Tchórzewski: Bez energetyki jądrowej Polska nie zrealizuje zobowiązań wobec KE

Bez wdrożenia energetyki jądrowej Polska nie będzie w stanie osiągnąć celów redukcji emisji CO2 wynegocjowanych z Komisją Europejską – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

(fot. Ministerstwo Energii / Materiały dla mediów)

„Zdania w sprawie energetyki jądrowej są cały czas podzielone. Chciałbym jednak podkreślić, że ta misterna konstrukcja: porozumienie z Komisją Europejską jest tak zbudowana, że jeśli obalimy kierunek na energetykę jądrową, to nie mamy nic” - powiedział minister podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Zwrócił uwagę, że jeśli chcemy, aby po roku 2040 udział energetyki węglowej spadł w Polsce z obecnych 80 proc. do 50 proc. () to jest ważne, żeby energetyka jądrowa była.

Dodał, że Polska zobowiązała się do redukcji średniej emisji CO2 do 550 g/kWh po 2040 r.

„My tego bez energetyki jądrowej nie uzyskamy” - powiedział Tchórzewski.

„Mam nadzieję, że się oprzemy na polskim kapitale, by tę elektrownię wybudować” - dodał.

Mamy silne państwo i silne instytucje finansowe. Dlatego, jeśli taka decyzja zapadnie, to jesteśmy gotowi, żeby sfinansować ją ze środków własnych. Jesteśmy też otwarci na współpracę i już teraz widzimy duże zainteresowanie ze świata - dodał minister.

Zaznaczył, że włączenie energetyki jądrowej jest ważne też ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jeden blok energetyczny 1000 MW potrzebuje od 170 do 200 wagonów węgla na dobę, czyli 9,5 a 11 tysięcy ton na dobę i ten węgiel trzeba dowieźć - tłumaczył. Dla porównania podał, że elektrownia jądrowa potrzebuje cztery ciężarówki paliwa na rok. Pierwsze odpady wywozi się jednym wagonem po 20 latach eksploatacji elektrowni - mówił minister energii.

W marcu br. minister mówił, że jeśli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł. Dodał, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji, ale finansowanie jest trudne ze względu na wysokość kwoty. 

Minister powiedział także, że w polskim systemie energetycznym jest miejsce na odnawialne źródła energii.

pel/ pr/ asa/ bls/ aks/ dym/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 jarekzbyszek

A koszty rozebrania elektrowni jądrowej są bliżej nie znane. Nikt tego jeszcze nie zrobił. Może energetykę bezemisyjną zacząć od najtańszych rozwiązań: farm wiatrowych morskich i lądowych.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 28 ajwaj

Wow - kiedy Wegry roz-budowuja el.jadrowa PAKS, Turcja, Bangladesh, Chiny, Egipt, Indie, Bialorus (konczy) itd.itp. buduja, min. ENERGII PISy po 2 latach rzadów:

"jeśli obalimy kierunek na energetykę jądrową, to nie mamy nic""
Pan min. Tchórzewski wie co mów, jako b. monter wie co to prad & co.
i OBALAC nie wolno !!! :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 26 ajwaj

Pozdrowienia dla wesolych czlonków Dyrekcji Budowy Elektrowni Jadrowej bez elektrowni, ALE za to .............. i BEZ budowy :)
https://pgeej1.pl/PGE-EJ-1-Sp.-z-o.o

""Papierowa budowa atomu. Są urzędnicy, prezesi i 34 mln wypłaconych pensji""

http://natemat.pl/149573,papierowa-budowa-atomu- sa-urzednicy-prezesi-i-34-mln-wyplaconych-pensji-ale-elektrowni-nie-bedzie-do-2031-roku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz