Tauron złoży ofertę na zakup KWK "Brzeszcze"

Tauron złoży ofertę na kupno kopalni Brzeszcze, ma wybranych partnerów do tej inwestycji - poinformował dziennikarzy Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu ds. strategii.

"Złożymy ofertę na Brzeszcze. Mamy przygotowane konsorcjum podmiotów, które mają pieniądze i wyłożą je na modernizację" - powiedział wiceprezes.

(fot. Piotr Tracz/REPORTER / EastNews)

Z jego słów wynika, że zakup kopalni miałby się odbyć poprzez spółkę celową, która byłaby poza bilansem Tauronu.

"Mamy dobrą wolę złożenia oferty. Najważniejsze, czy będzie troska o kopalnię i jej uratowanie, czy o zachowanie każdego miejsca pracy" - powiedział Tokarski.

Pod koniec lipca Spółka Restrukturyzacji Kopalń wszczęła postępowanie w trybie negocjacji na sprzedaż zakładu górniczego Brzeszcze.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Styczniowe porozumienie rządu ze związkami zapowiadało poszukiwanie dla kopalni Brzeszcze inwestora. W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tej kopalni.

Na początku sierpnia zarząd Tauronu wyraził zgodę na złożenie oferty nabycia od SRK części aktywów kopalni KWK Brzeszcze, ale określił "warunki brzegowe".

Spółka podała wtedy, że z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej oferta zostanie złożona tylko i wyłącznie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego, a oferta będzie opiewać na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Tauronu oczekiwał również, że przed ostatecznym kupnem aktywów, SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację, obejmującą m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych), poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny. (PAP)

pel/ jow/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~plazowicz

"Poza bilansem"... LOL ten komunikat to chyba do jakichś niepełnosprytnych. Oczywistym jest, że zadłużona, od lat niedoinwestowana i nierentowna kopalnia wymaga wielkich nakładów i z duzym prawdopodobieństwem jest zwykłym workiem bez dna.

! Odpowiedz
3 18 ~555

to pasorzyty z biurowca na dół do łopaty albo won nie bedzie zadnych pociotków dołowcom nic nie grozi bo jest ich i tak zamało

! Odpowiedz
11 4 ~sds

A ile masz tych etatów "gł" rylu? 100? Za średnio 2 tyś? Ciekawe kto ci dofinansowanie wypisze i pasek policzy. Cała ta twoja biurokracja zarabia tyle co jedna zmiana na wydobyciu. Ciemnota kreta osiągnęła światłość i powiedziała co wiedziała.

! Odpowiedz
0 3 ~555 odpowiada ~sds

pasek liczy firma zewnetrzna jesli jestes niezbedny niemasz sie co obawiac jak zaczynasz szczekac i trząs portkami to znaczy ze pociotek albo len z biórowca siedzi was tam po cztery w pokoju a stołki sa trzy i czekacie az ktos wyjdzie zeby usiasc na jego miejscu takze zapraszamy juz na dół póki sa jeszcze miejcsa przy łopacie

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~sds

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~jjj odpowiada ~sds

za 5000 tys brutto tose beda sami prezesi zjerzdzac dotego syfu

! Odpowiedz
0 21 ~kowal

"spółka celowa poza bilansem Tauronu"
bandyckie poczynania Kopaczowej i jej sługusów
akcjonariusze muszą złożyć pozew przeciwko SP który działa na szkodę spółki

! Odpowiedz
1 0 ~as

Może to i lepiej, nie będzie straty w bilansach

! Odpowiedz
0 8 ~ed

To znaczy, ze akcje Taurony beda spadac czy rosnac???

! Odpowiedz
0 12 ~muuu

czemu mają spadać ?
koszty utrzymywanie nierentownych kopalni wrzuci sobie w cenę prądu, zapłacisz ty, ja i cała reszta kraju.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE 2,13% 1,20
2020-05-26 17:00:46

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil