresu Nowego Przemysłu.

Wskazał, że tego rodzaju propozycja może paść w stosunku do państw bałtyckich, Czech czy Słowacji.

Ministerstwo Energii liczyło w lipcu, że dzięki pierwszej aukcji głównej w ramach rynku mocy powstanie lub zmodernizowane z powodów ekonomicznych około 10 GW mocy (w perspektywie 2021 r.), łącznie z tymi, które obecnie się budują. Koszt wprowadzenia mechanizmu wstępnie szacowany jest na ok. 2-3 mld zł rocznie.

W rynku mocy nie będą mogły uczestniczyć zasoby mocy, które korzystają z określonych systemów wsparcia i pomocy publicznej (operacyjne wsparcie OZE i CHP, kontrakty różnicowe itp.). W początkowej fazie nie będą w nim także uczestniczyć moce zlokalizowane poza granicami kraju.

Rynek ma składać się z dwóch segmentów: pierwotnego i wtórnego. W ramach rynku pierwotnego ogłaszana będzie aukcja główna na rok dostaw i dodatkowa na kwartał dostaw. Pierwsza aukcja dla roku dostaw 2021 planowana jest na koniec 2017 r.

PAP/morb/ pr/ ana/ISBNews/ AT

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~kpl

Ten niedouczony gosc z pisu powinien otwarcie powiedziec ze najlepiej spolki energetyczne znacjonalizowac zeby miec srodki dla swoich kolesi partyjnych , a potem to samo mozna zrobic z bankami i najlepiej z cala gielda.Banda oszustow.

! Odpowiedz
1 6 ~spec

Tchórzewski w Rosji miałby trybunał stanu zapewniony. PGE już za to zapłaciła i akcjonariuszy mniejszościowych okradziono, więc czas na inne spółki. Za to Enea, która dużo zainwestuje w górnictwo rośnie.

! Odpowiedz
0 0 -zbyszek1

Podajesz nierzetelne dane. Enea w okresie roku straciła ca. 30% a od dnia w którym dowiedzieliśmy się, że lud plebejski wybrał sobie toto na prezydenta coś koło 50%. Zresztą wszystkie spółki SP zjechały i to mocno. WIG 20 to pokazuje. A jeśli chodzi o dywidendy to, głowy nie dam bo pozbyłem się od razu spółki z udziałem SP i w związku z tym mniej mnie to interesuje, albo w ogóle nie wypłacały albo takie dziadowskie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~raftar

Niech tylko T. odda pieniądze - tyle ile ludzie zapłacili. Bełkot Tchórzewskigo wszyscy znamy.
Rodacy zapłacimy za tego idiot...

! Odpowiedz
2 11 ~ojciec-dyrektor

po co takie ceregiele, niech spółka uchwali ze 100% kapitału wpłaci na fundacje Ojca dyrektora i po sprawie

! Odpowiedz
0 8 ~jaro-z-zoliborza

studenci na studia a nie państwowe stołki,
idziecie się uczyć PISowski matołki,


! Odpowiedz
2 13 ~misiewicz

dojna zmiana w akcji.
Wydoić spółki, wydoić OFE, wydoić Polaków, jeszcze z kont zabierzcie ludziom gotówkę złodzieje !!!

! Odpowiedz
1 12 ~kiko

ty cholerny komuchu, jeszcze domy zacznijcie odbierac ludziom i ziemie chłopom.
Lenin jest dumny z dojnej zmiany

! Odpowiedz
0 17 ~zenada

tak sie okrada akcjonariuszy !!! Q r v a !!! Jeden ministrzyna mówi kupujta te spółki bo beda dywidendy a drugi je zabiera, ten kraj to h d i kamieni kupa !!! Co za złodzieje !!!

! Odpowiedz
1 8 ~ted

zabrałeś nam kasę zabierzemy i tobie .

! Odpowiedz
2 1 ~Bieniek

Wysyp ruskich troli z botami. Priviet

! Odpowiedz
2 6 ~Max

Nawet dla ruskich trolli to za wiele, co wyprawia ten idiota. Putin mógłby się uczyć.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~fghjk

Może facet w taki pokraczny sposób (mówiąc, że w 2016 nie będzie kradł ze spółek a w przyszłym roku się zobaczy) powoli wycofuje się ze swojego głupiego pomysłu. Ten zwrot następuje być może po interwencji Morawieckiego w zaciszu gabinetów po tym jak inwestorzy w Londynie, z którymi Morawiecki się spotykał przekazali mu, że ich okrada na PGE. Przecież minister nie wyjdzie i nie powie publicznie, że chciał jawnie wydymać akcjonariuszy ale nie przewidział oporu i skutków ze strony inwestorów zagranicznych, których podobno tak chcemy przyciągnąć do Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 11 ~seth

Dobra gościu to odkup ode mnie te akcje po tyle po ile mi je sprzedałeś i będziemy kwita!

! Odpowiedz
1 18 ~asdfghjk

Mydlenie oczu. Panie Tchórzewski, jak nie chcesz Pan aby spółki nie wypłacały dywidendy to masz wystarczającą siłę głosu na WZA aby zdecydować aby takiej dywidendy nie było więc łapy precz od dymania mniejszościowych akcjonariuszy w wyniku podnoszenia wartości nominalnej akcji.

! Odpowiedz
1 16 ~aa

Polecam KNF i Prokuraturze sprawdzić którzy posłowie i ministrowie z zaplecza PiS gra na naszej giełdzie. Wszyscy oni bowiem korzystają z informacji poufnych. To tak jak przy założeniu że każde gospodarstwo obecnie posiada odbiornik rtv

! Odpowiedz
3 8 ~Dżejms

Wartość akcji powinna być pochodną wypłacanej dywidendy. Jak w normalnej firmie - są zyski to są pieniądze. Niema to do widzenia. To co się dzieje na świecie na giełdach to ruleta i przewały.

! Odpowiedz
1 1 ~s123

Polecam zobaczyc jakie przewały działy się ostatnio an DROP SA. Kurs akcji po 1,5ł zł, a dywidenda 3zł. Walić, że spółka nie wykazuje zysku.. :) I tak od dluzszego czasu

! Odpowiedz
2 16 ~topór

Tchórzewski będzie zwykłym złodziejem jeśli będzie chciał kasę z kapitału zapasowego na kapitał podstawowy spółek S.A. której to akcje są w obrocie na gpw i były sprzedawane w ofercie publicznej

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 19 ~qwert

I jak takie coś nazwać - albo kłamca, albo przygłup i sprawca spekulacji. wim - Gnida

! Odpowiedz
0 37 ~MódlSięOMózg

Ty się lebiego ministerialna z politycznego klucza już nie ośmieszaj tylko ogranicz import węgla z Rosji, który za waszych rządów znowu zaczął rosnąć, a o biecywałeś z resztą niedorajd, że to priorytet. Nawet tego nie potrafisz? Rozdawnictwo pieniędzy publicznych na ŚLąsk i okradanie mniejszościowych akcjonariuszy. Tyle działań Tchórzewskiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 39 ~wikol

A w jaki sposób okradanie spółki przez ministra sluży bezpieczenstwu energetycznemu?
Spółka spokojnie może tak zarządzać gotówką by nie płacić za podniesienie wartości nominalniej.
Więc minister KŁAMIE

! Odpowiedz
1 9 ~ala

Ciekawe po co to info ???

! Odpowiedz
1 12 ~Dario

Jak to po co?
Znajomi królika zaopatrzyli się w akcje energetyki i właśnie je teraz sprzedali.
Czy TY ślepy jesteś?
Przecież to się zaczęło już w grudniu 2015 - pierwsze były banki.
Dopiero PIS robi PRAWDZIWĄ kasę na GPW.

! Odpowiedz
1 28 ~leszczofside

Na razie nie planuje ale może potem zaplanuje. Manipulatorzy i złodzieje jedne.

! Odpowiedz
1 23 ~arpo

Ministerstwo Dziwnych Kroków

! Odpowiedz
1 18 ~MacGawer

Nie znam sie na giełdowych przepychankach ale technice. I tu też masz 100% racji, ministerstwo pod wodzą Tchórzewskiego to czysty Monty Python.

d

! Odpowiedz
1 22 ~miki

Tak wartość spółki ewidentnie wzrosła z 23 na 10

! Odpowiedz
1 31 ~niezalogowany

Dziad nawet nie wie co to spekuacja. To właśnie dywidendy zapobiegają spekulacyjnym ruchom - shorty są nie do utrzymania przy wysokich współczynnikach dywidend, tym samym zakup długoterminowy przynosi zysk.
Szkoda, że u nas są nietykalni. Powinien każdy z rządu zamieszany w tą spekulację pójść siedzieć. Od czasu JSW wszyscy inwestorzy są traktowani przez rząd jako dawcy kapitału, w ogóle nie liczą się z ludźmi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 33 ~hehe

Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego czyli ładowanie kasy na związkowców górniczych na Śląsku. Facet ma coś z głową, bo z jednej strony opowiada, że celem jest nie drenowanie spółki z dywidendy, a z drugiej strony sam drenuje spółkę z pieniędzy wyprrowadzając na lewo zbędny podatek dochodowy na 500+. To ma służyć bezpieczeństwu energetycznemu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~niezalogowany

"bo dzieci mają dużo energii za młodu" - cytuję przyszłą wypowiedź dziada

! Odpowiedz
0 8 ~ooo odpowiada ~niezalogowany

Pewnie coś równie kretyńskiego padnie. Wystarczy spojrzeć na twarz tego faceta. I jak tu nie przyznać racji teoriom Lombroso.

! Odpowiedz
1 5 ~JOJO

A jak pozew przed sądem w Stanach? To jaki wyrok? Czy inwestor większościowy jakim jest państwo sterować kursem poprzez podatki takowe może i zyski brać? Sprawdzić zakupy na JSW, PGE.... kto kiedy i ile i jakie powiązania!

! Odpowiedz
0 3 ~polak

ciekawe czy cos zrobi z mafijnymi scaleniami i splitami co bylo widac na idmsa ,biotonie i plazie i innych spolkach knfem dziadami co zanizyli idmsa

! Odpowiedz
1 7 ~polak

tepy pajac tauron powinien miec dywidende conajmnie 7 zl

! Odpowiedz
1 19 ~rob

Dojna zmiana - spieprzaj dziadu

! Odpowiedz
2 13 ~wyrolowany

Minister wprowadza dziesięcinę,ale odwrotną - 1/10 dla inwestora. Zabierze z zysku połowę kasy, z drugiej należy się jeszcze Państwu jako akcjonariuszowi. Ochłapami może się hołota podzielić. Aha...i jak ochłap dostaniemy,to 19% jeszcze dla ministra.

! Odpowiedz
4 6 ~AnalitykRządowy

No i ubrali leszczy w spółki energetyczne na zimę dziś. Gratuluję zakupów!

! Odpowiedz
2 15 ~ben

jeszcze tylko 3 lata p. Ministrze :):):)

! Odpowiedz
1 21 ~wikol

Czyli państwo upubliczniając spółki ŚWIADOMIE wprowadziło w błąd?
Jesli tak, to akcje trzeba odkupic, oddać kasę i wypłacić odsetki,
i robić w spółkach co się chce.....
Przecież inwestorzy moga inwestować tam, gdzie ich pieniądze są szanowane

! Odpowiedz
2 6 ~zez

Idź do sądu i to udowodnij. Nie rozumiem czemu tu wciąż tylu giełdowych "inwestorów" pomimo tego, że od lat giełda to jedna wielka szulernia

! Odpowiedz
0 1 ~wikol odpowiada ~zez

Przecież energetyke przygotowywał do prywatyzacji PIS.A spółki energetyczne na świecie, to stabilne przedsiębiorstwa, płacące dywidendy.
Inwestorzy powoli się z Polski wynoszą - nie martw się.
Jestem jak każdy - inwestorem z konieczności - jestem - jak każdy w OFE

! Odpowiedz
2 25 ~oszukany

Ten minister nadaje się do KNF za manipulowanie lursami spółek.

! Odpowiedz
3 7 ~silvio_gesell

Jedyna nieuzasadniona dywidenda i spekulacja wynika ze wzrostu wartości ziemi posiadanej przez spółki. Ta renta gruntowa pochodzi z kosztów wychowania dzieci które zwiększają popyt na ziemię oraz wydatków publicznych na utrzymanie infrastruktury. Renta gruntowa powinna być zatem opodatkowana i wracać do budżetu, co pozwoli zlikwidować opodatkowanie pracy, które jest zwykłym okradaniem przez państwo za to że robi się coś pożytecznego dla innych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Kosztów wychowania dzieci które zwiększają - pobudka! Wymieramy! Z choinki się urwałeś?

! Odpowiedz
2 47 ~pisaferał

czy ktoś może temu populistycznemu złodziejowi wyjaśnić co to jest spółka akcyjna i że zysk należy do wszystkich akcjonariuszy, a kreatywna księgowość i tak nie zakryje złodziejstwa, które ten mierny polityk socjalistycznej partii zapowiada.

! Odpowiedz
3 18 ~Autor

Panie socjalistyczna to była poprzednia partia. Ta partia jest komunistyczna.

! Odpowiedz
6 2 ~zez

może zamiast wylewać tego typu żale powinieneś zrozumieć, że gdy masz jakiś promil udziałów, czy to w spółce akcyjnej, czy w spółce z o.o. czy też w nieruchomości to tak naprawdę nie masz nic do powiedzenia?

! Odpowiedz
2 3 ~Inwestor odpowiada ~zez

Jeśli masz nawet promil udziałów (czy akcji) to większościowy nie powinien Cię orżnąć bez znieczulenia. A tak działa ten pożal się Boże urzędas korytowy nazywany dla niepoznaki ministrem. Nawet jeżeli prawo mu na to pozwala, bo jeśli pozwala to jest to prawo (tak jak i minister) złodziejskie. Dywidenda powinna być równa dla wszystkich (pomijam uprzywilejowanie wynikające z KSH i statutu spółki).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~czas_płynie odpowiada ~zez

Świetnie! Stosując twoją logikę akcjonariat mniejszościowy pozbywa się swoich promili i kurs spada do powiedzmy 25% wartości księgowej. Wówczas mina ministra nieciekawa, bo księgowe straty, siada rating, banki zmniejszają ryzyko i tną linie kredytowe. Spada płynność, rosną zobowiązania, a goły jak święty Turecki minister rozkłada ręce, bo nie ma forsy żeby dotować spółki (ma za to mnóstwo papieru, którego nikt nie chce). I co dalej? Minister traci stołek a spółki możliwość rozwoju. W akcie desperacji będą musieli coś sprzedać, żeby nie utopić wszystkich. Wtedy zaczną się strajki, które będą wodą na młyn opozycji. Woda sodowa aktualnie uderzyła do głowy rządzącym, więc naiwnie nie zakładają czarnego scenariusza za trzy lata, bo ich strategia jest oparta na TKM i skończy się tak samo jak w przypadku poprzedników - porażką w wyborach powszechnych.

Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~abc odpowiada ~zez

@zez

Państwo powinno bronić inwestorów mniejszościowych przed OKRADANIEM przez większościowych.

! Odpowiedz
2 27 ~Arti

Można pójść dalej z tym lewacką logiką: prywatne oszczędności na koncie Pana Kowalskiego nie mają służyć tylko panu Kowalskiemu, tylko reszcie społeczeństwa.

! Odpowiedz
0 1 ~Liszka

A tak jeszcze nie jest? Bo ja mysle że jak najbardziej! Moje pieniądze w banku mają oprocentowanie,(Hihi) prawie 0 zero,moje pieniądze bank pożycza ,dostaje za to kasę ,dzieli się nią z tzw.państwem(w postaci mądrali zza biurek),to znaczy że ja mam "g"do powiedzenia i nic z tego nie mam,a oni owszem,to znaczy że w biały dzeń mnie rabują ,a ja nic na to nie mogę i nikt mnie nie obroni!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 15 ~crocodillo

Nie krytykowac Suweren zdecydowal, pieniadze maja isc na inwestycje w ludzi, kazdy rodzic wie ze w dziecko to najlepsza inwestycja. Rzad dba, chroni, daje jesc i 500+ to inwestycja ktora przyniesie kolejne zyski za 3 lata przy kolejnych wyborach. I nie godac tylko glosowac na Dudsiow z S i Palcu-

! Odpowiedz
2 29 ~drobny

i tak grabienie spolek państwowych konentuje min z rządu Pani Premier i czego tutaj się spodziewać,az dziw bierze ze Pani Premier nie reaguje na te wypociny,Tchurzewski jak chce tak rzadzic to niech wykupi spolki sp z giełdy i wtedy niech bierze zyski jeżeli potrafi je wapracować,a nie lupic drobnych inwestorow

! Odpowiedz
2 11 ~PISda

dlaczego tego utrzymanak podatnikow ktory jzu macil za czasow nieukow i zlodziji z aws uw ktore przeksztalcilo sie w PO -PIS u buzka jeszcz enie jest wyrzucony przez kaczynskeigo przeceiz to wariat!

nie spytali go w takim razie jak maja te piendize zabrane PGE jej pomoc te ponad 100mln zl w podtaku jak i na co maja byc przeznaczone? !!!!!

nieucy dzienikarz ei nieucy odpowidaja za "pseudo zarzdzanie krajem"!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 23 ~SEDZIASEC

tEN KRETYN JESZCZE NIECH POWIE ZE PIENIDZE TE POSLUZA NA WYDATKIW SPOLKACH sp MODERNIZACJE BOKOW I NOWE HEHE PRZECEIZ TO SA PIENIDZE SPOLKI I SPOKOJNIE MOZNA BYLO JE WYDAC NA TA MODERNIZACJE BUDOWE NOWYCH LOKOW A TE 104MLN NA CO POSLZY NETTO???

NIECH POWIE JELOP BEZ WIEDZY!?

FINANSOWANIE SCJALI DLA DZAIDOSTWA!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 25 ~Fdfdgf

Prosze panstwa, niezaleznie od tego kto rzadzi panstwo ma zawsze zapedy zlodziejskie ubrane w pozory praworzadnosci..., po prostu zapamietajcie sobie na zawsze - nie dajcie sie namowic na zakup spolek w ktorych panstwo ma znaczacy udzial. Na taki zakup moga pojsc tylko zagraniczni gracze ktorzy moga liczyc na ochrone swoich rzadow jezeli nasz rzad chcialby ich wydymac - drobni inwestorzy trzymac sie z dala od spolek panstwowych - to taka nauczka na przyszlosc - ciekawe na jak dlugo bedzie zapamietana...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Inwestor

Ten wpis zasługuje na milionkrotne powielanie. Amen

! Odpowiedz
1 31 ~Ja

Totalny baran bez dyplomu

! Odpowiedz
0 12 ~Człowiek

A Chiny nowy rodzaj reaktora -700 uczonych i studentów buduje... Totyle osób co w ministerstwie - a wynik będzie pewnikiem lepszy!

! Odpowiedz
2 29 ollo69

...no macie dobrą zmiane!!! dalej stawiać na "mocherów" i nieudaczników !

! Odpowiedz
1 2 ~ncj

Nie, będziemy stawiać na złodziei...
Jedni drugich warci, patrzą tylko jak dorwać się do żłoba.

! Odpowiedz
0 26 ~thomasm19871

MISTERZE spółki już niedługo nie będzie z nich co zbierać bo tak Pan zarządza, a raczej pseudo zarządza,,, jak tacy de..... mogą zarządzać tak wielkim mieniem państwowym nie mając zielonego pojęcia o biznesie

! Odpowiedz
1 37 ~EMIGRANT

IDOTA OD 90LAT NA UTRZYMANIU PODATNIKOW! TOTLANY NIEUK! JAKEI ZYSKI WZROSLY SPADLY I TO PO PONAD 20%!!!! W SKALI TAKICH FIRM JAK ENERGA PGE,TAURON,ENEA TO OGORMNE SPADKI!!!!!


CCHA KRASC PIENIDZE Z AKPITALOW ZAPSOWYCH REKAMI TEGO NIUKA ZEBY MIEC NA FINANSOWANIE 500+ BO FORSA SIE NA TO JZU SKONCYZLA Z ZYSKU NBP I LICYTACJI LTE!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,47% 57 424,47
2020-02-21 17:15:01
WIG20 -0,54% 2 088,53
2020-02-21 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 415,04
2020-02-21 17:15:01
MWIG40 -0,25% 4 056,63
2020-02-21 17:15:01
DAX -0,62% 13 579,33
2020-02-21 17:37:00
NASDAQ -1,79% 9 576,59
2020-02-21 22:03:00
SP500 -1,05% 3 337,75
2020-02-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.